Fiona uderza w Wyspy Turks i Caicos jako huragan kategorii 3

Fiona uderza w Wyspy Turks i Caicos jako huragan kategorii 3

Evelis Rivera i Ezequiel Abio Lopez

ŚwiętyJanPortoryko/poświęconyNiedziela20 września – Huragan Fiona uderzył we wtorek na Turks i Caicos jako potężny huragan kategorii 3, zrzucając ulewne deszcze na archipelag karaibski, po tym, jak pozostawił ścieżkę zniszczenia na swojej drodze przez Dominikanę i Portoryko.

A amerykańscy urzędnicy powiedzieli we wtorek, że burza zabiła cztery osoby w Puerto Rico. Piąta osoba zmarła na Gwadelupie na początku tygodnia.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan poinformowało, że burza dotarła do Grand Turk, największej wyspy na brytyjskim terytorium zamorskim, we wtorek rano i zbliżyła się do głównej grupy wysp po południu.CNH) w ostatnim raporcie.

Fiona zmierzała na północ, w kierunku wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, ponieważ kanadyjskie władze ostrzegły w sobotę przed tropikalnymi warunkami Nowej Szkocji, Nowej Fundlandii, Nowego Brunszwiku i Wyspy Księcia Edwarda.

W rozmowie telefonicznej z Reuters, zastępca gubernatora Turks i Caicos Anya Williams powiedziała, że ​​na pięciu wyspach wystąpiły przerwy w dostawie prądu, ale nie zgłoszono żadnych zgonów.

„To wczesne zamknięcie kraju pomogło nam uratować życie” – powiedział Williams, dodając, że jego rząd jest w kontakcie z brytyjską marynarką wojenną i strażą przybrzeżną USA.

Na południu Dominikana i Portoryko były oszołomione intensywnością burzy i zastanawiały się, jak poradzić sobie z jej następstwami.

Deanne Criswell, szefowa Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA)FEMA) ze Stanów Zjednoczonych przybył we wtorek do Portoryko, aby ocenić szkody, poinformowali urzędnicy agencji. Władze powiedziały, że wdrożono kilka zespołów ds. Bezpieczeństwa FEMAw tym dwie jednostki poszukiwawczo-ratownicze, i że na wyspie było już kilkuset osób.

PortbogatyZniszczony

Fiona była bolesnym przypomnieniem słabości Portoryko. We wtorek minęła piąta rocznica huraganu Maria, który zabił prawie 3000 osób i zdewastował sieć energetyczną.

Tysiące Portorykańczyków wciąż żyje pod prowizorycznymi dachami z płótna.

Huragan wylądował w Puerto Rico w niedzielne popołudnie, zrzucając na niektórych obszarach do 3000 cali wody deszczowej.

Według Poweroutage.us prawie 80% Portoryko pozostało bez prądu we wtorek. Urzędnicy powiedzieli, że ponowne połączenie całej wyspy liczącej 3,3 miliona ludzi zajmie kilka dni.

The CNH Ostrzegł, że Fiona może stać się sztormem kategorii 4 w nadchodzących dniach i dotrzeć do wybrzeża Atlantyku Kanady w piątek wieczorem.

Huragany są uważane za „silne” przez CNH Gdy osiągnie kategorię 3, z prędkością wiatru od 178 do 208 kilometrów na godzinę. Huragan poziomu 4 ma „katastrofalne” prędkości wiatru od 209 do 251 kilometrów).

Na Dominikanie poważne powodzie ograniczyły dostęp do miast, zmusiły 12 500 osób do opuszczenia swoich domów, a setki tysięcy pozbawiły prądu.

Fiona była pierwszym huraganem, który bezpośrednio uderzył w Dominikanę, odkąd Jane pozostawiła rozległe zniszczenia na wschodzie kraju w 2004 roku.

Prezydent Dominikany Luis Abenader odwołał plany uczestnictwa w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w związku z sytuacją kryzysową.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *