Gwinea: Około stu partii zebrało się, aby przedstawić radzie wojskowej propozycje dotyczące fazy przejściowej

Korona wirus.  Niemiecka Rada Etyki wzywa do rozszerzenia obowiązkowego charakteru szczepionki na koronawirusa

Diallo podkreśla, że ​​będą szukać pozycji w konstytucji i kalendarzu przejściowym

Madryt, 4 (Europejska prasa)

Około stu gwinejskich formacji politycznych stworzyło platformę do ujednolicenia swoich stanowisk i przedstawienia propozycji radzie wojskowej, która powstała po wrześniowym zamachu stanu w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego w tym afrykańskim kraju.

Nowo utworzony Klub Partii Politycznych (KPP) odbył w poniedziałek swoje pierwsze spotkanie w siedzibie opozycyjnego Związku Sił Demokratycznych Gwinei w stolicy Gwinei, Konakry, na którym uzgodniono powołanie komitetu koordynacyjnego. Składa się z czternastu osób.

Komisja spotka się po raz pierwszy w czwartek, aby uruchomić szereg komisji, które mają określić stanowisko koalicji w sprawie konstytucji, ordynacji wyborczej, komisji wyborczej, czasu i czasu trwania transformacji. Portal informacyjny Gwinei opracował Wiadomości Gwinei.

„Te komitety będą działać bardzo szybko i określać konsensualne stanowisko dla wszystkich partii” – powiedział lider UFD Selo Daleen Diallo, główny kandydat w ostatnich wyborach na obalonego prezydenta, Alpha Conde.

Diallo, który nie przyznał się do porażki i zapewnił, że odniósł zwycięstwo w wyborach, pochwalił zamach stanu pod wodzą Mamady Domboya, o ile armia jest zaangażowana w przekazanie władzy cywilom i powrót do porządku konstytucyjnego.

Podkreślił przeciwnika, który wskazał, że wszystkie formacje są oddane „prawdziwej demokracji” w Gwinei i prawowitemu państwu, szanującemu prawa i wolności obywateli.

Podobnie lider UGD ujawnił, że partie chcą zaproponować kalendarz wyborczy akceptowany przez Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), aby zgodzić się na zniesienie sankcji nałożonych na kraj po zamachu stanu, który obalił Conde.

Ze swojej strony szef partii FAN, Makali Camara, zwrócił się do Narodowej Komisji Pojednania i Rozwoju (CNRD) – oficjalna nazwa rady – o „porozmawianie” z partiami politycznymi. Żałował, że „Narodowa Rada na rzecz Demokracji i Rozwoju (CNRD) nie rozmawia z partiami”.

„Chcemy stworzyć ramy, w których odbywa się dialog rady z partiami politycznymi i uwzględniać nasz wkład, abyśmy mogli również uczestniczyć w tej transformacji” – wyjaśnił Camara w oświadczeniu dla Radio France International.

Ogłoszenie powstania KPP nastąpiło w dniu, w którym Moriba Alan Kony objął stanowisko ministra sprawiedliwości i praw człowieka po dymisji Fatoumaty Yari Somy, wśród sporów dotyczących jego obowiązków z prezydenturą Domboya.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej podjęła we wrześniu decyzję o utrzymaniu w Gwinei zawieszenia wszystkich organów tej organizacji do czasu przywrócenia porządku konstytucyjnego i zażądała przeprowadzenia parlamentarnych wyborów prezydenckich „w ciągu sześciu miesięcy”. W tym sensie zdecydował, że członkowie Narodowej Rady na rzecz Demokracji i Rozwoju nie mogą startować w wyborach prezydenckich.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *