„Gdyby partia komunistyczna zapewniała coraz więcej subsydiów…”

Jedyni dwaj senatorowie z SLD Porzucili szkolenie Kilka tygodni temu. W ten sposób pozostała izba górna Bez przedstawicieli nurtu politycznego Co wydaje się od 2005 roku skazane na marginalizację w konserwatywnej Polsce.

Oprócz tych dwóch centów, Kolejny zastępca opuścił Postępowy Sojusz, w skład którego wchodzą Primavera (niedawno utworzona partia, kierowana przez Roberta Pedrone’a), Juntos (socjaliści, z niskim poparciem dla wyborców w dużych miastach) oraz historyczny SLD, ideowi sztandary sojuszu, z którymi sprawowała władzę. Założona przez byłego prezydenta Kwaśniewskiego Od 1991 r. mianował czterech premierów w kolejnych rządach.

Hipernacjonaliści i Europejczycy?: „Poza UE będziemy jak Ukraina czy Białoruś”

Miguel . Jayo Maciasa. Kraków

Że postępowe siły polityczne w kraju powinny: Sojusz na rzecz utrzymania pewnej egzystencji Opisuje niejako polską mapę polityczną. Jednoramienna mapa, na której słowo „lewica” jest nadal napiętnowane, ponieważ nadal kojarzy się z komunistycznym dziedzictwem i okresami przemian demokratycznych w Polsce. Od prawie dwóch dekad twardogłowy PiS (w rządzie od 2015 r.) i liberalno-konserwatywna platforma obywatelska Donalda Tuska Nawiązali „de facto” partnerstwo między obiema stronami W polityce kraju, w którym środek ciężkości jest wyraźnie po prawej stronie.

Kiedy, z powodu nieporozumień z partnerami sojuszu, Rząd potrzebował wsparcia parlamentarnego Aby przeprowadzić głosowanie nad wysłanym do Brukseli budżetem naprawy gospodarczej, to właśnie koalicja lewicy przedstawiła mu się w nieoczekiwanym porozumieniu. wyobraźmy sobie, Przeniesienie współrzędnych politycznych do Hiszpanii, że rząd Vox otrzymał wsparcie, nawet dla konkretnego projektu, od Zjednoczonej Lewicy.

Fot. Zdjęcie archiwalne z dnia 11-11 Święta Narodowego Polski w 2017 r. (Reuters/Adam Steben)
Polska świętuje niepodległość i stawia na Białoruś: „Są zdolni do wszystkiego”

Miguel . Jayo Maciasa. Kraków

Tylko z 8% członków Izby ReprezentantówChociaż frakcje są zgrupowane i niewiele mają ze sobą wspólnego, lewicowe ugrupowanie parlamentarne jest niewiele więcej niż obserwatorem rozwoju politycznego ich kraju. W Polsce sformułowania typu „Nikt nie jest po naszej prawej stronie, za nim jest tylko mur”, zadeklarowane kilka miesięcy temu przez lidera PiS, nie są oznaką ekstremizmu, a raczej ideologicznej sztywności. Z drugiej strony wspieranie praw społeczności gejowskiej, deklarowanie się jako ekolodzy czy na rzecz świeckiego społeczeństwa to ich własne idee, które stawiają tych, którzy ich bronią, na niemal marginalnej pozycji. Nowe partie, które pojawiły się w ostatnich latach, takie jak Polska 2050, ryzykują jedynie proponowanie ich wersji bezkofeinowych Wysoce konserwatywna polityka Prawa i Sprawiedliwości, bo jeden centymetr w lewo to przepaść nieistotności.

Polityka społeczna rządu oparta na: Dotacje na poród, rodzinę, rolnictwo i kościół A ulga podatkowa dla młodzieży wyjechał, nie wkładając wiele w okno. Dla wielu Polaków z pewnością pożądana jest postępowa, proeuropejska i inkluzywna ideologia, ale jeśli trzeba wybierać między tą a kilkoma Miesięczne czeki grantowe, nie ma wątpliwości.

Na zdjęciu: Demonstracja w Warszawie przeciwko orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego.  (Reuters) Opinia

Z drugiej strony zagadkę, jaką stanowi sojusz lewicy, ma spora część elektoratu ograniczona wiarygodność, poprzez włączenie odmiennych tendencji, takich jak spadkobiercy postkomunistycznej nostalgii i młodzi mieszkańcy miast domagający się zmiany pokoleniowej i asymilacji elementów, takich jak senatorowie i dysydenccy parlamentarzyści.

Czy lewica może pojawić się ponownie?

Jednak sondaż wyborczy z zeszłego roku wykazał, że: 30% młodych Polaków w wieku 18-24 lata Zgodził się na propozycje lewicy dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Czy jest więc nadzieja na postępowy zwrot w przyszłych polskich wyborach?

Przede wszystkim należy pamiętać, że na terenach wiejskich w Polsce obecny rząd jest właścicielem głównego banku wyborczego: Wśród 15 najludniejszych miast Polski nie ma burmistrza. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że istnieje znaczna różnica między wyborcami płci męskiej i żeńskiej. Wśród Polaków w wieku od 18 do 30 lat preferowaną formacją jest Konfederacja, partia ultranacjonalistyczna i tradycyjna, bardziej radykalna niż PiS. Odsetek młodych kobiet, które według sondaży głosowałyby na lewicę (około 30%) jest niemal identyczny z liczbą młodych mężczyzn, którzy głosowaliby na Konfederację. To samo badanie wykazało, że dla 48% z nich „niedemokratyczny rząd może w pewnych sytuacjach być lepszy niż rząd demokratyczny”. Podobnie 78% tych młodych ludzi, „Rolą mężczyzny jest praca i utrzymanie rodziny”., opinia podzielana tylko przez 50% polskich dziewcząt.

W Polsce określenia polityczne, takie jak „konserwatywni” czy „postępowi”, są bardziej społeczne niż ideologiczne. Zagadnienia takie jak liberalizacja aborcji, wspieranie świadczeń socjalnych, imigracja, kościół czy nastroje patriotyczne, które w Hiszpanii można uznać za nacjonalistyczne, Znaleźli mieszany odbiór wśród polskich wyborców. Innymi słowy: archetyp wyborcy utożsamiany z całym pakietem ideologicznym partii nie jest powtarzalny. Tak uważa krakowski politolog Jan Kiowski „Jeśli partia komunistyczna daje coraz więcej dotacji” Potrafi „wygrywać wybory bez problemów, ludzie bronią swojej ideologii, ale tylko do pewnego stopnia”. Według Kewoskiego „polska demokracja narodziła się i wyrosła w sposób nieco chaotyczny i niezdyscyplinowany, a teraz, jak każdy nastolatek, prezentuje nieco niepożądaną osobowość, wciąż o rysach dziecięcych, a jednocześnie z niektórymi częściami ciała i osobowości. bardziej rozwinięty. niż inne.”

Zdjęcie: Kusma Złotowski.  (Parlament Europejski)
„Polska nie wyjdzie z UE, nie ma większości na ulicach ani w parlamencie”

Marii Zornozy. Bruksela Wideo: Patricia Segas

Brak progresywnej przeciwwagi w polskiej równowadze politycznej, zdaniem politologa, może być przyczyną zakłóceń nie tylko w wyborach, ale także społecznych, a nawet wpływają na wizerunek i politykę zagraniczną tego kraju. Na przykład niedawny kryzys graniczny z Białorusią został wykorzystany przez władze do podsycania życia politycznego nacjonalizmem, tak że każda partia, która nie przyłączy się do „heroicznej obrony integralności ojczyzny”, może być postrzegana jako mniej niż wróg wszystkich Polaków. Platforma Obywatelska, główna partia opozycyjna, musiałem się pogodzić Krytykować militaryzację sytuacji lansowaną przez PiS, a jednocześnie wyjaśniać, że wspiera żołnierzy i broni granic.

„Konieczne jest przedefiniowanie lewicy w Polsce, aby było to jasne dla Polaków”. Progresywizm to nie powrót do komunizmu Nie należy też do dziwnego klubu „neohippisów”, którzy gardzą ekonomią lub chcą zakazać kapitalizmu; To tylko brak kultury ideologicznej i złe dziedzictwo polityczne, które jest dziedzictwem komunistycznym” – mówi Kiyosaki. „Tutaj, Prawo nazywa się „Centrum” A środek jest „lewą stroną środka”, a to wszystko zniekształca”.

Kryzys tożsamości, do którego odwołuje się polski politolog, był jego zdaniem Co skłoniło lewicę do poparcia rządu? W ważnym głosowaniu parlamentarnym nad budżetem wysłanym do Europy. Dla niektórych było to po prostu oportunistyczne. Dla innych było to Praktyczna próba przedefiniowania siebie i asymilacja postępowych postulatów polskiej rzeczywistości.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *