Francja przeżyła kolejną napiętą noc z powodu antyreformatorskich protestów

Francja przeżyła kolejną napiętą noc z powodu antyreformatorskich protestów

Po odrzuceniu dwóch wniosków opozycji o wotum nieufności dla Zgromadzenia Narodowego, które było ostatnim środkiem parlamentarnym do powstrzymania tej inicjatywy, wieczorem piąty dzień z rzędu wybuchły protesty, odkąd premier Elizabeth Born ogłosiła w czwartek aktywację artykułu 49.3. konstytucji do zatwierdzenia reformy bez głosowania w zgromadzeniu.

Według źródeł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, z około 300 aresztowań, 240 miało miejsce w tej stolicy, epicentrum narodowego niezadowolenia z tekstu, który obejmuje wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, wydłużenie okresu abonamentowego oraz zniesienie aresztować. prywatne systemy emerytalne.

A ze strony rządu oskarżają niektórych demonstrantów o atak na policję i wywoływanie zamieszek, którym towarzyszy niszczenie mienia i pożary, podczas gdy przywódcy polityczni i związkowi krytykują przemoc sił reżimu wobec pokojowo nastawionych tłumów.

Lider La France Insoumisa (LFI), Jean-Luc Mélenchon, potępił brutalne i samowolne aresztowanie dzień wcześniej dziesiątek pokojowo nastawionych osób, w tym Emmy Forio i Laurenta Abrahamsa, działaczy ruchu politycznego, i zażądał uwolnienia tych aresztowany. Zamknięte

Sekretarz generalny Generalnej Konfederacji Robotniczej Felipe Martinez również potępił „skrajne represje policyjne” jako nieuzasadnione.

Ze swojej strony minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin potwierdził, że protesty są uzasadnione, „ale chaos i przemoc nie”.

Od 19 stycznia miliony Francuzów wyszły na ulice w związkach zawodowych, aby odrzucić reformę w ciągu ośmiu narodowych dni marszów i strajków, z dziewiątym zaplanowanym na czwartek.

Zdaniem przywódców związkowych rząd został ostrzeżony przed konsekwencjami wprowadzenia niepopularnej reformy emerytalnej i „przeforsowania” stosowania art. 49 ust.

W tym sensie sam Martinez ostrzegał, że eskalacja gniewu może doprowadzić do radykalizacji protestów i sytuacji niedopuszczalnych.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że jutro wystąpi z orędziem do kraju, ale różni rzecznicy władzy wykonawczej wykluczyli w ostatnich godzinach dymisję Islah, której partia rządząca broniła rzekomą pilną potrzebą ograniczenia deficytu finansowego w rozdzielczym systemie emerytalnym. .

lam / wmr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *