Gazprom odcina dostawy gazu do Europy przez Polskę

Gazprom odcina dostawy gazu do Europy przez Polskę

Rosyjski gigant gazowy Gazprom odciął dostawy gazu do Europy gazociągiem jamalskim, po Rosji, przez Polskę Sankcje nałożone na polskiego właściciela tego oddziału, firmę EuroPol GAZSpółka podała w czwartek w oświadczeniu.

„Zgodnie z Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 3 maja i Uchwałą Rządu z 11 maja na szereg zagranicznych firm nałożono sankcje. Wśród nich jest EuroPol GAZ, właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.– powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

Na koncie Telegram Rosyjskiej Spółki Gazowniczej dodał, że „wprowadzono zakaz transakcji i płatności na rzecz osób objętych sankcjami, co jest szczególnie ważne dla Gazpromu”. Zakaz wykorzystywania należącego do EuroPolu rurociągu GAZ do przesyłu rosyjskiego gazu przez Polskę„.

Ponadto strona polska wielokrotnie naruszała prawa Gazpromu jako akcjonariusza EuroPol GAZ. 26 kwietnia rosyjska firma została wpisana na listę sankcyjną„Blokuje to możliwość wykonywania przez spółkę praw z akcji i innych papierów wartościowych EuroPol GAZ oraz otrzymywania dywidend” – powiedział rzecznik.

Gazociąg transgraniczny Jamał – Europa przebiega przez terytoria czterech krajów: Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Jego przepustowość wynosi 32,9 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Jak podaje oficjalna agencja TASS, w ostatnim czasie ta trasa transportu gazu do Europy praktycznie nie jest wykorzystywana ze względu na brak zamówień ze strony europejskich konsumentów.

Już pod koniec kwietnia Gazprom „całkowicie” zawiesił dostawy gazu nie tylko do Polski (poprzez dystrybutora gazu PGNiG), ale także do Bułgarii (Bulgargaz), Za odmowę płacenia za dostawy w rublachczego domagał się prezydent Rosji Władimir Putin w kolejnym dekrecie z 31 marca.

W środę Rosja umieściła na moskiewskiej liście sankcyjnej 31 zagranicznych przedsiębiorstw energetycznych, w tym Europol Gas Dlatego „nie będą mogli uczestniczyć w dostawach gazu z Rosji”.Według Kremla.

„To są kary, które zakazują tym firmom. Nie będziemy mieć żadnych interakcji z tymi firmami, są one po prostu zakazaneRzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział podczas codziennej telefonicznej konferencji prasowej.

Wśród firm objętych sankcjami znajdują się firmy z Niemiec, Francji i innych krajów europejskich, a także Stanów Zjednoczonych i Singapuru.

Zwłaszcza w menu to było W tym byłe europejskie spółki zależne Gazpromu (Gazprom Germania, Gazprom Szwajcaria, Gazprom Marketing & Trading USA), a także Vemex, Wingas, EuroPol GAZ i operatorzy magazynów podziemnych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *