Haiti zatwierdziło szczepionkę AstraZeneca dla Covid – Prensa Latina

Urugwajscy naukowcy nie zgadzają się z rządowymi środkami zwalczania wirusa Covid-19 - Prensa Latina

„Tak, Haiti się zgodziło” – powiedział dziennikarzom William Pappe, współprzewodniczący wielosektorowego komitetu krajowego zarządzającego epidemią i członek rady naukowej Światowej Organizacji Zdrowia.

W marcu ubiegłego roku, rok po zdiagnozowaniu pierwszych przypadków, zaczęły krążyć plotki o rzekomym odrzuceniu przez władze tego konkretnego leku, po kontrowersjach dotyczących jego skutków ubocznych, czemu Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło później.

Jednak władze wskazały, że mają nadzieję na podanie innych szczepionek jednodawkowych, biorąc pod uwagę cechy kraju.

Nawet urzędnicy ds. Zdrowia wykluczają rozmowę o drugiej fali infekcji, ale w ciągu ostatnich trzech dni odnotowali 205 nowych infekcji i pięć zgonów, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z poprzednimi doniesieniami.

Dzień wcześniej prezydent Juvenil Moise był zaniepokojony „energicznym” powrotem choroby i ogłosił, że „będą dostępne szczepionki” dla narodu.

Prezydent powiedział i ostrzegł przed tendencją wzrostową, w ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacja była bardzo niebezpieczna, każdego dnia rejestrowaliśmy ponad 70 osób, które miały pozytywny wynik testu na Covid-19.

Jak dotąd kraj uniknął najgorszych prognoz i zgromadził 13 598 potwierdzonych przypadków, 276 zgonów i 12 463 wyleczeń, co daje śmiertelność 2,3%.

Jednak na wyspach karaibskich Haiti, wraz z Bahamami oraz Trynidadem i Tobago, jest jednym z krajów, w których liczba zgonów podwoiła się w zeszłym tygodniu – powiedziała Carissa Etienne, dyrektor Pan American Health Organisation.

Za zgodą rządu kraj ten powinien otrzymać 130 000 dawek za pośrednictwem mechanizmu Covax, wspieranej przez ONZ platformy dystrybucji szczepionek do krajów o niskim i średnim dochodzie.

Całkowity przydział Haiti w ramach Covax wynosi 756 000 dawek dla nieco ponad 11 milionów mieszkańców.

Ojej / Ann

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *