Hiszpania jest krajem europejskim, w którym koszty pracy są niższe

Hiszpania jest krajem europejskim, w którym koszty pracy są niższe

  • Koszty pracy w przemyśle, budownictwie i usługach wzrosły w naszym kraju w drugim kwartale o 2,2%, czyli o połowę mniej niż średnia europejska


  • Jedynie Grecja odnotowała spadek kosztów pracy, na które składają się wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne


  • Ceny, po jakich hiszpańskie firmy sprzedają swoje produkty i usługi, wzrosły o 3,7%, również poniżej średniej unijnej.

Hiszpania jest krajem europejskim, w którym koszty pracy rosną najmniej w tym roku 2022. Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat odzwierciedlają to spowolnienie po stronie czynnika zatrudnienia w obliczu obecnego cyklu inflacyjnego. Płace i składki na ubezpieczenia społeczne w sektorach wytwórczym, budowlanym i usługowym wzrosły w drugim kwartale o 2,2%, czyli o połowę mniej niż średnia europejska. Tylko Grecja odnotowuje niższą liczbę: koszty pracy w tym kraju są niższe niż w ubiegłym roku.

Wynik jest zgodny z drugim Hiszpańskie dane z rynku pracy. W listopadzie zgłoszone płace w porozumieniu wzrosły średnio o 2,7%, ponad cztery punkty poniżej ostatniego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, którego stopa roczna spadła w listopadzie do 6,8%.

Firmy sprzeciwiają się podwyżkom płac A w negocjacjach zbiorowych związki nie robią znaczących podwyżek” – ocenia jeden z ekspertów. Fakt, że Hiszpania jest na dole rankingu kosztów pracy, nie jest zaskoczeniem, a raczej potwierdzeniem obserwowanego z miesiąca na miesiąc umiarkowania. brane pod uwagę teraz Nasz kraj ma najniższą stopę inflacji w strefie euro.

Podwyżki kosztów płac są wiodące w krajach takich jak Bułgaria, Litwa i Polska, gdzie ceny odnotowują wzrosty o ponad 15%. Koszty pracy w Niemczech wzrosły o 4,7%, podobnie jak w Portugalii. Jeszcze skromniejsze różnice są we Francji (3,2%) i we Włoszech (2,9%).

A co z firmami?

Liczby dotyczące kosztów wynagrodzeń i układów zbiorowych podkreślają utratę siły nabywczej pracowników. największy od czasu kryzysu finansowego. Pytanie, które wisi w powietrzu od miesięcy, brzmi: co z firmami? Czy oni też tracą, czy też są w stanie przekuć wzrost kosztów energii w swoje ceny i utrzymać rentowność? Ceny korporacyjne również rosną poniżej średniej europejskiej.

Można to zobaczyć, patrząc na tak zwany deflator PKB – część wzrostu gospodarczego, która wynika wyłącznie z wyższych cen towarów. Hiszpańskie firmy sprzedają swoje towary i usługi o 3,7% drożej niż przed rokiemWedług danych odpowiadających III kwartałowi br. Jest to również jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Ponownie, podobnie jak w przypadku kosztów pracy, w krajach o wysokiej stopie inflacji deflator jest również wyższy. Francja i Włochy, wśród dużych gospodarek europejskich, oferują niższą liczbę niż Hiszpania.

Jeśli firmy podnoszą ceny (3,7%) bardziej niż płace (2,7% w porozumieniach listopadowych lub 2,2% w kosztach pracy), czy to oznacza, że ​​zwiększają swoje zyski? Trudno jest znać tylko te dane, ponieważ musimy wziąć pod uwagę np. wzrost kosztów energii i surowców. „Fakt, że rosną one bardziej niż płace, świadczy o tym, że firmy niechętnie tracą marże w obliczu podwyżek cen energii” – mówi jeden z ekonomistów.

Ale żeby naprawdę wiedzieć, czy jest tak samo, gorzej czy lepiej niż wcześniej, trzeba przeanalizować te marginesy: Jaki procent jest sprzedawany, aby osiągnąć zysk. Bank Hiszpanii (BdE) śledzi tę zmienną za pomocą ankiety przeprowadzonej wśród firm. Nie jest doskonały i jest stronniczy w stosunku do średnich i dużych firm. Najnowsze dane mówią o trzecim kwartale Marże – rentowność firm – wzrosły w ostatnich miesiącach.

Znalezienie się na setnej kresce będzie jak rok 2019. W ostatnich miesiącach prawie wszystkie sektory przekroczyły ten poziom. Średnie marże brutto przedsiębiorstw mierzone przez Brytyjski Bank Rozwoju są już teraz lepsze niż przed uderzeniem koronawirusa. Wyniki w podziale na sektory są jednak mieszane, wyróżnia się handel i hotelarstwo, gdzie rentowność rośnie najbardziej (i najbardziej dotknięta pandemią).

Eksperci bardzo nalegają na podkreślanie ogromnych różnic w poszczególnych sektorach, rodzajach działalności, a nawet w ramach tej samej działalności. Kryzys energetyczny i surowcowy oraz wąskie gardła w transporcie międzynarodowym dotknęły go nierównomiernie. Zarówno dla firmy, jak i dla pracownika okres inflacji jeszcze się nie skończył. Dlatego konieczne będzie prześledzenie wszystkich tych wskaźników, aby zobaczyć, czy możliwe jest osiągnięcie mniej lub bardziej zrównoważonego rozkładu wzrostu kosztów życia i wojny na Ukrainie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *