Haitański prokurator prosi o pomoc policji w ratowaniu Pałacu Sprawiedliwości

fiscal-haitiano-pide-ayuda-policial-para-rescatar-palacio-de-justicia

La Fontante napisał do departamentu ścigania hrabstwa i poprosił o eskortę z co najmniej dwoma pojazdami opancerzonymi do wjazdu do zakładu, który od piątku znajduje się w rękach grup zbrojnych.

„Wizyta w centrali pozwoli nie tylko odzyskać akta z kancelarii zastępców komisarza, ale także wszcząć śledztwo przeciwko sprawcom zamachu na Pałac Sprawiedliwości” – przekazano w mediach społecznościowych. , stwierdził.

O świcie w piątek uzbrojona grupa gwałtownie ewakuowała władze sądownicze i przejęła siedzibę.

Tymczasem sędziowie, prawnicy i pracownicy prokuratury zdołali się wydostać jedynie wspinając się po ścianach instytucji, a dzięki pilnej interwencji policji złożył szczegółowy raport od organizacji broniącej praw człowieka Fundacji Je Klere.

La Fontaine potwierdził, że zamierza ścigać osoby odpowiedzialne i wypełniać swoje obowiązki oraz zapowiedział tymczasowe przeniesienie niektórych usług Prokuratury do Sądu Pokoju w South Port-au-Prince, aby umożliwić dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Według raportu Fundacji, co najmniej siedem samochodów zostało zajętych przez uzbrojone grupy, a jedna osoba została ranna podczas napadu.

Platforma skrytykowała też, że sprzęt skradziony z Pałacu Sprawiedliwości jest w sprzedaży od poniedziałku na Polach Marsowych, kilka metrów od Pałacu Narodowego, bez interwencji władz.

Był to drugi atak w niecały tydzień i trzeci od października, kiedy hakerzy włamali się do biura sędziego Gary’ego O’Realena, który wówczas prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Jovenela Moyesa (2017-2021).

Narodowe Stowarzyszenie Sędziów Haitańskich wyraziło zaniepokojenie, ale nie zdziwiło się, że Sąd Pierwszej Instancji w Port-au-Prince został splądrowany przez bandytów, i powtórzył prośbę o przeniesienie sądu z obszaru, na którym się znajduje.

Palais de Justice znajduje się w Martisan, przy południowym wyjściu ze stolicy, obszarze kontrolowanym przez gangi, z których ponad 20 000 osób zostało zmuszonych do ucieczki w czerwcu 2021 r. z powodu starć między gangami.

ji/an

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.