Guterres wzywa do szybkiego utworzenia wielonarodowych sił, które wspomogą haitańską policję

Guterres wzywa do szybkiego utworzenia wielonarodowych sił, które wspomogą haitańską policję

ONZ, 6 lipca. Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaapelował dziś do społeczności międzynarodowej o podjęcie „natychmiastowych” działań w celu utworzenia wielonarodowych sił wspomagających haitańską policję, co pozwoli jej zapewnić bezpieczeństwo w kraju i rozbić uzbrojone gangi.

W oświadczeniu odczytanym dziś u drzwi Rady Bezpieczeństwa – która dziś po południu zbada sytuację na Haiti – Guterres powiedział, że jego wezwanie „nie dotyczy misji politycznej lub wojskowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale silnych sił wielonarodowych, być rozmieszczone przez społeczność międzynarodową i współpracować ramię w ramię z haitańską policją”.

Apel ten skierowany był przede wszystkim do członków Rady Bezpieczeństwa „i wszystkich potencjalnych aktorów”, którzy mogliby zintegrować te siły, zapoczątkowane przez rząd Haiti w zeszłym roku i nadal cieszące się poparciem haitańskich urzędników, z którymi współpracował. Spotkał się podczas swojej ostatniej wizyty w Port-au-Prince w zeszły weekend.

Zapytany, czy siły te powinny liczyć „od 1000 do 2000 członków”, jak sugerował ekspert ONZ ds.

Pomimo apelu Guterresa, pomysł wielonarodowych sił był przez niego prezentowany przez dziewięć miesięcy, a żaden kraj nie zgłosił się, by zaoferować udział w nim, nie mówiąc już o kierowaniu nim.

Od października ubiegłego roku, kiedy Guterres wystąpił z tym pomysłem, sytuacja w karaibskim kraju nie przestaje się pogarszać, a portugalski dyplomata opisał stolicę Haiti jako miasto otoczone przez gangi kontrolujące dostęp do żywności i pomocy humanitarnej oraz uciekające się do przemocy seksualnej. Jako broń do terroryzowania ludności.

Kryzys bezpieczeństwa pogłębiła niestabilność polityczna, epidemia cholery i niedawne trzęsienie ziemi, do tego stopnia, że ​​pilne potrzeby humanitarne kraju wyniosły 720 milionów dolarów (na pomoc 3 milionom ludzi), z czego – jak ubolewał Guterres – tylko 23% został zebrany iz tego powodu zwrócił się do społeczności międzynarodowej o podjęcie również wysiłku finansowego.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *