Kraków (Polska), 13 września (EFE) – Kino w polskim mieście Otok (centrum) usunęło ze swojego programu film potępiający działania polskich władz w czasie kryzysu granicznego z Białorusią w 2021 roku.
Film zatytułowany „Zielone granice” w reżyserii uznanej polskiej reżyserki Agnieszki Holland zdobył kilka dni temu Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes i według niezależnego konsultanta Ireniusza Pasnitzika miał zniknąć z billboardów „do czasu cenzura i być może decyzja burmistrza.” .
Premiera filmu zaplanowana jest na 22 września, ale kilka dni temu wokół fabuły wybuchła ostra kontrowersja, którą podsumowano w klipie promocyjnym.
W zwiastunie widać, jak syryjska rodzina nielegalnie przekracza granicę Polski z Białorusi, zostaje zatrzymana, maltretowana i nielegalnie zawrócona do tego kraju, podczas gdy aktywiści i lekarze-wolontariusze starają się pomóc innym migrantom, a polska armia uniemożliwia dziennikarzom relacjonowanie wszystkiego. od niego.
Minister sprawiedliwości Polski Zbigniew Ziobro w komentarzu w mediach społecznościowych porównał Holandię do nazistowskiej propagandy, a minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oświadczył, że jest „bardzo zły z powodu fałszywej historii o brutalnym i niedopuszczalnym ataku na polskie mundury”. „.
Kilka serwisów filmowych zablokowało komentarze na temat filmu „Zielona granica” po otrzymaniu tysięcy wiadomości zawierających nienawiść i negatywnych recenzji na temat niewydanego filmu, a wiceprezes FilmWeb Łukasz Moszyński określił tego typu wiadomości jako „obelgi, a nie opinie”.
W wypowiedziach dla polskiej prasy reżyserka Agnieszka Holland potwierdziła, że kontrowersji „było się spodziewać. Przy obecnej polaryzacji w Polsce i na świecie jasne mówienie o kwestiach moralnych i politycznych wywołuje nienawiść”.
W maju ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował praktykę „szybkich powrotów” migrantów na granicę z Białorusią, co określił jako „sprzeczne z polskim prawem i standardami międzynarodowymi”. Evie
mag/rz/alif
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”