Gwatemala otworzyła pierwszą społeczną społeczną sieć naukową iNaturalistGT – Prensa Latina

Gwatemala otworzyła pierwszą społeczną społeczną sieć naukową iNaturalistGT - Prensa Latina

Krajowa Rada Obszarów Chronionych (Conap) przedstawiła tę inicjatywę w ramach Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej 22 maja i stara się wraz z nią uzyskać dostęp do wiedzy dla każdego typu użytkownika w sposób oparty na współpracy.

Pierwsza społeczna sieć społeczna zajmująca się nauką obywatelską jest wspierana przez National Geographic Society i California Academy of Sciences, USA.

Prezydent Conap Carlos Martinez powiedział na konferencji: „Łącząc różne postrzegania i doświadczenia z dzikimi gatunkami, które nas otaczają, iNaturalistGT dąży do stworzenia szerokiej świadomości wśród ludzi na temat lokalnej różnorodności biologicznej i zbadania jej z szacunkiem i w interaktywny sposób”. Zobacz tę platformę.

Zdaniem tej instytucji zgromadzone dane i dostęp do poziomu badań wzmocnią krajowy system informacji o bioróżnorodności, który wspiera wspomagające podejmowanie decyzji w oparciu o zarządzanie usługami ekosystemowymi, bioróżnorodnością i obszarami chronionymi.

Narzędzie cyfrowe jest częścią globalnej inicjatywy o nazwie iNaturalist, która obecnie obejmuje 18 krajów, z których dziewięć znajduje się w Ameryce Łacińskiej, w tym w Gwatemali.

Scott Lowry, współreżyser, potwierdził, że projekt rozpoczął się w 2008 roku, a dziś jest to jedna z największych na świecie przestrzeni naukowych prowadzonych przez obywateli, z czterema milionami użytkowników.

Dzięki nim, powiedział Laurie, mają ponad 65 milionów rekordów, a ponad 1200 publikacji naukowych wykorzystało ich dane, oprócz zarejestrowania wielu odkryć.

Zainteresowani mogą wpisać adres www.guatemala.inaturalist.org z komputera oraz poprzez aplikację mobilną na telefony komórkowe.

W bardzo zróżnicowanym kraju, w tym tygodniu i następnym dniu odbędą się warsztaty naukowe dla obywateli i wykorzystania iNaturalistGT (20 maja), a 26. Forum będzie domyślnym forum „Jesteśmy częścią rozwiązania #PorLaNaturaleza”.

Wśród kwestii, które należy rozwiązać, są udane rozwiązania w zalesianiu, tradycyjna wiedza na temat ochrony flory i fauny oraz jak uczestniczyć w rozwiązaniu, zgodnie z agendą Konab.

jha / mmc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *