Guterres potępia „bezprecedensowe” zniszczenia i śmierć cywilów podczas izraelskiego ataku na Gazę

Guterres potępia „bezprecedensowe” zniszczenia i śmierć cywilów podczas izraelskiego ataku na Gazę
20.01.2024 António Guterres Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Polityki Bliskowschodniej Azja Izrael Organizacja Narodów Zjednoczonych

Sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił „całkowite” zniszczenia i „całkowicie bezprecedensową” liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów w wyniku ataku wojskowego przeprowadzonego przez izraelskie siły zbrojne na Strefę Gazy. „Po odrażających atakach Hamasu z 7 października całkowite zniszczenie Gazy i liczba ofiar cywilnych spowodowanych przez izraelskie wojsko w tak krótkim czasie jest bezprecedensowe” – powiedział Guterres z Kampali w Ugandzie. – Konferencja Krajów sprzymierzonych. Guterres zauważył, że wśród ofiar było 152 pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych, co stanowi „rozdzierającą serce tragedię dla naszej organizacji, ich rodzin i osób pracujących w Gazie”. Podkreślił, że pracownicy organizacji humanitarnych „robią, co w ich mocy, aby nieść pomoc”, ale „są narażeni na ciągłe bombardowania i codzienne ryzyko dla siebie i swoich rodzin”. „Ludzie umierają nie tylko z powodu bomb i kul, ale także z powodu braku żywności i czystej wody, szpitali bez prądu i leków oraz wyczerpujących podróży do mniejszych części kraju, aby uciec przed walkami” – ostrzegł. Guterres uważa, że ​​konflikt „musi się zakończyć”. Dodał: „Nie wycofam się z wezwania do natychmiastowego, humanitarnego zawieszenia broni i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec temu, aby konflikt ten dotknął inne kraje w regionie i na Zachodnim Brzegu”. Guterres odniósł się szczególnie do Libanu, Syrii, Iraku i Morza Czerwonego. Podkreślił, że „odmowa przyjęcia rozwiązania dwupaństwowego dla Izraelczyków i Palestyńczyków oraz odrzucenie prawa narodu palestyńskiego do ustanowienia państwa jest niedopuszczalna”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *