Gospodarka światowa i Wenezuela

José Grasso VecchioJosé Grasso Vecchio: W kwietniu 2023 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje główne prognozy dla światowej gospodarki na ten rok. Zdaniem tej instytucji będzie to najbardziej pesymistyczna ocena sytuacji światowej gospodarki od 1990 r., w kontekście dominacji restrykcyjnej polityki pieniężnej zdecydowanej większości banków centralnych w walce z inflacją, co jest ograniczone możliwości finansowe. Od rządów w świetle wysokiego zadłużenia, na które cierpiały gospodarki przed pandemią Covid-19 i które wzrosło w latach 2020-2022 z powodu silnej ekspansji fiskalnej, wysokich cen surowców, a także problemów z łańcuchem dostaw, z których wszystkie zostały zaostrzone przez rosyjską inwazję i wojnę przeciwko Ukrainie.

Rzeczywiście, główne gospodarki świata z jednej strony odnotowały niższy wzrost niż obserwowano w 2022 r., ale jednocześnie inflacja wyraźnie wyhamowała. Innymi słowy, gospodarki te nie weszły w recesję, chociaż zdaniem niektórych analityków zagrożenie wciąż się czai.

W Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2023 r. poprawił się z 1,1% początkowo do 2% w ostatniej rewizji. Ta ekspansja w USA była napędzana przez utrzymującą się wysoką konsumpcję, poprzez wydatki publiczne na infrastrukturę i eksport, podczas gdy stopa bezrobocia jest na niskim poziomie 3,7%, a gospodarka ma również rosnąć w drugim kwartale 2023 r. Z kolei stopa inflacji, po osiągnięciu szczytowego poziomu 9,2% w czerwcu 2022 r. do końca maja 2023 r., osiągnęła 4,1% i oczekuje się, że do końca 2023 r. będzie nadal spadać do 3%.

W przypadku strefy euro gospodarka rozwinęła się o 1,3%, na czele z Portugalią, Hiszpanią, Polską iw mniejszym stopniu m.in. Francją, ponieważ Niemcy pozostają w recesji. W tej grupie krajów inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo tendencji spadkowej. Anglia utrzymała w maju niskie tempo wzrostu i roczną inflację powyżej 10%.

Chiny, jeden z motorów światowej gospodarki, nadal rosną, choć w wolniejszym tempie. W rzeczywistości w pierwszym kwartale PKB Chin wzrósł o 4,5%, podczas gdy inflacja wyniosła 0,3%. Dwucyfrowe tempo wzrostu, jakie ta gospodarka wykazywała w latach 80., 90. i przez większą część pierwszej dekady XXI wieku, wydaje się być przeszłością.

W każdym razie opisana sytuacja przedstawia mniej negatywny obraz, niż początkowo oczekiwał MFW, a gospodarka USA wykazała się większą odpornością, niż wielu oczekiwało, pomimo dziesięciu podwyżek stóp procentowych. Coś podobnego dzieje się z Chinami, mimo że bank centralny tego kraju nie prowadzi restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Wszystkie te elementy składają się na tak zwane fundamenty rynkowe w tym sensie, że stanowią podstawę do oszacowania popytu na ropę naftową oraz inne towary i surowce, które napędzają światową gospodarkę. W ten sposób, wraz ze wzrostem Stanów Zjednoczonych i Chin, które są dwoma głównymi rynkami dla Wenezueli, otwiera się możliwość dalszego zwiększania wydobycia ropy naftowej, eksportu, a co za tym idzie dochodów podatkowych, chociaż należy zauważyć, że ceny odnotowały spadek trendu pomimo cięć produkcji zatwierdzonych przez OPEC i jego sojuszników.

Zwiększenie wydobycia ropy naftowej w sposób zrównoważony staje się konieczne ze względów czysto finansowych i generowania wymiany walutowej, a także dotleniania działalności gospodarczej, która szybko reaguje na wyższy poziom wydobycia węglowodorów.

Jednocześnie produkcja i budownictwo, które zapewniają duże możliwości zatrudnienia i efekty łańcuchowe w innych sektorach, mogą być faworyzowane, jeśli polityka fiskalna będzie elastyczna, tak aby banki mogły stopniowo zwiększać swój portfel kredytowy zarówno w walucie lokalnej, jak iw walucie lokalnej. w obcej walucie. Niewykorzystaną moc zainstalowaną należy postrzegać jako szansę na wzrost, a także wzrost eksportu.

Wreszcie na rynku węglowodorów, mimo że ceny nie są w najlepszym momencie, pojawia się wiele nowych okazji inwestycyjnych i biznesowych, które pozytywnie wpłynęłyby na większy wzrost gospodarczy. Znalezienie wolnych przestrzeni na finansowanie jest kluczowe, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które mają większe trudności z finansowaniem się w kraju, a nawet za granicą. Wszyscy opowiadamy się za ekspansją gospodarczą, większą liczbą miejsc pracy i lepszymi płacami, a do tego niezbędny jest kredyt jako motor rozwoju.

@ćwierkać

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *