Hiszpania „odkłada” gospodarkę o obiegu zamkniętym

Hiszpania „odkłada” gospodarkę o obiegu zamkniętym

Hiszpania „odkłada” gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dziewięć państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia do 2025 r. głównych celów w zakresie recyklingu odpadów komunalnych (z domów i przedsiębiorstw) oraz odpadów opakowaniowych: Niemcy, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Słowenia, Włochy, Luksemburg i Holandia.

Z kolei 18 państwom członkowskim grozi pominięcie jednego lub kilku celów. Komisja formułuje zalecenia i zapewnia tym państwom członkowskim pomoc finansową i techniczną. HiszpaniaEstonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Łotwa, Portugalia i Szwecja mogą nie osiągnąć celu w zakresie odpadów komunalnych. Bułgarii, Chorwacji, Cyprowi, Słowacji, Grecji, Węgrom, Litwie, Malcie, Polsce i Rumunii grozi nieosiągnięcie celów w zakresie odpadów komunalnych i ogólnych odpadów opakowaniowych do 2025 r. Niektóre kraje nadal zakopują większość swoich odpadów komunalnych. I prawdopodobnie nie trafią w cel składowania do 2035 r.

Zwiększone wytwarzanie odpadów

Każdego roku Europejczycy wytwarzają średnio 530 kg odpadów komunalnych na osobę, a ilość ta powoli rośnie w ostatnich latach. Chociaż więcej odpadów jest poddawanych recyklingowi, a mniej składowanych, jest to jeden z najbardziej złożonych strumieni odpadów do zarządzania. W Unii Europejskiej około 50% odpadów komunalnych jest poddawanych recyklingowi lub kompostowaniu, a 23% trafia na składowiska.

Wzrasta również ilość generowanych odpadów opakowaniowych, z których około 64% jest poddawanych recyklingowi, chociaż liczba ta różni się w zależności od materiału. Ponad 75% opakowań papierowych, kartonowych i metalowych jest poddawanych recyklingowi, w porównaniu z mniej niż 40% opakowań plastikowych (problem w większości krajów UE) i drewnianych.

Istotne różnice między państwami członkowskimi

Z raportu wynika, że ​​istnieją znaczne różnice w wynikach gospodarki odpadami w Unii Europejskiej. W niektórych krajach do osiągnięcia celów uzgodnionych w prawodawstwie UE jest jeszcze długa droga.

Potrzebne są dalsze reformy, zwłaszcza w zakresie: Zapewnienia przetwarzania odpadów biologicznych, które stanowią jedną trzecią odpadów komunalnych. Selektywna zbiórka odpadów, która jest warunkiem recyklingu. i poprawić jakość danych. Jednak większość krajów UE wdrożyła lub wdraża reformy gospodarki odpadami w celu poprawy wskaźników recyklingu, z których niektóre powinny przynieść rezultaty w nadchodzących latach.

Wpływ na wyniki miały również czynniki zewnętrzne. Na przykład skutki pandemii COVID-19, która ograniczyła lub wstrzymała zbiórkę selektywną w niektórych krajach. Niedawny wzrost cen energii również negatywnie wpływa na recykling. Hiszpania „odkłada” gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zalecenia i wsparcie UE

Komitet wydał zalecenia dla poszczególnych krajów dla 18 państw członkowskich, którym grozi nieosiągnięcie głównych celów w zakresie recyklingu do 2025 r. Zalecenia te obejmują szeroki zakres środków promujących recykling: zarządzanie, zapobieganie powstawaniu odpadów, selektywna zbiórka, recykling, narzędzia ekonomiczne i świadomość.

Komisja będzie nadal wspierać państwa członkowskie we wdrażaniu unijnych przepisów dotyczących odpadów za pośrednictwem funduszy UE i pomocy technicznej (np. poprzez przegląd stosowania przepisów dotyczących ochrony środowiska, wymianę najlepszych praktyk i promowanie wzajemnego uczenia się). Jednak do władz krajowych należy zintensyfikowanie wysiłków i działań w terenie, aby postawić na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

kontekst

W przedłożonym sprawozdaniu dotyczącym wczesnego ostrzegania ocenia się prawdopodobieństwo osiągnięcia przez państwa członkowskie celów w zakresie recyklingu na 2025 r. określonych w dyrektywie ramowej w sprawie odpadów i dyrektywie w sprawie odpadów opakowaniowych. 55% recykling i przygotowanie do ponownego użycia odpadów komunalnych. Recykling 65% wszystkich odpadów opakowaniowych. oraz cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych według materiału (75% dla papieru i tektury, 70% dla szkła, 50% dla aluminium, 50% dla plastiku, 25% dla drewna).

Raport zawiera również wstępną ocenę celu, jakim jest ograniczenie deponowania odpadów komunalnych na składowiskach do mniej niż 10% do 2035 roku. Gospodarka bioodpadami jawi się jako jedna z głównych przeszkód w uzyskaniu wyników w zakresie recyklingu, pomimo zaangażowania w zbiórkę bioodpadów. Odpady stosuje się oddzielnie od 1 stycznia 2024 r.

Sprawozdanie z wczesnego ostrzegania opiera się na przeglądzie stosowania prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska, które ujawniło już problemy z przestrzeganiem unijnego prawa dotyczącego odpadów. W szczególności w Unii Europejskiej nadal funkcjonuje około 2000 nielegalnych lub niespełniających norm wysypisk śmieci, które są znaczącym źródłem zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. I stanowią straconą szansę na odzyskanie surowców wtórnych. Hiszpania „odkłada” gospodarkę o obiegu zamkniętym.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *