Grzechy śmiertelne Paula Marcincusa, bankiera Boga


Arcybiskup Dark Gilday, w Trzeci ojciec chrzestny, jest jednym ze wspólników milionowego oszustwa z udziałem IOR (Instytutu Biznesu Religii), lepiej znanego jako Bank Watykański, i mafii. W odwecie za jego podejrzane interesy, Vincent Corleone, siostrzeniec Michaela, nakazuje mu morderstwo.

Jego postać, jak wiadomo, została zainspirowana postacią prawdziwą, amerykańskim arcybiskupem Paulem Marcinkosem (1922-2006). Ale film, nawet jeśli został nakręcony przez geniusza takiego jak Francis Ford Coppola, wciąż jest fantazją. Co możemy powiedzieć o sprawdzonych faktach na temat gotowy na ekscytację?

Papież Paweł VI na balkonie Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, 1976.

Keystone / Getty Images

Marcinkus, powiernik arcybiskupa Nowego Jorku Francisa Spellmana, przybył do Rzymu jako młody ksiądz w latach pięćdziesiątych. Tam został ochroniarzem Pawła VI ze względu na jego kolosalny wzrost – prawie dwa metry – i siłę fizyczną. Ten imponujący wygląd dał mu przydomek „goryl”.

Papież mianował go biskupem i umieścił na czele IOR, pomimo jego braku doświadczenia w finansach. Jednak jego występ początkowo wydawał się udany, ponieważ pieniądze się podwoiły. Prawda jest taka, że ​​Marcinkus prowadził ryzykowne spekulacje. W Watykanie uruchomiono kilka alarmów, ale nie zrobiono nic, aby naprawić ten niebezpieczny kurs. W 1978 roku zmarł Paweł VI, a jego następcą został wkrótce zmarły Jan Paweł I.

Poziomy

Archiwum Papieża Jana Pawła I / ANSA / J

Innych źródeł

Od tego czasu wiele teorii spiskowych wiązało amerykańskiego biskupa z wczesnym zniknięciem papieża, ofiary zawału serca. Założono, że papież Luciani przygotowywał się do reformy finansów Kościoła. Marcinkus mógł go zabić, aby uniknąć śledztwa, które ujawniłoby jego podejrzane interesy, kosztowało go pracę i uwięziło.

Bankructwo Banco Ambrosiano

Teoria ta zyskała wiarygodność dzięki autentycznemu fakcie: konfrontacji na początku lat siedemdziesiątych Lucianiego, gdy był patriarchą Wenecji, z Marcinkiem. Kłopoty między nimi zaczęły się w 1972 roku, po tym, jak ten ostatni sprzedał Banco Católica del Veneto Banco Ambrosiano. W ten sposób biskupi tego regionu stracili do tej pory korzystne warunki finansowania.


Przeczytaj także

Xavier Villaltilla Ortiz

Papież Paweł VI na balkonie Bazyliki św. Piotra w Rzymie, 1976

Według Andrei Riccardi, biografa Jana Pawła II, Marcinkos, jako bankier, wykazał się „przenikliwym wglądem”. Ale czy była to tylko niekompetencja, czy też zachowanie o charakterze przestępczym?

Cokolwiek się wydarzyło, prawda była taka, że ​​w tamtym czasie kościół musiał zwiększyć swoje dochody. Stolica Apostolska, jak zauważył Riccardi, miała większe wydatki spowodowane wzrostem biurokracji watykańskiej i wzrostem ambasad.

Prezes Banku Watykańskiego Roberto Calvi.

Prezes Banku Watykańskiego Roberto Calvi.

domena publiczna

Bank Watykański był głównym udziałowcem Banco Ambrosiano, katolickiej instytucji, która strasznie upadła w 1982 roku, nie będąc w stanie uzasadnić aktywów o wartości 1287 milionów dolarów. Jego szef, Roberto Calvi, uciekł za granicę i został znaleziony wiszący na moście w Londynie.

Uważa się, że w jego zniknięciu zamieszana jest loża masońska P2 (Propaganda Due), nielegalna organizacja, do której należał. Przed śmiercią Calvi napisał list do Jana Pawła II, podkreślając jego zasługi w służbie kościelnej, takie jak poparcie dla polskiego związku zawodowego Solidarno (Solidarność) o orientacji katolickiej i antykomunistycznej.

cyjanek w kawie

Tragiczne zakończenie jednej z głównych osób zaangażowanych w aferę wywołało ogromne poruszenie. Informatorzy akredytowani przy Watykanie wysłali list do Papieża, w którym sformułowali siedem pytań dotyczących załatwiania spraw. Chcieli wiedzieć na przykład, czy Calvi spotkał Marcincusa, zanim popełnił samobójstwo lub został zabity. Krążyły pogłoski, że arcybiskup na tym spotkaniu zabronił mu dalszej pomocy Kościołowi.


Z drugiej strony dziennikarze próbowali dowiedzieć się, czy Marcinkos był członkiem zarządu banku znajdującego się na Bahamach, raju podatkowego, który służyłby do przeprowadzania nielegalnych operacji, które doprowadziły do ​​bankructwa Ambrosiano.

Ta lista pytań, która wkrótce stała się znana jako „Siedem grzechów głównych bankiera papieskiego”, nie znalazła odpowiedzi ze strony wyższych władz kościelnych. Kontrowersje były już wtedy nie do powstrzymania.

Bankier Michael Cendona w więzieniu w Otisville, Nowy Jork, 1982.

Bankier Michael Cendona w więzieniu w Otisville, Nowy Jork, 1982.

Santi Vesali / Getty Images

Sycylijczyk Michel Cendona (1920-1986), międzynarodowy bankier, oskarżył Marcincosa o udział w bankructwie Ambrosiano. Włoskie sądownictwo zażądało ekstradycji kontrowersyjnego arcybiskupa, ale potwierdziło jego immunitet dyplomatyczny jako przedstawiciela niezależnego państwa, Watykanu. Oskarżenia, zgodnie z jego wersją wydarzeń, są fałszywe. Cendona, który przebywa w więzieniu, umrze po wypiciu więziennej kawy, do której ktoś dodał cyjanek.

IOR musiał zapłacić 242 miliony dolarów odszkodowania wierzycielom Banco Ambrosiano. Mimo skandalu Marcinkos pozostał na urzędzie do 1989 roku. Musiał zaakceptować, tak, dziwny spadek uprawnień. Można jednak spekulować o oburzeniu papieża.


Przeczytaj także

Francisco Martinez Hoyos

Poziomy

Warto zauważyć, że Amerykanin, wbrew temu, czego oczekiwano od człowieka w jego wieku i hierarchii, nigdy nie otrzymał kapelusza kardynała. Wreszcie porozumienie między Watykanem a Włochami pozwoliło mu wrócić do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził ostatnie lata grając w golfa.

Kto zabił młodą Emanuelę Orlandi?

Jan Paweł II nie zwracał uwagi na kwestie pieniężne, nie myślał o przeprowadzeniu głębokiej reformy, o którą prosił Bank Watykański. Według Petera Seewalda, jego biografa, zrobił to, „ponieważ IOR mógł bez żadnej kontroli przekazywać ogromne sumy pieniędzy opozycji antykomunistycznej w Polsce”.

Natomiast Benedykt XVI był pierwszym papieżem w epoce nowożytnej, który regulował działalność finansową Kościoła. W 2010 r. utworzyła organ nadzorczy, za pośrednictwem którego próbowała zapobiec ponownemu wystąpieniu przypadków prania pieniędzy. Bank Watykański musiał dostosować się do międzynarodowych wymogów regulujących jego działalność.

Poziomy

Benedykt XVI podczas oficjalnej wizyty w Niemczech w 2006 roku.

GTRES

Do dziś Marcinkus pozostaje postacią owianą złowrogimi opowieściami. W 2008 roku, dwa lata po jej śmierci, Sabrina Minardi twierdziła, że ​​jej były kochanek, gangster Enrico de Bedes, porwał i zamordował 15-latkę Emanuelę Orlandi, która zniknęła w 1983 roku i której sprawa jest nadal w toku, na polecenie arcybiskupa .

Ojciec dziewczynki, pracownik Stolicy Apostolskiej, podobno widział podejrzane dokumenty dotyczące kryzysu w Banco Ambrosiano i śmierci Calviego. Zgodnie z transkrypcją tajemniczego anonimowego księdza, zgłoszoną przez Vicenç Lozano, korespondenta TV3 w Rzymie, dokumenty te były również szkodliwe dla mafii. Konspiracje i władza w Watykanie (Księgi naskalne, 2021). Przestępczość zorganizowana, porwanie Emanueli, próbowała szantażować Jana Pawła II i zmusić go do zniszczenia tych niebezpiecznych dokumentów.

moja głowa

Zaginiona młoda kobieta Emanuela Orlandi.

AP

Wypowiedzi Sabriny Minardi były wybuchowe na więcej niż jeden sposób, ponieważ stwierdziła również, że miała stosunki seksualne z Calvim i Marcincosem. Ale wielu nie traktowało tej powieści poważnie, ponieważ pochodziła od byłej prostytutki i narkomana.

teorie spiskowe

Jak wiarygodna może być osoba blisko związana ze środowiskami mafijnymi? Podobna sytuacja miała miejsce w 2019 roku, kiedy inna osoba związana z tą organizacją, Anthony S. Luciano Raimondi, wplątała Marcincosa w rzekomy zamach na Jana Pawła I, z którym był, jak powiedział, spokrewniony przez dalekiego krewnego.

Paul Marcinkos, prezes Banku Watykańskiego do 1991 roku.

Paul Marcinkos, prezes Banku Watykańskiego do 1991 roku.

AFP Getty Images

Jego świadectwo zostało zebrane w księdze Kiedy kula trafia w kośćwzbudziło duże zainteresowanie, ale i podejrzenia. Dwa lata wcześniej Stefania Valasca, in Papież Luciani. Data śmiercibronił zawału serca jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny śmierci Ojca Świętego. Zastępca myśliciela, którego sprawę o uświęcenie, dziennikarz, z tego powodu miał dostęp do dokumentów, których nikt wcześniej nie widział. Jego zdaniem teorie spiskowe były po prostu nonsensem.

Książka Valaski, chwalona za rygor, nie wystarczyła do zakończenia kontrowersji. Powiedziano tak wiele rzeczy, że każdy ma źródła, solidne lub nie, aby potwierdzić wcześniej ustalone hipotezy.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *