Rio de Janeiro, 22 lutego (EFE). – Ministrowie spraw zagranicznych G20 osiągnęli szeroki konsensus w sprawie tego, co uważają za konieczne do rozwiązania konfliktu w Gazie oraz w sprawie pilnej potrzeby reform w organizacjach wielostronnych, ale nie w sprawie wojny na Ukrainie, po zakończenie spotkania. Spotkanie odbędzie się w czwartek w Rio de Janeiro.
Dokonując ostatecznej oceny spotkania zwołanego przez Brazylię, brazylijski minister spraw zagranicznych Mauro Vieira powiedział: „Istniał prawdziwy konsensus co do poparcia rozwiązania w postaci dwóch państw (Izraela i Palestyny) jako jedynego możliwego rozwiązania konfliktu”. .
Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych Josep Borrell zwrócił także uwagę na szeroki konsensus na spotkaniu G20 w sprawie rozwiązania dwupaństwowego, w którym stwierdzono, że bezpieczeństwo Izraela zależy od istnienia państwa palestyńskiego.
Szef dyplomacji europejskiej powiedział: „Gdybym miał streścić sprawę w jednym zdaniu, powiedziałbym, że wszyscy (na spotkaniu), a ja nie słyszałem, żeby ktoś był przeciwny, zdecydowanie bronili rozwiązania dwupaństwowego”.
Minister spraw zagranicznych Brazylii powiedział również, że duża liczba krajów wyraziła zaniepokojenie obecnym konfliktem w Palestynie i ryzykiem jego rozprzestrzenienia się na kraje sąsiednie.
Dodał, że duża liczba krajów zażądała również natychmiastowego uwolnienia zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas.
Vieira podkreślił, że wśród 45 delegacji uczestniczących w spotkaniu w Rio – wśród członków G20, gości i organizacji międzynarodowych – panował szeroki konsensus co do potrzeby zreformowania organizacji wielostronnych, z których 32 stały na czele ministrów.
„Wszyscy zgodzili się, że kluczowe organizacje wielostronne, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, potrzebują reform, aby dostosować się do dzisiejszego świata” – stwierdził.
Dodał, że członkowie G20 podkreślali potrzebę powrotu Organizacji Narodów Zjednoczonych do swojej istoty jako organizacji zapewniającej pokój i bezpieczeństwo, gdyż nie jest ona w stanie tego zrobić w obecnych konfliktach.
„Wszyscy zwracali uwagę na potrzebę nadania dynamiki dyskusjom na temat reformy organizacji, zwłaszcza Rady Bezpieczeństwa, poprzez włączenie nowych stałych i niestałych członków, zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Afryki” – powiedział.
Odnosząc się do zmian, które grupa chce promować w bankach wielostronnych, Vieira wskazał, że panuje duża akceptacja dla idei ułatwienia dostępu do finansów najbiedniejszym krajom i zwiększenia ich reprezentacji w świecie rozwijającym się.
Choć na szczycie G20 omawiano także konflikt na Ukrainie, brazylijski minister spraw zagranicznych wspomniał o tym krótko, stwierdzając jedynie, że „kilka krajów” ponownie potępiło tę wojnę, która toczy się od 2022 roku.
Brak zbliżenia wynika z przynależności Rosji i części jej sojuszników do G20.
Na spotkaniu w Rio obecny był minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który zdaniem Borrella nie dał żadnych wskazówek, że jego kraj zamierza zaprzestać ataku, każdorazowo unikał poruszania tej kwestii i nie udzielał żadnych wyjaśnień na temat materiał. Nie żyje lider opozycji Aleksiej Nawalny.
„Niektórzy ministrowie wspominali o Nawalnym, ale z drugiej strony jest tylko cisza, cisza, cisza” – powiedział.
Na konferencji prasowej zorganizowanej wyłącznie z udziałem rosyjskich dziennikarzy Ławrow powiedział, że obecnie „nie ma żadnych poważnych propozycji ze strony Amerykanów” w sprawie sytuacji na Ukrainie – podaje TASS.
Minister spraw zagranicznych Rosji wskazał, że jego kraj jest nadal gotowy do rozmów „o stabilności strategicznej”, zauważył jednak, że taki dialog „musi być szczery, a nie taki sam, do jakiego przyzwyczajone są Stany Zjednoczone”.
Zakończone w czwartek spotkanie ministrów spraw zagranicznych było pierwszym od objęcia przez Brazylię przewodnictwa w G20 w grudniu ubiegłego roku i potrwa do listopada, kiedy w Rio de Janeiro odbędzie się szczyt szefów państw i rządów tej grupy. . Evie
CM Matt/MP/JAD
(zdjęcia wideo)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”