Gwatemala zgłosiła 221 pożarów lasów, z czego 10 było aktywnych

Gwatemala zgłosiła 221 pożarów lasów, z czego 10 było aktywnych

Według Krajowego Koordynatora ds. Ograniczania Katastrof (CONRED), siły wyspecjalizowane działają w siedmiu obszarach, a trzy z nich są w fazie kontroli – podał Krajowy Koordynator ds. Ograniczania Katastrof (CONRED), który podzielił całość za ten okres na 139 obszarów leśnych i 82 obszary roślinne.

Rzecznik władz Rodolfo Garcia powiedział, że na szczycie listy znajduje się południowo-zachodnia prowincja Quiche z 33 wypadkami, za nią plasuje się stolica z 31 wypadkami, Zacapa z 24 i Huehuetenango z 18 wypadkami.

Dodał, że w sezonie 2023-2024 pożary lasów pochłonęły dotychczas 543 hektary.

Do głównych przyczyn pożarów na północy tego regionu Ameryki Środkowej zalicza się wypalanie gospodarstw rolnych i hodowlę zwierząt.

Zdaniem ekspertów dobra wiadomość jest taka, że ​​północny wschód od Petén wydaje się być wolny od pożarów i uważany jest za jedno z ostatnich ekologicznych płuc Ameryki, w którym żyje około 3500 gatunków zwierząt i roślin.

Conred utrzymuje procedury zapobiegania, łagodzenia i reagowania na ryzyko, sytuacje awaryjne lub katastrofy, przy czym zapobieganie jest najbezpieczniejszą, najbardziej opłacalną i najkorzystniejszą strategią dla środowiska i zdrowia.

Zalecił podjęcie środków ostrożności, w tym monitorowanie pożaru do czasu jego wygaśnięcia i przeprowadzanie obchodów gaśniczych wokół ziemi, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

W zeszłym sezonie odpowiedzialna agencja naliczyła ponad 850 pożarów, które dotknęły ponad 28 000 hektarów lasów i pastwisk w kraju.

Według danych Systemu Informacji o Lasach Gwatemala w ciągu ostatnich 20 lat utraciła 22,3% powierzchni lasów, zmniejszając się w tym okresie z 4,5 mln hektarów roślinności do 3,5 mln.

NBG/Zn

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *