Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wspomina ofiary bomby atomowej zrzuconej przez Stany Zjednoczone 9 sierpnia 1945 r. w kontekście II wojny światowej i podkreśla potrzebę „wyeliminowania broni jądrowej”.
Pisanie / EP
czwartek, 10 sierpnia 2023 r
W środę sekretarz generalny ONZ António Guterres przypomniał ofiary bomby atomowej zrzuconej przez Stany Zjednoczone 9 sierpnia 1945 r. w kontekście II wojny światowej i podkreślił potrzebę „wyeliminowania broni jądrowej” .
W wiadomości zamieszczonej na swoim koncie na portalu społecznościowym napisał: „78 lat temu w Nagasaki użyto broni atomowej. Musimy zapobiec powtórzeniu się tej dewastacji. Jedynym sposobem na wyeliminowanie zagrożeń nuklearnych jest wyeliminowanie broni nuklearnej”. Znany jako Twitter.
78. rocznica zamachu
Japonia obchodzi 78. rocznicę ataku, który miał miejsce w środę, w którym w krótkim czasie zginęło 74 000 osób, i nastąpił zaledwie trzy dni po podobnym ataku na miasto Hiroszima, w którym zginęło około 140 000 osób.
Władze Nagasaki wykorzystały okazję, by wezwać główne mocarstwa nuklearne i ich sojuszników do „wykazania się odwagą i odrzucenia idei użycia broni nuklearnej jako środka odstraszającego”.
„Ocaleni chcą się rozbroić”
Burmistrz miasta, Shiro Suzuki, zauważył podczas wydarzenia, że kraje posiadające broń jądrową i „te pod parasolem ochrony, którą zapewniają, powinny wystąpić naprzód i uwolnić się od tej zależności”.
Wskazał tym samym, że „ocaleni chcą rozbroić i zaprowadzić pokój na świecie”, według informacji z Kyodo News. Premier Fumio Kishida i inni międzynarodowi przywódcy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu z powodu złej pogody.
Powiedział jednak w niedzielę, że „droga do rozbrojenia nuklearnego stała się bardziej niebezpieczna ze względu na pogłębianie się podziałów międzynarodowych i groźby nuklearne ze strony Rosji”.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”