Francja, Niemcy, Węgry i Polska: wojna na Ukrainie podważa tradycyjne sojusze z Unią Europejską

Jeśli francusko-niemiecki silnik kicha, UE ryzykuje przeziębienie. Tradycyjne braterstwo między dwoma mocarstwami europejskimi znajduje się w ostatnim czasie w swoim najniższym punkcie. To, co kiedyś było tajemnicą poliszynela, organizowaną przy każdym starciu w sprawach energetycznych czy polityki zagranicznej, teraz jest sprawą publiczną: stosunki z Niemcami są w tarapatach. „etap myślenia”wyznał Bruno Le MaireMinister Gospodarki Francji.

Najnowszy przykład tego ochłodzenia miał miejsce na Radzie Europejskiej, którą 27 szefów państw i rządów zwołało w czwartek i piątek w Brukseli. Ze względu na Wielka bitwa energetycznaFrancja wraz z krajami takimi jak Hiszpania domaga się coraz bardziej ambitnych działań Obniżenie rachunków za energię elektryczną. Z drugiej strony Niemcy Olaf Schulz To była najtrudniejsza przerwa w negocjacjach, która trwała ponad dziesięć godzin i zakończyła się Minimalna umowa. Berlin jest już wraz z Węgrami krajem z największymi trudnościami w narzuceniu pułapu cen gazu.

Dystans był tak duży, że oba kraje przełożyły dwustronny szczyt. Chociaż w różnych stolicach przypisują to do punktu porządku obrad, jasne jest, że relacje między Bundestagiem a Elizeuszem Nie ma swoich najlepszych chwil. W Paryżu ogólny pakiet finansowy 200 miliardów euro Że Scholz wymknął się spod kontroli, by chronić swoje firmy i obywateli. Poczucie, że Berlin wycofuje się z protekcjonistyczną strategią, która zagraża równości w warunkach rządzących rynkiem wewnętrznym, rozciąga się na inne stolice.

Berlin woli płacić najdroższy gaz, jeśli nie ryzykuje dostaw

Niemcy są pod tym względem jednym z najbardziej wrażliwych krajów awaryjne zasilanie. Chociaż prawdą jest, że jej przywódcy polityczni zmusili się do śpiewania „mea culpa”, ponieważ włożyli wszystkie jajka na jeden kosz, rosyjski, to ich wewnętrzne zarządzanie wojną rozgniewało wielu partnerów społeczeństwa. Berlin woli płacić najdroższy gaz, jeśli to oznacza nie ryzykować dostaw. Ale nie wszystkie kraje mają siłę finansową, aby poradzić sobie z tymi taryfami, jednocześnie chroniąc swoich obywateli. Macron ostrzegł, gdy przybył do budynku Rada EuropejskaWcześniej niemiecki „Nen” nałożył pułap na cenę gazu.

Wojna na Ukrainie doprowadziła do wojny energetycznej w Europie. Niemcy i Francja mają zupełnie inny miks energetyczny. pierwszy wysoki związane z węglem; po drugie, w Źródła jądrowe. Ich próby ochrony tych strategicznych sektorów również były źródłem konfliktu. To była ostatnia bezczelność w tym względzie Kontynuacja przez Macrona zaprzeczenia MidCatRewitalizacja po wezwaniach Schulza do uruchomienia projektu, który mógłby dostarczać gaz do Niemiec chcących pozbyć się rosyjskich węglowodorów. W końcu Macron poddał się premierze BarMar – wezwany, by zadzwonić Barcelona i Marsylia Przez rurkę do morza. Niemcy przyjęli nowy projekt z dobrymi uczuciami.

Oba kraje nie spotkały się ponownie, czytając o wojnie. Obaj opowiadają się za silną ręką Putina, sankcjami europejskimi, wysłaniem broni na Ukrainę czy bezwarunkowym poparciem dla Zełenskiego. Ale diabeł tkwi w niuansach. Na przykład tak myśli Paryż Berlin rzucił się daleko w ramiona Stanów Zjednoczonych W swojej wizji strategicznej oraz w pozyskiwaniu broni wyprodukowanej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas gdy jednym ze znaków towarowych Macrona jest Sen „strategiczna supremacja” Z silniejszym blokiem w polityce zagranicznej i przerwaniem kurateli Waszyngtonu. Niemiecki kanclerz podczas wojny pozostawał bardzo dyskretny, podczas gdy jego gaelicki odpowiednik jest zachodnim przywódcą, który przez większość czasu rozmawiał przez telefon z Prezydent Rosji Władimir Putinkto kiedyś zapytał „nie upokarzać”.

Pęknięcia w nieliberalnym tandemie

Tarcie osi ma miejsce w czasie, gdy Unia Europejska przechodzi kryzys przywództwa. Kariera Mario Draghiego, który przekazał pałeczkę skrajnie prawicowej Georgii Meloni, stojącej na czele trzeciej co do wielkości gospodarki w strefie euro, miesza się z Macronem, który traci swoją początkową siłę i niemiecką kanclerz z dala od europejskich i międzynarodowych zdolności przywódczych. bronić tego Angela Merkel.

Ale koniec miesiąca miodowego nie ogranicza się do osi francusko-niemieckiej. Związek drugiej pary tanecznej par excellence, buntowników Węgry i PolskaCierpiał także z powodu skutków wojny na Ukrainie. Warszawa jest stolicą najbardziej otwartą na Putina. Budapeszt najbliższy i przychylny Kremlowi. Podczas gdy Polacy będą gościć dowództwo wojskowej misji szkoleniowej armii ukraińskiej, otworzyli swoje drzwi dla ponad trzech milionów ukraińskich uchodźców lub znaleźli się wśród tych, którzy wysyłają najwięcej broni do Kijowa, Węgrzy nie biorą udziału w misji , otwarcie przeciwstawiając się europejskim sankcjom wobec Rosji lub nie wysyłając materiałów wojennych do Zełenskiego. król Jarosław KaczyńskiJest najważniejszą osobą w rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość „smutny” i „rozczarowujący” Strategia Urbana w czasie wojny.

Konflikt na Ukrainie pozostawia wiele konsekwencji w bloku społecznym: Energetyka, gospodarka i geopolityka I ponowne ustalenie równowagi na stole Rady Europejskiej. Historyczne sojusze poszukują swojego związku z konfliktami wojennymi. Choć łatwo oczekiwać, że Francja i Niemcy znajdą wspólną płaszczyznę, aby nie osłabiać UE, trudno też przewidzieć, że Węgry i Polska pójdą różnymi drogami, jeśli chodzi o czerpanie z impulsu, jaki mają z Brukselą. Podstawowe prawa i wartości.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *