Guterres wzywa G20 do położenia kresu nieufności

Guterres wzywa G20 do położenia kresu nieufności

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w piątek przywódców G20 do przezwyciężenia „niebezpiecznego poziomu nieufności” między nimi a krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się, aby uniknąć „katastrofy klimatycznej”, a także do zmniejszenia „niemoralnej luki” w globalnej dystrybucji. Szczepionki i pomoce w powrocie do zdrowia po pandemii.

Guterres rozmawiał z prasą w Rzymie w przeddzień szczytu G-20, którego członkowie stanowią 80% światowego PKB.

Wyraził zaniepokojenie, że szczyt klimatyczny ONZ, który rozpoczyna się w Glasgow w niedzielę i uczestniczy w nim wielu przywódców G20, nie spełnia obietnic.

– Postawmy sprawę jasno: istnieje ogromne ryzyko, że Glasgow nie spełni swoich obietnic – powiedział. Dodał, że obecne oficjalne zobowiązania rządów „nadal potępiają świat za katastrofalny wzrost globalnych temperatur o 2,7 stopnia Celsjusza”.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wyraził sceptycyzm co do ostatnich obietnic, mówiąc: „Nadal maszerujemy w kierunku katastrofy klimatycznej”.

„Widzimy niebezpieczne poziomy nieufności wśród wielkich mocarstw”, powiedział Guterres, opisując to jako przeszkodę dla „masowej mobilizacji woli politycznej, którą uważa za niezbędną do skutecznego radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi”.

Zwrócił także uwagę na niepokojącą nieufność „pomiędzy członkami Grupy Dwudziestu. Między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się, w tym gospodarkami wschodzącymi”.

Dlatego dla Guterresa „najważniejszym celem szczytu G-20 powinno być przywrócenie zaufania – zajmującego się głównymi przyczynami nieufności – opartego na niesprawiedliwości, nierówności i podziałach geopolitycznych”.

Nie wymienił żadnego kraju z nazwy. Ale później, w swojej odpowiedzi dla reporterów, przyznał, że wysiłki Chin i Rosji, których przywódcy nie będą osobiście uczestniczyć w szczycie, na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, są kluczowe dla skutecznego zwalczania globalnego ocieplenia i innych problemów klimatycznych.

Guterres zachęcał również gospodarki wschodzące do podejmowania dodatkowych wysiłków „w celu osiągnięcia skutecznej redukcji emisji w tej dekadzie”.

Guterres przypisywał podziałom geopolitycznym problemy powodzenia globalnego planu szczepień przeciwko wirusowi Corona.

„Skoordynowane globalne działania zostały wyprzedzone przez gromadzenie szczepionek i nacjonalizm”, powiedział, krytykując sytuację, w której ludzie w najbogatszych krajach otrzymują trzecią dawkę szczepionki, podczas gdy tylko 5% Afrykanów zostało w pełni zaszczepionych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *