Główna lista informacyjna 11:30

Świat dzisiaj: najważniejsze informacje z Associated Press

środa 10 listopada 2021

___________________________________

pierwsza strona

___________________________________

EUR-CLI COP26

Glasgow, Szkocja – Negocjatorzy COP26 rozważają projekt rezolucji podkreślającej „troskę i niepokój” w związku z globalnym ociepleniem, którego planeta już doświadcza i wzywającą do zmniejszenia prawie o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Autorzy: Seth Bornstein i Frank Jordan. 576 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

Z:

-COP-26-BRAZIL: COP26: Brazylia prosi bogate kraje o zaangażowanie się w coroczny fundusz.

-COP26-BUTTIGIG: Buttigieg: Nie obwiniajmy Boga za globalne ocieplenie.

Generalny szturm AMN-US na Zakon Kapitolu

Sędzia federalny odrzucił prośbę byłego prezydenta Donalda Trumpa o zablokowanie przekazania dokumentów komisji Izby Reprezentantów badającej atak z 6 stycznia na Kapitol. Napisane przez Noamana Kupca. 510 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

wirus korony mongin – światowa organizacja zdrowia

LONDYN – W Europie, jedynym regionie na świecie, w którym odnotowano wzrost liczby infekcji i zgonów, liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła w zeszłym tygodniu o 10%, podała Światowa Organizacja Zdrowia. To już szósty tydzień z rzędu, kiedy wirus rozwinął się na kontynencie. 353 słowa. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

Z:

-CORONAVIRUS-USA- OŚWIADCZENIE: Fani Foxa są bardziej skłonni wierzyć w kłamstwa na temat COVID.

Wirus koronowy – Stany Zjednoczone – Szczepionki – Dzieci: 900 000 dzieci otrzyma pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID w Stanach Zjednoczonych.

-Koronawirus-UE Nowe dzieci: Organ regulacyjny Unii Europejskiej ocenia nowoczesną szczepionkę dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Wirus korony – Niemcy: Niemcy zgłosiły codzienny rejestr infekcji COVID-19.

___________________________________

Ameryka Łacińska i Karaiby

___________________________________

Bezpieczeństwo Ogólne Meksyk Korupcja

MEXICO CITY – Walka Andresa Manuela Lopeza Obradora z korupcją miała światła i cienie, ale jeśli analitycy są zgodni co do jednego, to to, że jednym sukcesem było pchnięcie biura badającego przestępstwa finansowe, którego właściciel był do poniedziałku, Santiago Nieto, który właśnie opuścił biuro z powodu skandalu wokół jego ślubu. Napisane przez Marię Verzę. 1099 Word AP Zdjęcie. Wysłałem.

AMS-GEN Boliwia protestuje

LA PAZ – Protesty antyrządowe nie ustają w kilku boliwijskich miastach po śmierci protestującego trzeciego dnia strajku zwołanego przez ulicznych sprzedawców, pracowników transportu i organizacje opozycyjne przeciwko promowanym przez rząd ustawom i środkom naprawy gospodarczej. Napisane przez Carlosa Valdeza. 564 słowa. WIDEO AP w języku hiszpańskim. Wysłałem.

CAR-GEN prowadzi Kubę i Stany Zjednoczone

HAWANA – Kubańskie MSZ oskarżyło w środę Stany Zjednoczone o udział w demonstracji opozycji, którą władze uznały za nielegalną podczas spotkania z setkami dyplomatów akredytowanych na wyspie. 385 słów. Wysłałem. Redakcja: zostanie zaktualizowany.

___________________________________

Zjednoczone państwo

___________________________________

REP-CIE Ścieki z recyklingu

DENVER – Coraz więcej miast w Stanach Zjednoczonych rozważa recykling ścieków z powrotem do domów jako wodę pitną. Napisane przez Brittany Peterson i Sama Metza. 900 słów. Zdjęcia z AP.

Inflacja AMN-ECO-USA

WASZYNGTON – Ceny konsumpcyjne w USA odnotowały największy wzrost od 1990 r. W październiku wzrosły o 6,2% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Napisane przez Christophera Rogabera. 372 słowa. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

AMN-EKO-BEZROBOCIE

WASZYNGTON — Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu spadła do 267 000, najniższego poziomu podczas pandemii, ponieważ rynek pracy nadal podnosił się z ubiegłorocznej recesji. Napisane przez Paula Wisemana. 315 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

WCZEŚNIAK AMN-GEN

Birmingham, Alabama – Dziecko z Alabamy, które w chwili urodzenia ważyło mniej niż pół kilograma (1 funt) i którego matka zaczęła rodzić po 21 tygodniach i 1 dniu ciąży, zostało uznane za najbardziej śmiercionośne dziecko, jakie przeżyło. 400 słów. Wysłałem.

___________________________________

Globalizm

___________________________________

REP-CLI Ostatni lód

Dżakarta, Indonezja – Gwałtowne topnienie lodowców górskich w wyniku zmian klimatycznych jest poważnym ciosem dla krajów i społeczności, które są od nich uzależnione pod względem wytwarzania energii elektrycznej, przyjazdów turystów i zachowania starożytnych tradycji duchowych. To także dzwonek na temat tego, co może się stać z największymi lodowcami. Napisane przez Victorię Melko. 950 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

AFR-GEN ETIOPIA-TIGRAY

NAIROBI – Etiopskie władze aresztowały około 70 kierowców ciężarówek wynajętych przez ONZ i inne grupy humanitarne w tym tygodniu, odkąd rząd ogłosił stan wyjątkowy wraz z eskalacją wojny w kraju. Napisane przez Karę Annę. 345 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

Generał Assi Dalí Lama

Dalajlama, duchowy przywódca Tybetu na uchodźstwie, powiedział, że chińscy władcy „nie rozumieją różnorodności różnych kultur” i że wysiłki rządzącej Partii Komunistycznej zmierzające do sprawowania pełnej kontroli nad społeczeństwem mogą być szkodliwe. 375 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

EUR-POL GBRETAÑA-RZĄD

LONDYN – Brytyjski poseł bronił swojej drugiej pracy z pensją 400 000 funtów (450 000 dolarów) rocznie, ponieważ rosną skargi na polityków, którzy mają dochody inne niż ich biuro. Napisane przez Jill Lawless. 516 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

EUR-INM Niemcy – Polska – Białoruś

Brak dowodu – kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do wykorzystania swoich wpływów na władze Białorusi do rozwiązania sytuacji migrantów na granicy z Polską, gdzie próbują wejść do Unii Europejskiej. 364 słowa. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

EUR-TEC UE-GOOGLE

LONDYN – Sąd Najwyższy w Unii Europejskiej odrzucił apelację Google dotyczącą grzywny w wysokości 2,4 miliarda euro (2,8 miliarda dolarów) nałożonej przez organy regulacyjne, które stwierdziły, że gigant technologiczny nadużywał swojego ogromnego dostępu do Internetu, aby uzyskać przewagę. Rekomendacje zakupów w wynikach wyszukiwania są nielegalne. 306 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

___________________________________

Sporty

___________________________________

DEP-FUT WORLD CONCACAF-PANORAMA

No Proof – Meksyk, ze swoim gwiezdnym wizerunkiem, będzie starał się utrzymać pierwsze miejsce w finale CONCACAF, wchodząc w drugą połowę, podczas swoich wizyt w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Napisane przez Juana Zamorano. 700 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

Finały DEP-TEN WTA

GUADALAGARA, MEKSYK – Barbora Krejsikova, jedyna obecnie mistrzyni Wielkiego Szlema, otwiera kurtynę w finałach WTA przeciwko Anett Kontaveit. W drugim meczu pierwszego dnia kończącego sezon turnieju Garbiñe Muguruza zmierzy się z Karoliną Pliskovą. 400 słów. Zdjęcia z AP. Redakcja: Mecze od 2000 GMT.

REP-FUT ANGLIA PRAWA STRONA

LONDYN – Reece James strzelił cztery gole w Premier League, więcej niż jakikolwiek inny gracz z Anglii. Trent Alexander-Arnold ma cztery asysty na bramkę. Świat zazdrości niektórym z najlepszych prawych obrońców Anglii, którzy mają wielki potencjał ofensywny. Napisane przez Steve’a Douglasa. 850 słów. Zdjęcia z AP.

___________________________________

Pokazy i kultura

___________________________________

ESP-MUS LATIN GRAMMY-PAULA ARENAS

MEXICO CITY – Paula Arenas otrzymała cztery nominacje do Latin Grammy Awards – więcej niż jakakolwiek inna kobieta w tym roku – w trzech głównych kategoriach, za musical „Mis amores”. Za tę pracę, która przyniosła jej nominacje do tytułu piosenki, płyty i albumu roku, a także do najlepszego tradycyjnego albumu lirycznego, kolumbijska piosenkarka i autorka tekstów przeszła na własny styl wokalny po wydaniu albumu „Visceral” z 2019 roku. Napisane przez Bernice Bautista. 900 słów. Zdjęcia z AP.

ESP-HERBATA Bailey Kryształ

NOWY JORK – Billy Crystal nie jest gotowy, by pożegnać się z „Panem Sobotniej nocy”. Ten komediowy idol przekształcił swój film w musical, który ma nadzieję trafić na Broadway w przyszłym roku, powracając do roli Paddy’ego Younga Jr., starego, zgorzkniałego komika, który szuka ostatniego śmiechu. Napisane przez Marka Kennedy’ego. 458 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

ESP-CEL LUDZIE-PAUL RUDD

LOS ANGELES – aktor Paul Rudd, znany z filmów takich jak „Ant-Man”, „This is 40” i „Clueless”, został uznany za „Sexiest Man Alive” w 2021 roku przez magazyn People. Napisany przez Jonathana Landruma Jr. 400 słów. Zdjęcia z AP. Wysłałem.

___________________________________

Możesz skontaktować się z nami pod adresem:

___________________________________

Wątpliwości i komentarze z Associated Press Spanish Service Director Eduardo Castillo, e-mailem pod adresem [email protected] i/lub telefonicznie pod numerem telefonu Mexico City +5255 3300-7620.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wysyłek, zadzwoń +5255 33007620 i/lub +1212621-1647 lub napisz na adresy e-mail [email protected] i [email protected]

W przypadku pytań dotyczących relacji sportowych napisz na adres [email protected], a na temat serii zdjęć na e-mail [email protected]

___________________________________

i Twittera:

___________________________________

Śledź nas na naszych kontach na Twitterze: AP_Noticias, AP_Deportes, yAP_Espectaculos

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *