Hiszpania jest krajem europejskim najmniej wspierającym kapitalizm, a Polska najbardziej

Hiszpania jest krajem europejskim najmniej wspierającym kapitalizm, a Polska najbardziej

Niemiecki biznesmen, inwestor i pisarz Rainera Zeitelmanna W tym tygodniu odwiedził Madryt, aby sponsorować premierę swojej najnowszej książki pt. Bogaci w opinii publicznej (Wydawnictwo Union, 2022). Był redaktorem stron ekonomicznych gazety Die Filc Podkreślił, że nasz kraj stał się jednym z krajów europejskich najbardziej wrogich kapitalizmowi.

Z wyjątkiem Francji, Hiszpania jest krajem europejskim o najniższym poziomie poparcia społecznego dla kapitalizmu. „Drugą stroną medalu jest Portugalia, która trzydzieści lat temu żyła pod jarzmem komunizmu, ale dziś cieszy się najwyższym poziomem powszechnej akceptacji gospodarki rynkowej”.

Jego wypowiedzi pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez samego Zitelmana z Ipsos MORI w czternastu gospodarkach rozwiniętych. Część jego badań nad tymi zagadnieniami pojawia się w książce „Bogaci w opinii publicznej”, z której wynika, że ​​Hiszpanie to Europejczycy, którym najbogatszym ludziom kojarzą się najbardziej negatywne cechy.

W Indeksie Poparcia Kapitalizmu Wynik Hiszpanii jest praktycznie taki sam jak Francji (odpowiednio 0,67 i 0,68 punktu). Z kolei krajem z najlepszym wynikiem jest Polska z wynikiem 1,52 punktu. Wynik Szwecji również był dobry i wyniósł 0,97 punktu. Oprócz wyników zebranych w Europie, sondaż koordynowany przez Zitelmana wykazał wyższy poziom poparcia dla wolnego rynku w Stanach Zjednoczonych (1,3 punktu), Korei Południowej (1,23 punktu) i Japonii (1,18 punktu).

Niepokojące dane

Wnioski Zitelmanna są spójne z ustaleniami innych autorów. Na przykład tak jest Globalny indeks nastawienia gospodarczego W niniejszym raporcie, autorstwa Brada Lipsa, Pala Czejlediego i Carlosa Newmana, uwzględniono dane porównawcze z World Values ​​Survey oraz ankietę, która pokazuje, że Hiszpania spadła na 62. miejsce w tabeli, daleko od gospodarek, w których kapitalizm cieszy się dobrą prasą . Jesteśmy na poziomie Argentyny, Włoch, Grecji czy Boliwii.

Coś podobnego wynika z przeprowadzonego przez niego badania Fundacja BBVA W 2013 roku stało się jasne, że Hiszpania jest jednym z krajów europejskich, które najprawdopodobniej będą opowiadać się za interwencjonistyczną polityką gospodarczą. Wznowienie raportu w 2019 r. po raz kolejny potwierdziło, że Hiszpania jest jednym z najbardziej antykapitalistycznych społeczeństw na Starym Kontynencie.

Ze swojej strony Kasa Oszczędnościowa (Funki) zleciło sporządzenie w 2016 r. sprawozdania, z którego 72 % uważało, że administracja publiczna powinna odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów obywateli, w porównaniu z zaledwie 18 %, które uważało, że to te same osoby powinny w przyszłości ponosić ciężar odpowiedzialności. Podobnie 67% woli „mniej innowacyjne i bardziej równe społeczeństwo”.

Również w 2016 r. badanie koordynowane przez firmę doradczą Edelman wykazało, że 6 na 10 Hiszpanów uważa, że ​​kapitalizm „wyrządza więcej szkody niż pożytku”, co stanowi trzeci najwyższy wynik w Europie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *