Gospodarka.- Polska wnioskuje o ograniczenie bezcłowego importu z Ukrainy w celu ochrony swojego rynku

Gospodarka.- Polska wnioskuje o ograniczenie bezcłowego importu z Ukrainy w celu ochrony swojego rynku

W najbliższy wtorek Polska zwróci się o wyłączenie takich produktów, jak mięso drobiowe, jaja i cukier pochodzące z Ukrainy, z pełnego zwolnienia celnego, które Komisja Europejska planuje przedłużyć do czerwca 2025 r. ze względu na – jej zdaniem – „nadmierny” import powodujący problemy w swoje rynki.

Znalazło się to w tekście, który polska delegacja zaprezentuje ministrom rolnictwa Unii Europejskiej na wtorkowym posiedzeniu, w którym podkreślono potrzebę uwzględnienia skutecznych rozwiązań pozwalających uniknąć nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy i ich negatywnego wpływu na sektor rolny w Unii Europejskiej i jej państwa członkowskie, zwłaszcza te graniczące z Ukrainą: Bułgaria, Słowacja, Węgry, Polska i Rumunia.

Ministrowie rolnictwa tych pięciu krajów zażądali już w piśmie do Komisji nałożenia ceł na import ukraińskiego zboża, powołując się na nieuczciwą konkurencję, i nawoływali Komitet Wykonawczy grupy do ochrony europejskich rolników przed zakłóceniami na rynku powodowanymi przez ukraińskie produkty rolne, proponując nałożenie ceł. Najbardziej „wrażliwe” spośród możliwych rozwiązań.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *