Gwatemalczycy maszerują przeciwko rasizmowi oraz rdzennemu i czarnemu oporowi

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 13 października 2021 – 00:08

(Zaktualizowano informacje o dwóch aresztowanych za wyburzenie pomnika w szóstym akapicie)

Miasto Gwatemala, 12 października (EFE). Setki Gwatemalczyków, w większości rdzennych mieszkańców, chłopów i aktywistów, maszerowało we wtorek głównymi drogami Gwatemali, by zaprotestować przeciwko rasizmowi io ​​godności rdzennej ludności, Czarnych i populistów.

Wezwanie zostało wystosowane przez różne organizacje społeczne, w tym Zbiorowe Zgromadzenie Ludowe, aby zaprotestować przeciwko upamiętnieniu przybycia Krzysztofa Kolumba na kontynent amerykański w dniu 12 października 1492 r., który jest nazywany w Hiszpanii „Dniem Hiszpańskim”. .

Jednak w Gwatemali i innych krajach regionu organizacje tubylcze i chłopskie zmieniły nazwę na „Dzień Ludowego Ruchu Oporu, Murzynów i Ludów Rdzennych”, aby krzyczeć przeciwko „podbojowi europejskiemu”, a nawet „fałszywej niezależności od korony hiszpańskiej” (200). lat temu)”, jak zauważyła grupa organizacyjna.

Demonstracja ruszyła z obelisku na południe od stolicy, na Avenida de la Reforma, w kierunku historycznego centrum stolicy. Po drodze protest obejmował graffiti i zniszczenie niektórych pomników, np. pomnika samego Kolumba, do którego przywiązali linę, ale nie byli w stanie jej pociągnąć.

Posąg, który został ścięty, to pomnik liberalnego generała José Marii Reiny Barrios, który przewodniczył Gwatemali w latach 1892-1898 i któremu przypisuje się przyspieszenie nierówności i dyktatorskich podtekstów, a także modernizację kraju Ameryki Środkowej, budowę portów i koleje i sama Avenida de la Reforma, we wtorek jego posąg został pomalowany na czerwono i zburzony.

Narodowa Policja Cywilna poinformowała, że ​​aresztowała dwie osoby rzekomo odpowiedzialne za zniszczenie dwóch posągów, pięć godzin po zniszczeniu pomnika Reina Barrios, po tym, jak gmina Gwatemali w sposób karny potępiła „akty wandalizmu i nieodwracalne szkody” przed prokuraturą .

przeciwko rasizmowi

Protest trwał nadal, a nawet organizacje humanitarne, takie jak „Festiwale Solidarności”, potwierdziły w oświadczeniu, że „529 lat po europejskim podboju Abia Yala trwają grabieże i kolonizacja”.

Liderka Maya Keshi, dyrektor ds. kultury i dziennikarka społeczna Andrea Eixo podkreśliła, że ​​samo istnienie rdzennej ludności „jest oporem”, ponieważ „529 lat sieją przyszłość pomimo przemocy kolonialnej, ludobójstwa i ochrony środowiska”.

„Nasze marzenia nie mogły ich skolonizować, nasza praca jest naszym dyskursem” – powiedział.

Flaga czterech narodów Gwatemali (Maya, Xinka, Garífuna, Ladino), w kolorze czerwonym, żółtym, czarnym i białym i innym od niebiesko-białego oficjalnego rządu, powiewała podczas lotu, a także stała się szatą noszoną przez wiele kobiet, które rosły w szeregach demonstracji.

„W tę nową rocznicę walki i oporu, która ma miejsce w środku globalnej pandemii, w której ludność tubylcza jest najbardziej dotknięta straszliwą i katastrofalną administracją rządu Alejandro Giamattiego, głód zaostrzył ubóstwo, porzucenie, wykluczenie i rasizm strukturalny stanu Gwatemala” – powiedział Sojusz Majów w oświadczeniu National Wakeup Cage.

Rząd Giamatti odwołał obchody dwusetnej rocznicy niepodległości korony hiszpańskiej 15 września, ponieważ kraj Ameryki Środkowej doświadczył trzeciej fali koronawirusa od czerwca.

Brak oficjalnych działań nie przeszkodził tysiącom chłopów w demonstracji tego dnia w co najmniej 11 z 22 prowincji kraju, w tym w stolicy, gdzie odbywały się obchody Majów i podnoszono flagę rdzennej ludności. Z Gwatemali, jak te noszone dziś na ulicy Reforma.

Według organizacji międzynarodowych 59% z ponad 16,3 miliona Gwatemalczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, z których większość to ludność tubylcza, a około 50% dzieci urodzonych w kraju Ameryki Środkowej jest niedożywionych.

Około połowa ludności kraju należy do ludów Majów, Garifuna, Xenca i Afro-potomków. EFE

ECS / Ga

(zdjęcie) (wideo)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *