Kraków (Polska), 25 października (EFE) – Polski film animowany „Chłopi” stał się w tym roku premierą z największą jak dotąd oglądalnością i będzie filmem wybranym do reprezentowania Polski w wyścigu dla najlepszego gracza na świecie. Oscary w Hollywood.
Film został nakręcony z udziałem prawdziwych aktorów w „konwencjonalny” sposób, a następnie każdy z obrazów został przekształcony w obraz olejny, w wyniku czego reżyserzy, D. K. Welchman i Hugh Welchman, nazywają „animacją fotograficzną”, techniką stosowaną już w jego poprzedni film „Twój Vincent” (2017).
„Chłopi” opowiada rozdzierającą historię Jagny, młodej kobiety zmuszonej do poślubienia miejscowego ziemianina, mimo że kocha innego sąsiada, która ryzykuje swoim życiem i przyszłością całego miasteczka, podtrzymując pochodnię. .
Aż 125 malarzy z Polski, Serbii, Litwy i Ukrainy pracowało przez lata w czterech pracowniach, aby stworzyć 80 000 obrazów przy użyciu 1300 litrów farb olejnych. Ale poza liczbami, w dziele tym kryje się artystyczna wrażliwość, która skłoniła komisję Oscarów do wystawienia filmu jako kandydata do nagród dla najlepszego dzieła animowanego, najlepszego filmu międzynarodowego i najlepszej ścieżki dźwiękowej.
Ucisk kobiet, ciężar tradycji, przemoc seksualna i nadużycie władzy w połączeniu z pogańskim celebracją życia, polskim folklorem wiejskim i wpływem natury na ludzkie emocje oddają typowo słowiańską atmosferę. szorstki.
Minęło dokładnie 99 lat od publikacji nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, która stała się inspiracją dla tego filmu, który już zaczął zbierać nagrody takie jak Trzy Złote Lwy zdobyte na Festiwalu w Gdyni.
Gdy 21 grudnia zostanie ogłoszona lista finalistów Oscara, Polacy będą mieli nadzieję przynajmniej na pojawienie się w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, ale na razie cieszą się już najważniejszym sukcesem, jakim była kusząca ich publiczność, czyli preferencją publiczności. Z wyjątkową propozycją w czasach wpływów cyfrowych i sztucznej inteligencji.
(c) Agencja EFE
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”