Gazociąg, którego Słowacja i Polska przeciwstawiają się Rosji

Gazociąg, którego Słowacja i Polska przeciwstawiają się Rosji

Poleganie na rosyjskim gazie przyprawia kraje Europy Wschodniej o ból głowy. Słowacja jest jedną z najbardziej dotkniętych: Kraj słowiański importuje około 87% swojego gazu ziemnego i dwie trzecie ropy z Rosjiwedług Aktywny w euro. Z tego powodu Słowacja wielokrotnie odrzucała nowy pakiet sankcji wobec Rosji, który zawiera embargo na rosyjską ropę.

„Jeśli istnieje wymóg zapłaty w rublach, zapłacimy w rublach”Słowacki minister gospodarki Richard Sollick uspokoił się. Ale to nie jedyny kraj, który odrzucił rosyjskie weto: zrobiły to również Węgry, Bułgaria i Czechy.

Po drugiej stronie jest Polska, która jest jednym z krajów europejskich bardziej otwarcie przeciwko Rosji. W rzeczywistości rząd polski Szuka jak najostrzejszych sankcji wobec państwa Putinapodczas gdy to właśnie do tego kraju przyjęto największą liczbę uchodźców, według UNHCR I szósty kraj europejski, który wysłał największą pomoc wojskową na Ukrainę, według Statystyka.

Obok, Polska stara się także zapewnić swoim sojusznikom alternatywę dla rosyjskiego gazu, która odwróci się od najeźdźców. Jednym z nich jest projekt połączenia elektroenergetycznego Polska-Słowacja, który został już zrealizowany przez stronę polską i teraz pomoże Słowacji w jego dokończeniu po jej stronie. W ten sposób obaj skorzystają z nowej nowej trasy gazowej.

Polska zawarła kontrakt z gazowym gigantem Gazpromem od 1993 roku (porozumienie jamalskie), ale ten, który wygasł 31 grudnia, wygasł wcześniej. powód? Polska odmówiła zapłaty Rosji za gaz w rublach. Polska znalazła się też na słynnej „czarnej liście” krajów wrogich Rosji, a Putin postanowił zaprzestać wysyłania gazu do kraju słowiańskiego. W związku z tym polska minister środowiska Anna Moskowa zapowiedziała na swoim koncie na Twitterze, że Anulowanie umowy podpisanej w 1993 roku z Rosją O konieczność całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu po „agresji” na Ukrainę.

„Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem”Zapowiedział Moskwę, odnosząc się do rosyjskiego giganta energetycznego, który na bezpośrednie polecenie prezydenta Władimira Putina zmusza swoich klientów z krajów „wrogich” do płacenia za dostawę rubla.

Po tym ogłoszeniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skrytykował, że polski rząd podejmuje działania wobec Rosji do tego stopnia, że ​​Moskwa jest „na skraju szaleństwa”.

Kontakt polsko słowacki

mapa-polska-slowacja.jpg

Połączenie między Polską a Słowacją to gazociąg wysokiego ciśnienia, który łączy węzeł gazowy (punkt połączenia różnych gazociągów) polskiego systemu krajowego w Strachocinie ze słowackim przejściem w Velke Kapuszany, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Połączenie między Polską a Słowacją Ma 61 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Gazociągi i gazociągi zostały wybudowane, czyli gotowe do eksploatacji po stronie polskiej. Jak podkreślono instalacja gazowanie jest jeszcze gotowy ze strony słowackiej.

Link ma Maksymalna pojemność To 4,7 mld m3 gazu rocznie na Słowację i 5,7 mld m3 dla Polski.

Połączenie ze Słowacją stanowi część tzw. Korytarza Północ-Południe, czyli infrastruktury umożliwiającej swobodny transport gazu po drogach pomiędzy terminalami LNG w Świnoujście (polskie miasto) i chorwacką wyspę Krk. Słowacki system przesyłowy jest połączony z Austrią, Czechami i Ukrainą, więc jeśli zakończy się polsko-słowacki projekt, to będzie możliwość transportu gazu na Ukrainę i Węgry.

„Z radością ogłaszam, że już wkrótce połączenie gazowe połączy nasze dwa kraje Pozwoli nam to na przesyłanie między nami gazu: „Z Polski na Słowację i Słowację do Polski w razie potrzeby” – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Bratysławie.

Ten link jest oczekiwany Wejdź na żywo późnym latem 2022 r., Chociaż nie ma konkretnej daty.

Polska przykładem zależności energetycznej

Polska ma kolejny plan, by przestać polegać na Rosji. Nazwali to bałtyckimi rurkami, które będą miały O wydajności około 10 000 mln m sześc. roczniektóry jest w przybliżeniu równy liczbie Gaz, który Polska importuje obecnie z Rosji. Gazociąg ten będzie działał od 1 października 2022 roku.

Podobnie energetyka jądrowa będzie kolejnym alternatywnym źródłem, którego Polska jest pewna swojej przyszłości. Kraj zamierza Zbuduj łącznie 6 elektrowni jądrowych. W 2033 r. chcą, aby pierwsza elektrownia działała z pełną mocą, a do 2040 r. zamierzają, aby energetyka jądrowa stanowiła 20% energii produkowanej w kraju.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że Polska To kraj o najtańszej energii w całej Unii Europejskiej. Ponieważ węgiel jest sektorem mocno dotowanym przez państwo polskie i ponieważ historyczne ceny gazu mocno uderzają w rachunki reszty naszych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla sąsiadów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *