Guterres wzywa do przyspieszenia rozbrojenia w oczekiwaniu na niebezpieczeństwo „piekła nuklearnego”

Guterres wzywa do przyspieszenia rozbrojenia w oczekiwaniu na niebezpieczeństwo „piekła nuklearnego”

Podczas Konferencji Rozbrojeniowej odbywającej się w Genewie Sekretarz Generalny ONZ przestrzegł przed całkowitą stagnacją wynikającą z podziałów geopolitycznych, trwającej konkurencji zbrojeniowej i erozji ram.

„Jesteśmy świadkami rozprzestrzeniania się nielegalnej broni strzeleckiej i lekkiej oraz użycia urządzeń wybuchowych na obszarach zaludnionych” – oznajmiła Wysoka Przedstawiciel podczas wydarzenia, które odbyło się równolegle z pięćdziesiątą piątą sesją Rady Praw Człowieka.

Guterres zwrócił uwagę na ryzyko związane z opracowaniem nowych, przerażających zastosowań dla pojawiających się technologii, w tym sztucznej inteligencji i autonomicznych systemów uzbrojenia.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych przyznał, że doszło do niepowodzenia w powiązaniu konferencji z jej celami, „wraz z upadkiem światowego zaufania i z tego powodu”.

Powiedział, że podziały geopolityczne, ciągła rywalizacja o broń i erozja struktur spowodowały całkowitą stagnację.

W tym scenariuszu Prezydent ONZ wezwał do przyspieszenia wdrażania takich instrumentów jak Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i wprowadzenia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.

„Świat nie powinien dłużej pozostać zakładnikiem tych urządzeń śmierci; „Ludzkość potrzebuje Konferencji ds. Rozbrojenia, aby móc skutecznie działać” – powiedział, wzywając do pilnych reform.

Podkreślił, że paraliż i stagnacja, które go charakteryzują, są nie do przyjęcia.

Konferencja w sprawie rozbrojenia, której w tym roku przewodniczy Indonezja, istnieje od 1979 roku jako ważne forum współpracy wielostronnej.

Obecnie wydarzenie obejmuje spotkanie 65 krajów w celu negocjacji porozumień międzynarodowych w tej dziedzinie, w tym dotyczących broni masowego rażenia.

Wydarzenie odbywa się w szwajcarskim mieście od 19 lutego i potrwa do 15 marca.

nbg/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *