Gospodarka Ameryki Łacińskiej będzie rosła w tym roku, ale w wolniejszym tempie i jeśli będzie to zachęcać do inwestycji

Gospodarka Ameryki Łacińskiej będzie rosła w tym roku, ale w wolniejszym tempie i jeśli będzie to zachęcać do inwestycji

Komisja Gospodarcza Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) prognozuje 2,7% wzrostu gospodarczego jako średniej regionalnej na 2022 r., w kontekście silnych ograniczeń makroekonomicznych, które wywierają wpływ na wszystkie gospodarki.

Mniej dynamiczny w stosunku do oczekiwań wzrost PKB, a także spadek handlu światowego, aprecjacja dolara i zaostrzenie globalnych warunków finansowych negatywnie wpływają na kraje Ameryki Łacińskiej.

Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w szczególności w spadku przepływu kapitału (inwestycji) o 13%, przy spadku wartości eksportu/importu oraz wysyłania przekazów pieniężnych, o którym mowa w raporcie „Studium ekonomiczne Ameryki Łacińskiej i Karaiby 2022: Dynamika inwestycji i wyzwania w promowaniu zrównoważonego ożywienia gospodarczego” i kompleksowy”.

Komisja Gospodarcza Ameryki Łacińskiej i Karaibów ogłosiła w nim, że chociaż skorygowała swoje szacunki wzrostu o około jeden punkt w stosunku do prognozy 1,8% w kwietniu ubiegłego roku, scenariusz dla regionu pozostaje „niezwykle złożony”.

Według raportu, poza silną presją inflacyjną, niską dynamiką tworzenia miejsc pracy, niskimi inwestycjami i rosnącymi żądaniami społecznymi, istnieje globalny scenariusz charakteryzujący się wojną między Rosją a Ukrainą, która spowodowała wzrost napięć geopolitycznych. .

Podobnie, świat odnotowuje spadek globalnego wzrostu gospodarczego, niższą dostępność żywności i wzrost cen energii, wyjaśnia badanie. Mario Simoli, tymczasowy sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, stwierdził, że „16 z 33 krajów regionu nie odzyskało poziomu PKB sprzed epidemii”, więc grupa składająca się z Centralnej Oczekuje się, że Ameryka i Meksyk wzrosną o 2,5%, w porównaniu do 5,7% w 2021 roku.

W tym regionie Panama ma wynieść 7%, a następnie Gwatemala 4% i Honduras 3,8%. Kostaryka może wzrosnąć o 3,3%, Nikaragua o 3%, Salwador o 2,5, a Meksyk o 1,9%.

Sergio Recinos, prezes Banku Gwatemali (BGU), powiedział Prensa Libre, że po 8% wzroście w 2021 r. oczekiwany jest przedział od 3% do 5% w 2022 r., więc średnia liczba pokrywa się ze wskazanymi prognozami.

Mniej przepływów zasobów

Od III kwartału 2021 r. region, po raz pierwszy od dwóch lat, powrócił na pozycję odbiorcy przepływów pieniężnych netto (nie licząc bezpośrednich inwestycji netto). Jednak od pierwszego kwartału 2022 r. skumulowana roczna suma wykazuje spadek o 13% w porównaniu z poprzednimi czterema kwartałami.

Inne wskaźniki spowalniające jego wzrost to wartość eksportu i importu oraz przekazy rodzinne.

Wartość eksportu ma wzrosnąć w 2022 r. o 22% wobec 28% odnotowanych w 2021 r., a importu o 23%, wobec 37% w ubiegłym roku.

Po wzroście przekazów pieniężnych o 27% w 2021 r., co nie było widoczne w poprzednich 10 latach, oczekuje się, że wzrost będzie kontynuowany do 2022 r., ale w bardziej umiarkowany sposób. Jak wynika z badania, w pierwszych miesiącach roku tempo wzrostu przekazów pieniężnych było niższe niż tempo odnotowane w 2021 r. dla wszystkich obserwowanych krajów.

wzrost

Według Daniela Tettlemana, dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego agencji, prognozowany wzrost wynika jedynie z „dostosowania zachowań konsumpcyjnych”, a region wkracza „w trajektorię niskiego wzrostu, którą zademonstrował przed wybuchem pandemii”.

Ameryka Łacińska, z populacją 626 milionów i uważana za najbardziej nierówną na świecie, stanęła w obliczu pandemii w czasie słabości swojej gospodarki, przy tempie wzrostu wynoszącym zaledwie 0,1% w 2019 r. Po załamaniu o 6,8% w 2020 r. ., region urósł w „odbiciu” o 6,2% w ubiegłym roku.

W przypadku Gwatemali prezydent Pangat podkreślił, że choć w 2022 r. przewiduje się spowolnienie wzrostu gospodarczego, oczekuje się, że wszystkie działania przyniosą dodatni wzrost. Podkreślił, że „wzrost gospodarczy jest wspierany przez popyt wewnętrzny, powiązania handlowe ze Stanami Zjednoczonymi i rozważną politykę gospodarczą”.

Wyzwania

W swoich wnioskach ECLAC zauważa, że ​​aby zrealizować scenariusz gospodarczy, polityka makroekonomiczna musi zwiększać zrównoważony wzrost, dążyć do stabilności cen, tworzyć dobre miejsca pracy oraz zmniejszać ubóstwo i nierówności.

Ponadto wezwał do promowania inwestycji publicznych i prywatnych, aby nie podlegały one polityce antyinflacyjnej. Zachęty finansowe, wraz z odpowiednim projektem i ramami zarządzania, pozwalają na mobilizację inwestycji prywatnych na rzecz sektorów strategicznych. Dodaje, że krajowe regulacje dotyczące inwestycji publicznych (SNIP) są ważne dla zwiększenia spójności, wydajności i skuteczności inwestycji publicznych”.

„W kontekście wielu celów i rosnących ograniczeń konieczna jest koordynacja polityk makroekonomicznych, aby wspierać przyspieszenie wzrostu i inwestycji oraz zmniejszenie ubóstwa i nierówności, jednocześnie przeciwdziałając dynamice inflacji” – powiedział Simoli.
W oświadczeniu opublikowanym niedawno na swojej stronie internetowej, po udziale grupy inwestorów, Narodowy Program Konkurencyjności (Pronacom) wskazał, że podmiot ten kontynuuje prace nad promocją kraju jako miejsca inwestycji.

Strategia przyciągania inwestycji pozostaje głównym celem planu strategicznego Ministerstwa Gospodarki, w ramach realizacji osi gospodarki, konkurencyjności i dobrobytu w polityce rządu, która do tej pory potwierdziła ponad 900 mln USD. inwestycji dla kraju” – czytamy w publikacji.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *