Francuski organista Thomas Ospetal występuje w Kolumbii – Radio Florida, wiadomości i wiadomości z Florydy

Francuski organista Thomas Ospetal występuje w Kolumbii - Radio Florida, wiadomości i wiadomości z Florydy

Bogota, 26 sierpnia. – Wyjątkowy koncert, który zwykle nie odbywa się wiele razy, ponieważ do wykonania wymaga szczególnego zbiegu wielu elementów, Kolumbijczycy będą mogli cieszyć się dziś w Katedrze Prymasowskiej.

Tego popołudnia do symbolicznego kościoła metropolitalnego dołączą Orkiestra Filharmoniczna Bogoty i francuski Thomas Ospetal, jeden z najlepszych organistów, pod dyrekcją kubańskiego dyrygenta José Antonio Méndeza.

W rozmowie z Prensa Latina, Ospital, wielki właściciel organów kościoła św. Eustachego w Paryżu od 2015 roku, wyraził radość z powrotu do kolumbijskiej stolicy, gdzie kilka lat temu był na koncercie. Sam na zakończenie cyklu Bacha w Bogocie, w tej samej kaplicy, która znajduje się na placu Bolivar.

„Teraz jest to koncert z Orkiestrą Filharmonii Bogota, w którym wykonamy Koncert nr 2 Filharmonii i Orkiestrę nr 177 Josepha Reinbergera” – wyjaśnił.

Zwycięzca kilku międzynarodowych konkursów Ospital podkreśla, że ​​tak naprawdę nie myśli o uznaniu.

„Żyję jako muzyk, z wielką radością, robię to, co kocham, czyli granie, komponowanie muzyki, cieszenie się nią i mam szczęście i chcę się tą radością dzielić z ludźmi” – powiedział w przerwie. artykuł.

O swoich pierwszych podejściach do tego instrumentu muzycznego, uważanego za jeden z najstarszych na świecie, zauważył, że można powiedzieć, że nagle.

„Akompaniowałem mojemu ojcu, który śpiewał w chórze parafialnym w moim mieście w Kraju Basków we Francji i nagle zobaczyłem kogoś grającego na organach. Była magia i to pewnie Kupidyn wysłał mi strzałę, ale nagle upadłem zakochany w instrumencie.”

Powiedział, że to fizyczna i muzyczna atrakcja, a odkąd chciał grać na organach, instrumencie o dużym repertuarze, obejmującym ponad 500 lat.

Od razu mógł pobierać lekcje w regionalnym konserwatorium w Bayonne na południu Francji, a później wyjechał do Wyższego Konserwatorium w Paryżu, gdzie studiował organy, kompozycję i improwizację.

Thomas Ospital, w wieku dziewiętnastu lat, był zwycięzcą I Międzynarodowej Organizacji Saragossy, a później brał udział w wielu innych konkursach, zawsze z niezwykłymi wynikami.

„To zawsze bardzo ważne doświadczenie. Kiedy muzyk musi występować publicznie, musi być najlepszy w danym momencie: stres, zdrowie, to wszystko nie istnieje, a robiąc te konkursy, uczysz się tego, ponieważ robisz program na miesiące i musisz go realizować. W odpowiednim momencie i we właściwym momencie.”

O głównych organach katedry w Bogocie podkreślił, że są to wspaniałe, dziewiętnastowieczne, baskijskie wyroby, które później zostały całkowicie zreformowane.

Uważany jest za „Króla Instrumentów” i jest jednym z największych, a artysta nie zabiera go ze sobą na koncerty, ponieważ większość z nich została wykonana na stałe, na ogół w kościołach.

Podkreślał, że zadaniem organisty jest podróżowanie od miasta do miasta, granie na różnych organach, czasem 400-letnich, a zupełnie nowych i trzeba tę pasję kochać, odkrywając za każdym razem instrument.

„Uwielbiam tę część mojej pracy, ponieważ zawsze dotykasz fragmentu historii. Na przykład, oprócz grania muzyki na ważnym instrumencie, możesz to robić w świetnych miejscach, takich jak ta katedra w Bogocie, to znaczy masz kontakt z historią i kulturą miejsca lub kraju”. Prasa łacińska.

Odnosząc się do koncertu pod dyrekcją kubańskiego reżysera Mendesa, powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, bo choć nie znali się, to od pierwszej próby zaledwie dwa dni temu komunikacja była bardzo łatwa, podobnie jak z orkiestrą.

„Jeśli nie nadasz tej pracy szczególnego ducha, nie będzie ona ciekawa. Musimy dużo zrobić, aby muzyka była przyjemna, a połączenie było bardzo płynne, nie musieliśmy tutaj mówić, że zrobimy to czy tamto, wszystko było bardzo naturalne, rozumieliśmy się nawzajem dzięki muzyce.”

Thomas Ospetal twierdził, że organy to wyjątkowy instrument, który wypełnia wszystkie puste przestrzenie, a granie na nich jest fizycznym przeżyciem, ponieważ ożywia całe ciało.

Francuski artysta, który uwielbia także Hiszpanię, namawiał mieszkańców Bogoty do tego wieczoru, by cieszył się koncertem, bo to wyjątkowy moment.

„Na organach nie gra się codziennie. Trzeba mieć dobrą orkiestrę, dobre organy i miejsce, w którym mogą razem grać, bo są miejsca, gdzie instrument od orkiestry jest bardzo oddalony, a w tej katedrze są wszelkie warunki” – wybitny Francuz organista.

(LL)

Udostępnij w sieciach społecznościowych

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *