Haiti zaprzeczył doniesieniom, jakoby rząd był zamieszany w zamach

Haiti zaprzeczył doniesieniom, jakoby rząd był zamieszany w zamach

PORT-AU-PRINCE (Associated Press) – Władze haitańskie kategorycznie zaprzeczyły w czwartek doniesieniom, jakoby obecni urzędnicy rządowi brali udział w zabójstwie prezydenta Jovenela Moise, nazywając to „kłamstwem”.

Szef policji haitańskiej Leon Charles zaprzeczył raportowi Noticias Caracol, prywatnego programu informacyjnego dla Kolumbijskiej Sieci Telewizyjnej, który potwierdził, że tymczasowy premier Claude Joseph był inicjatorem morderstwa z 7 września. Lipiec.

„Policja ostrzega przed rozpraszającym rozgłosem” – powiedział Charles na konferencji prasowej, dodając, że policja nie ma dowodów na poparcie zarzutów.

Same władze haitańskie nie podawały zbytnio informacji na temat tego, kto może stać za morderstwem, co sugeruje, że doniesienia medialne dotyczące obecnych urzędników dotknęły drażliwego punktu w rządzie.

Charles powiedział również, że szef ochrony Moise’a, Dimitri Herrard, został zwolniony i umieszczony w izolatce po przesłuchaniu przez władze. Policja ogłosiła jego aresztowanie w ostatnich dniach. Charles powiedział, że władze spotkają się z nim po raz trzeci, zanim zdecydują, jakie kroki podjąć.

Herrard nie został oficjalnie uznany za podejrzanego w śledztwie, ale wielu Haitańczyków zastanawiało się, jak napastnicy mogli wejść do domu prezydenta i zabić go, nie raniąc nikogo, kto chroni prezydenta.

Komentarze Charlesa pojawiły się dzień po tym, jak kolumbijska telewizja wyemitowała raport, który, jak twierdzi, opierał się na informacjach ze źródeł FBI i władz haitańskich, a także na telefonach, zdjęciach i zeznaniach osób oskarżonych o udział w incydencie.

– Wydaję oficjalne zaprzeczenie zarzutom – powiedział Charles.

Joseph, pełniący obowiązki premiera, miał zostać zastąpiony, gdy doszło do zamachu. Moyes wyznaczył go na to stanowisko w kwietniu po rezygnacji Josepha Gutha, który służył niewiele ponad rok.

Dwa dni przed zamachem Moyes ogłosił, że wybrał nowego premiera, neurochirurga Ariela Henry’ego. Ale do 7 lipca nowy premier nie został jeszcze zaprzysiężony, a Josep upierał się, że kieruje rządem, co potwierdziły Stany Zjednoczone i inne kraje.

Charles stwierdził, że policja aresztowała 23 osoby w związku z morderstwem, w tym 18 byłych kolumbijskich żołnierzy, trzech Haitańczyków i dwóch Amerykanów z Haiti. Dodał, że policja wydała siedem nakazów aresztowania, przeprowadziła naloty na 10 budynków, przeprowadziła 27 przesłuchań i zwolniła czterech wysokich rangą funkcjonariuszy policji.

Szef policji powiedział, że śledztwo skorzystało z pomocy FBI i innych krajów, których nie wymienił.

___

Dziennikarka Associated Press Astrid Suarez z Bogoty przyczyniła się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *