Gospodarka wodna doprowadza kampanię wyborczą do wrzenia w Hiszpanii

Gospodarka wodna doprowadza kampanię wyborczą do wrzenia w Hiszpanii

Hiszpania, z coraz bardziej ograniczonymi zasobami wodnymi i większymi potrzebami w zakresie nawadniania, stoi w obliczu „sytuacji niezrównoważonej”, podsumowuje Felipe Fuentesaz z hiszpańskiego oddziału Światowego Funduszu Natury (WWF).

Fuentesaz ubolewa, że ​​ten symboliczny rezerwat w Andaluzji (południe), który ze swoimi wydmami i płytkimi lagunami był domem dla ogromnych kolonii ptaków migrujących z Europy do Afryki, obecnie rzadkich, jest „w stanie krytycznym”.

Według Wyższej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) 59% jezior w tym regionie wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest suchych, a problem może się nasilać, aż stanie się nieodwracalny.

W tym kontekście rządząca w Andaluzji Partia Ludowa (PP, po prawej) przedstawiła na początku marca, przy poparciu skrajnej prawicy, projekt ustawy, mający na celu zalegalizowanie nielegalnej uprawy czerwonych owoców w pobliżu ogrodu .

Dla WWF może to oznaczać zalegalizowanie 1500 hektarów upraw, w większości nawadnianych przez tajne studnie, w prowincji Huelva, która produkuje większość truskawek w Hiszpanii.

kontra „Za garść głosów”

Projekt jest odpowiedzią na „prawną prośbę” rolników o „zrekompensowanie szkód”, mówi Manuel Andrés González, deputowany Partii Ludowej Huelvy.

W 2014 roku rządzony wówczas przez socjalistów region zorganizował 9000 hektarów pod uprawę truskawek, po latach chaotycznego dobrobytu, ale „setki hodowców zostało wykluczonych z planu”, mówi Gonzalez.

Argument odrzucił Rocío del Mar Castellano, lewicowy burmistrz Almonte, miasta w sercu Doñany.

Krytykuje, mówiąc: „Prawie nie ma już wody. Jak powiększymy nawadniany obszar? Partia Ludowa sprzedaje dym, aby zdobyć garść głosów”.

Ponieważ 28 maja zbliżały się wybory samorządowe i regionalne, które przedstawiano jako zapowiedź niektórych zaciekłych generałów pod koniec roku, kwestia ta wywołała wymianę zdań między szefem rządu, socjalistą Pedro Sánchezem, a lider Partii Ludowej Alberto Núñez Viejo.

Sanchez nazwał „Donana nietkniętą, to dziedzictwo wszystkich Hiszpanów”, potępiając „odmowę klimatu” prawicy.

List wysłany przez Brukselę, w którym ostrzegł Hiszpanię przed nałożeniem sankcji za pogarszający się stan Doñany.

Núñez Viejo, który oskarżył szefa rządu o wzniecanie kontrowersji w celu ukrycia swojej bezczynności w sprawie gospodarki wodnej, odpowiedział, że ten „ekologiczny klejnot nie należy do Pedro Sáncheza”.

Obiecał, że jeśli prawica wygra wybory pod koniec roku, przyniesie „wodę tam, gdzie jej nie ma”.

„W obliczu prawdy”

Nie rezygnując ze swojego projektu, PP powiedział, że jest otwarty na retusz.

„Sanchez atakuje nas w celach wyborczych”, mówi Manuel Andrés González, twierdząc, że „nie wszyscy„ socjalistyczni deputowani ”są przeciwni tekstowi”.

Dla Pabla Simóna, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Karola III w Madrycie, Pedro Sánchez ma wpływ na kwestie środowiskowe, ponieważ „przywraca mu to oś, która mu odpowiada, oś prawo-lewo, oś, która ma więcej zyskać niż stracić”.

Ale dla ekologów równie dobrze reaguje na świadomość.

„Zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne”, mówi Julia Martinez, dyrektor artystyczny Fundacji Nowa Kultura Wody, a „polityka wodna naszego kraju pokazała swoje granice”.

W obliczu historycznej suszy, która dotknęła kraj, rząd w zeszłym tygodniu ogłosił, że przeznaczy 1,4 miliarda euro na budowę infrastruktury do odsalania wody morskiej lub ponownego wykorzystania ścieków do nawadniania.

W rzeczywistości rolnicy i główni eksporterzy owoców i warzyw zużywają 80% zasobów słodkiej wody w Hiszpanii.

„Niektórzy nie chcą stawić czoła rzeczywistości, ale nie możemy nadal być ogrodem Europy, ta droga naprzód jest nieodpowiedzialna” – mówi Julia Martinez, która opowiada się za drastycznym zmniejszeniem obszarów nawadnianych, aby uniknąć „załamania hydrologicznego”.

Niebezpieczeństwo czai się w Doñanie.

„Musimy słuchać naukowców”, mówi Rocío del Mar Castellano, a nie „igrać z ogniem”. „Uprawa truskawek jest ważna”, podsumowuje, „ale jeśli nie będzie tu więcej wody, nie będzie już więcej truskawek”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *