Wyróżnieniem brytyjskiej grupy wydawniczej jest uznanie wiodącej roli związku w przyciąganiu inwestycji w celu stworzenia dobrze prosperującego kreatywnego ekosystemu na wyspach
Specjalny Region Wysp Kanaryjskich (ZEC) otrzymał jedną z corocznych nagród przyznawanych przez słynną brytyjską grupę wydawniczą Financial Times (FT), jako jeden z najlepszych regionów na świecie do inwestowania w sektor audiowizualny. Konsorcjum konkurowało z 67 innymi kandydatami z ponad 5000 specjalnych regionów rozsianych po całej planecie. Jury ZEC uhonorowało ZEC wyróżnieniem za wiodącą rolę w przyciąganiu inwestycji w branży, co pozwoliło na rozwój kwitnącego ekosystemu kreatywnego na poziomie lokalnym, informuje Diario de Avísos.
O ile na Fuerteventurze politycy są odpowiedzialni za „pozostawianie rzeczy na stole” i stawianie biurokratycznych przeszkód projektom, których nie rozumieją, o tyle na świecie wyspy są celem dla firm dążących do stworzenia ekosystemu, w którym dynamika zatrudnienia. Zmieniony przez nowe technologie. „Problem na Fuerteventurze polega na tym, że politycy tylko szukają swojej przyszłości, a ich dzieci będą urzędnikami państwowymi i uważają, że reszta populacji powinna poświęcić się gościnności. Wtedy inne głosy z zewnątrz wspierają dyskurs, narzekając na wszystko i zaprzeczanie postępowi na wyspie, i tak to się dzieje”, jak mówi znany przedsiębiorca ze świata cyfrowego.
Prezes ZEC, Pablo Hernandez, wyraził zadowolenie, że „dobra praca wykonana na Wyspach Kanaryjskich” jest doceniana za wzmocnienie i rozwój sektora z wizją przyszłości, takiego jak sektor audiowizualny. „Od dłuższego czasu podejmowane są kroki, które teraz bardzo dobrze się opłacają w zakresie infrastruktury, aby zapewnić wsparcie techniczne dla fotografii. Rozwój talentów, pewność dla inwestorów i poprawa naszej pewności prawnej, jak przewidziano w projekcie budżetu na 2023 r.; zachęty podatkowe, które działają”.
Hernandez zwraca uwagę, że bardzo duże firmy, takie jak Disney i Amazon, ufają wyspom w kwestii masowej produkcji. „Daje nam to perspektywę międzynarodową i generuje synergie z innymi branżami, takimi jak technologia, które, mamy nadzieję, będą nadal pogłębiać, aż stanie się źródłem zatrudnienia i bogactwa dla Wysp Kanaryjskich” – dodaje.
Giganci, którzy produkują na wyspach Nagrody FTSE są podzielone na sześć kategorii i są jedną z najbardziej prestiżowych, jakie może mieć strefa ekonomiczna. Najwyższe tegoroczne wyróżnienie zostało wybrane osiem razy z rzędu w Dubaju, jako tegoroczna światowa strefa wolnocłowa. W pierwszej dziesiątce znalazły się również inne regiony ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mauretanii, Polski, Chin i Kostaryki.
Jury składa się z dedykowanego zespołu redakcyjnego fDi Intelligence, publikacji Financial Times Group, która przyznaje te nagrody, oraz panelu niezależnych sędziów, którzy oceniają m.in. Region, jego odporność i zgodność z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Alex Irwin-Hunt, jury nagrody i redaktor fDi Intelligence, pochwalił strategię ZEC polegającą na skupieniu się na sektorze audiowizualnym, zarządzając „rozwojem ekosystemu, który powitał firmy takie jak Buendía Estudios i Fortiche, studio animacji Za popularną serią Netflix „Arcane”.
Firma produkcyjna Buendía Estudios, należąca do Atresmedia i Telefónica oraz studio Franco-Canarian Fortiche to dwie wiodące firmy ZEC, które jak wiele innych działają na najwyższym międzynarodowym poziomie z Wysp Kanaryjskich z gigantami branży Jak Disney, Amazon, Apple i Sony.
Cyfrowe przywództwo
ZEC rozwija się szybko pomimo niepewności trudnych czasów, w których żyjemy. W 2021 roku zatrudnienie osiągnęło rekordowy wzrost o 15,5%, z 1139 nowymi umowami, osiągając łącznie 8984 miejsca pracy w 703 podmiotach powiązanych. Trend ten utrzymał się w pierwszej połowie tego roku, kiedy dodano 832 miejsca pracy i 44 nowe firmy.
Ten wybuch jest najbardziej widoczny w branży filmowej i animacyjnej. Skoordynowane działania Komisji Filmowej Wysp Kanaryjskich, Rządu Wysp Kanaryjskich, Rad, Proexca, Kanaryjskiego Instytutu Rozwoju Kultury oraz innych instytucji i organów publicznych, takich jak ZEC, umożliwiły wyspom prosperowanie hub produkcji audiowizualnej, który wyróżnia się na poziomie krajowym i europejskim.
Według danych Canary Institute of Statistics (Istac) zatrudnienie w sektorze wzrosło w ciągu ostatnich czterech lat o 68%, z 1640 zarejestrowanych pracowników w 2018 r. do 2755 obecnie.
Oczekuje się, że w środku ery cyfrowej sektor osiągnie w tym roku 200 milionów euro inwestycji i będzie nadal zyskiwał skalę i uznanie, aby konkurować na rynkach międzynarodowych.
Znakomita strategia
Financial Times już w tym roku docenił Wyspy Kanaryjskie, umieszczając wspólnotę autonomiczną w pierwszej dziesiątce krajów w Europie pod względem strategii przyciągania inwestycji. Ranking „Europejskie regiony przyszłości” umieszcza wyspy wśród elity wśród ponad 350 miejsc docelowych i Pasuje do Brabancji, Irlandii Północnej, Dolnej Austrii, Zurychu, Manchesteru czy Kraju Basków.
Ten sam dokument potwierdza, że Wyspy Kanaryjskie są czwartym regionem w Europie o najlepszych połączeniach. Mamy tylko Amsterdam, Zurych i Rotterdam. Archipelag wydaje się być najlepiej skomunikowanym obszarem w Hiszpanii, ponieważ działa przez cały rok, z dużym natężeniem ruchu. W ten sposób staje się jasne, że łączność lotnicza, czynnik tradycyjnie kojarzony z turystyką, ma jednocześnie bezpośredni wpływ jako atrakcyjność inwestycyjna.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”