Gubernator Kongresu USA Trump Ale to bardziej skomplikowane dla wymiaru sprawiedliwości

Pierwsza poprawka:

Waszyngton (AFP) – Komisja Izby Reprezentantów, która badała atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych w 2021 roku, jest przekonana, że ​​Donald Trump popełnił różne przestępstwa, ale budowanie sprawy sądowej jest nieco trudniejsze.

Dziewięcioosobowy panel podsumował wyniki swojego 18-miesięcznego dochodzenia na swoim ostatnim posiedzeniu w poniedziałek, a wiceprzewodnicząca komisji, republikanka Liz Cheney, uznała Trumpa za „niezdolnego do objęcia jakiegokolwiek urzędu”.

Komisja zasugerowała, aby Departament Sprawiedliwości oskarżył Trumpa o cztery zarzuty: utrudnianie oficjalnego postępowania, spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, fałszywe oświadczenia składane rządowi i podżeganie do powstania.

Według członków Kongresu, Trump spędził miesiące okłamując swoich zwolenników, że wybory w 2020 roku zostały mu skradzione, sprowokował tłumy do szturmu na Kapitol w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 roku i nie zrobił nic, aby zapobiec brutalnemu atakowi, który pozostawił pięć osób nie żyje.

Analitycy prawni przyznali, że sprawa komisji Izby Reprezentantów jest przekonująca, ale ostrzegli, że surowsze przepisy ograniczają powoda w sprawie karnej.

„Istnieje zestaw federalnych zasad dowodowych, które regulują, jakie zeznania może usłyszeć ława przysięgłych” – napisała była prokurator USA Joyce Vance w analizie pracy komisji.

Dodał, że Departament Sprawiedliwości „musi dokładnie ocenić dowody… w celu ustalenia, czy dowody dopuszczalne przed nim są wystarczające”.

bocznica

Trump nigdy nie przedstawił szczegółowej relacji z wydarzeń. Powiedział tylko, że grozi mu polowanie na czarownice.

Analitycy twierdzą, że komentarze komisji były stronnicze i nie odnosiły się do potencjalnych linii obrony Trumpa.

Do tego czasu wiceprezydent Mike Pence, bezlitośnie atakowany przez Trumpa za odmowę pomocy w odwróceniu wyniku wyborów, teraz broni byłego prezydenta. Pence mówi, że wprowadzanie w błąd prawnika nie jest przestępstwem.

„Być może najważniejsze jest to, że Trump miał tendencję do wymijającego działania – przydzielania zadań podwładnym, unikania konfrontacji, unikania e-maili – więc uzyskanie dopuszczalnych dowodów może być trudniejsze, niż oczekiwali zwolennicy komitetu”. Kevin O’Brien, były zastępca prokuratora generalnego USA, powiedział agencji AFP.

Prezydent USA Donald Trump naciskał na wiceprezydenta Mike’a Pence’a © Scott Olson/Getty Images Ameryka Północna/AFP/Pliki

O’Brien oczekuje, że prokurator generalny Merrick Garland będzie postępował ostrożnie i nie sądzi, by wniesiono akt oskarżenia „w najbliższym czasie”.

Zawieszona ława przysięgłych byłaby najbardziej prawdopodobnym wynikiem, gdyby sprawa Trumpa trafiła do sądu, mówi Gerard Feletti, doradca think tanku The Lawfare Project, ponieważ wielu Amerykanów uważa, że ​​wybory naprawdę zostały mu skradzione.

„Ministerstwo Sprawiedliwości prawdopodobnie nie wniesie oskarżenia, jeśli nie będzie przekonane o skazaniu” – powiedział agencji AFP. „Potrzebne są bardziej szczegółowe dowody na to, co Trump wie i ile wie o tym, co opublikowała komisja” – dodał.

„mieć dosyć”

Przewodniczący komisji, Benny Thompson, uznał różnicę w ciężarze dowodu między dochodzeniem kongresowym a dochodzeniem karnym i opisał to, co opracowała komisja, jako „mapę drogową” oskarżenia Trumpa.

Z drugiej strony prokuratorzy mogą korzystać z uprawnień, których Kongres nie ma, do egzekwowania wezwań sądowych i uzyskiwania dowodów, których prawodawcy nie byli w stanie uzyskać.

Cheney ujawnił na rozprawie, że Trump próbował rozmawiać ze świadkiem podczas śledztwa, ale manipulowanie świadkami nie jest jednym z zarzutów, o zbadanie których poprosili Departament Sprawiedliwości.

Zoe Lofgren, inny członek komisji, powiedziała, że ​​świadek taki jak on, prawnik związany z Trumpem, zasugerował, że jego klient może powiedzieć, że nie pamięta, o co śledczy go pytali.

Lofgren powiedział, że świadek otrzymał lukratywną ofertę pracy, gdy zbliżała się data składania zeznań.

„Świadek uważał, że była to próba wpłynięcia na jej zeznania” – powiedział Lofgren. „Obawiamy się, że te wysiłki mogły być podstępem mającym na celu uniemożliwienie komisji odkrycia prawdy”.

Komitet zaatakował także urzędników Białego Domu, w tym córkę Trumpa Ivankę, której zeznania nie były „całkowicie szczere”.

Mapa stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonu, w celu zlokalizowania Kapitolu, który zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa próbowali przejąć w styczniu 2021 r.
Mapa stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonu, w celu zlokalizowania Kapitolu, który zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa próbowali przejąć w styczniu 2021 r. © / AFP

Analityk polityczny Aaron Solomon zauważył, że oskarżenie Trumpa byłoby postrzegane przez prawie połowę Amerykanów jako „niezrozumiałe” i „głęboko dzielące”.

„Niemniej jednak wierzę, że Departament Sprawiedliwości będzie postępował z zarzutami, ponieważ jest ich wystarczająco dużo”, powiedział, dodając, że departament „będzie musiał stawić czoła trudnym pytaniom, jeśli zdecyduje się nie iść naprzód”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.