Gospodarka i wojna napędzają kryzys – ANRed

Gospodarka i wojna napędzają kryzys – ANRed

protesty na Sri Lance

FAO ostrzega przed możliwością wystąpienia głodu w kilku krajach, a Bank Światowy nie wyklucza rewolucji społecznych z powodu wysokich cen żywności i paliw. Napisane przez Eduardo Lusitę.


Na ostatnim wiosennym posiedzeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy ponownie obliczył w dół prognozy wzrostu dla światowej gospodarki. Zarówno nowe wybuchy epidemii w Chinach, jak i wojna, która trwa dłużej niż oczekiwano, potwierdzają tę ponurą prognozę.

W swoim raporcie na temat Globalnych Perspektyw Gospodarczych stwierdził, że „wojna przyczynia się do serii wstrząsów podażowych, które w ostatnich latach dotknęły gospodarkę światową i rozprzestrzenią jej skutki na cały świat”. Oczekuje, że globalny wzrost spowolni z 6,1% w 2021 r. do 3,6% w 2022 i 2023 r. i utrzyma się na poziomie 3,3% w kolejnych latach. Zmniejszony popyt ze strony Chin z powodu odrodzenia się wirusa Corona; Podwyżki federalnych stóp procentowych i zmiany w polityce fiskalnej poszczególnych krajów (od ekspansywnej do deflacyjnej) są główną przyczyną tego spowolnienia. Rosnące ceny surowców i produktów energetycznych z powodu zmniejszonej podaży (Rosja jest głównym dostawcą gazu, ropy i minerałów, a wraz z Ukrainą pszenica i kukurydza), nierównowaga fiskalna spowodowana pandemią oraz wyższe stawki frachtowe, wszystko to wywiera presję na ceny, które prognozuje inflację w tym roku na poziomie 5,7% w gospodarkach rozwiniętych i 8,7% w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.

Bezprecedensowe stawki

Rosnące stopy procentowe w USA przekierowują przepływy finansowe i wpędzają mocno zadłużone kraje w kłopoty, a obecnie wprowadzenie przez Sri Lankę niewypłacalności budzi obawy przed szeregiem niewypłacalności. Podczas gdy analitycy finansowi zastanawiają się, w którym momencie nastąpi „odwrócenie krzywej” – kiedy ceny krótkich obligacji przewyższą ceny długich obligacji – co jest oznaką przejścia od spowolnienia do recesji. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej sankcje wobec Rosji wpływają na jej ruchy finansowe, ponieważ jej eksport ropy zmniejszy się o około 3 mln baryłek dziennie, co może spowodować szok cenowy i recesję, która mocno uderzy w Stany Zjednoczone i najbardziej rozwiniętych krajach. .

Rosyjska gospodarka skurczy się między 8,5% a 12%, a inflacja osiągnie 20%. Wojna ma obecnie charakter lokalny, ale jej wpływ ekonomiczny jest globalny, koszty żywności i paliwa będą miały silny wpływ społeczny we wszystkich regionach. Nie na próżno Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed potencjalną fragmentacją zglobalizowanego kapitalizmu.

nowa wspinaczka

Ostatnie wypowiedzi prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych stanowią nową eskalację wojny, ale jednocześnie wydaje się, że jej przeznaczeniem jest zmiana kontekstu konfliktu. Władimir Putin ogłosił zakończenie pierwszej fazy wojny i skoncentrowanie jego sił na południowo-wschodniej Ukrainie. Obwód Donbasu i cały pas przybrzeżny Krymu, aby bronić „naszego ludu”. Pochwalił zwycięstwo swoich wojsk w południowym Mariupolu, ale nie nakazał dalszych postępów w obronie ich życia. Tymczasem Gazprom odciął dostawy gazu do Polski i Bułgarii, ostrzegając, że zakłócenie może objąć inne kraje europejskie.

Europa, a zwłaszcza Niemcy i Francja, zostaną mocno dotknięte procesem akumulacji kapitału i powinny szukać innych źródeł zaopatrzenia. Teraz potrzebują pokoju. Rosja również odczuje skutki i będzie musiała znaleźć miejsce na ulokowanie nadwyżek energii, aby utrzymać swoją słabą gospodarkę, która zależy od tego eksportu.

długa wojna

Wręcz przeciwnie, Joe Biden w swoim warszawskim przemówieniu określił, że konflikt przerodził się w „długą wojnę”. Wkrótce w amerykańskiej bazie wojskowej ogłosił nowe dostawy ciężkiej broni na Ukrainę i nakłonił do tego swoich europejskich sojuszników, w tym niechętnych Niemcom, które również zgodziły się na stopniowe zmniejszanie importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Obecnie Kongres został właśnie poproszony o zatwierdzenie projektu ustawy o wartości 33 miliardów dolarów, z czego 20 000 dolarów przeznaczono na pomoc wojskową, a 10 000 na pomoc gospodarczą. W odpowiedzi Putin poradził „nie kwestionować naszej cierpliwości”, ponownie bombardując Kijów i wskazał na jego potęgę nuklearną, dodając, że nie pozwoli na ataki na rosyjskie cele na jego ziemi, jednocześnie ostrzegając przed możliwą trzecią wojną światową, jeśli Rosja był nękany. Jedź dalej na zachód.

Ekonomiczne i humanitarne koszty wojny zaczęły ciążyć na jego barkach. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opisuje spowolnienie z inflacją, FAO ostrzega przed głodem w różnych krajach, a Bank Światowy przed możliwością rewolucji społecznych z powodu cen żywności i paliw. Obrazy przeszłych klęsk głodu w Afryce i Arabskiej Wiosny wstrząśniętej kosztem chleba i paliwa to pocztówki, w których niedawna pamięć szybko odradza się.

spekulacja

Na tym obrazie z jednej strony widać wyraźnie, że interwencja sił USA czy nawet NATO nie może być rozważana, dopóki Rosja nie wyprzedzi innych krajów, w tym samego NATO. Ale jest też jasne, że administracja Bidena nie jest zainteresowana pokojem, ale prowadzeniem wojny na wyniszczenie, która w zasadzie zmusi Rosję, by nie wycofała wojny z Ukrainy, a potem się wycofała. Niewielu międzynarodowych analityków spekuluje na temat możliwości: Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą Rosji na całkowite zajęcie Ukrainy, ale pozwolą jej kontrolować region południowo-wschodni. Doprowadziłoby to do ograniczonego scenariusza wojny w prawie rozdartym kraju.

Możliwość przedłużenia wojny ma wpływ na gospodarkę światową, wypełniając najbliższy horyzont niepewnością.

Eduardo Luceta, członek EDI (Lewica Ekonomiści).


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *