Historia Spellmana, muzyka, który zainspirował film – El Financiero

Historia Spellmana, muzyka, który zainspirował film – El Financiero

20 lat temu, około 2002 roku, ukazał się film pianistaW roli głównej Adrien Brody. Film jest adaptacją książki Pianista w getcie warszawskim (2000), który opowiada wspomnienia Władysław Szpilmanpolski muzyk pochodzenia żydowskiego, który przeżył Holokaust i okupację Warszawy (Polska) przez nazistowskie Niemcy w 1939 roku.

Film cieszył się dużą popularnością w roku swojej premiery, zebrał także wiele pozytywnych recenzji i kilka nagród: trzy Oscary z łącznie 7 nominacji, siedem Cezarów dla kina francuskiego, dwie nagrody BAFTA oraz Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festiwal. Festiwalu Filmowym w Cannes, oprócz dwóch nagród dla filmu polskiego.

Tak jak powiedzieliśmy na początku Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach; On był Inspirowana historią Władysława Szpilmana Jak musiał uciekać z getta warszawskiego, w którym mieszkał z rodziną, w związku z powstaniem oblężniczym i jego zniszczeniem przez hitlerowców. Opowiemy Ci więcej o prawdziwej historii Szpilmana.

Prawdziwa historia filmu „Pianista”

Władysław Szpilman urodził się 11 grudnia 1911 r. w Sosnowcu, wówczas części Cesarstwa Rosyjskiego, w rodzinie żydowskiej. Po raz pierwszy zetknął się z grą na fortepianie dzięki matce.Kto go nauczył tego, czego on go nauczył. Całe swoje życie poświęcił muzyce, studiując w Konserwatorium Warszawskim i Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, zanim hitlerowcy przejęli kontrolę nad Niemcami.

Około 1933 powrócił do rodzinnej Warszawy, gdzie Pracowała w Polskim Radiu. Lata mijały, a jego kariera pianistyczna osiągnęła swój szczyt, gdy w 1939 roku nastąpiła inwazja Niemiec na Polskę, całkowicie zatrzymując rozwijaną przez niego karierę.

Spellman i jego rodzina zostali przeniesieniPodobnie jak tysiące Żydów w regionie, Do żydowskiej dzielnicy Warszawy. Tam, aby chronić, utrzymywać i karmić swoją rodzinę, Pracował jako pianista w kawiarni NowoczesnejJest to miejsce, w którym spotkali się naziści i niektórzy żydowscy milionerzy. Jak zauważył wiele niesprawiedliwości podczas wojny, która pochłonęła tam życie tysięcy ludzi.


Do W 1942 roku pianista poniósł stratę rodziny podczas jej przeniesienia W bydlęcym pociągu Do obozu zagłady w Treblince, na wschodzie regionu. Poszedłby z nimi, ale przyjazna dłoń pomogła mu pozostać niezauważonym, gdy widział, jak Warszawa jest stopniowo niszczona przez armię hitlerowską.

Był tam Spielmann spotkał niemieckiego oficeraZapytał go o zawód, a kiedy dowiedział się, że jest pianistą, zabrał go przed kogoś i poprosił, aby zagrał piosenkę. Kiedy skończył, oficer zapytał go, czy jest Żydem, a następnie dał mu żywność i ubranie, aby mógł przeżyć kilka następnych dni; Tak nazywał się oficer, który praktycznie uratował mu życie Willema Hosenfelda.

Kiedy wojna się skończyłamężczyzna Wrócił do pracy w Polskim Radiu i kontynuował pracę jako pianista.Koncertował jako solista i członek zespołów kameralnych do 1986 roku, kiedy to zdecydował, że poświęci się wyłącznie kompozycji. Zmarł w 2000 roku.

Ciekawostki z filmu „Pianista”

Dwa lata po jego śmierci ukazał się film inspirowany jego życiem i twórczością, który zawiera pewne ciekawostki pod względem produkcyjnym.

  • Aby wybrać bohatera filmu, reżyser zamieścił ogłoszenie w brytyjskiej gazecie opiekunPoprosił o „mężczyznę w wieku od 25 do 30 lat, szczupły i ciemnoskóry”. Znajomość interpretacji nie jest konieczna, ale wymagana jest wrażliwość, wrażliwość i zaangażowanie.
  • Mówiąc o bohaterze, Do tej roli Adrien Brody musiał nauczyć się grać na pianinieTo coś, co nie kosztowało go pracy; Mówili nawet, że wydawało się, że ta rola jest przeznaczona dla niego.
  • Zdjęcia do filmu Paul Edelman chciał, aby paleta kolorów nabrała kształtu pianista Było to niejednoznaczne, gdyż według niego element ten „symbolizuje degradację i zniszczenie bohatera, a także miasta”.
  • Ścieżka dźwiękowa filmu jest praktycznie poświęcona melodiom Chopina, gdyż spośród 11 utworów składających się na główną ścieżkę dźwiękową filmu, 10 jest autorstwa polskiego muzyka.
  • Dystrybutor Universal Studios Home Entertainment wydał w 2008 roku edycję HD DVD z dodatkowymi materiałami z wydania z 2003 roku, takimi jak Stare nagranie prawdziwego pianistyPlus wywiady z obsadą i produkcją.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *