Hiszpania plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów przyciągających inwestycje w odnawialne źródła energii

Rynek energii odnawialnej rośnie w siłę. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2020 r., Kiedy globalne zapotrzebowanie na energię spadło o historyczne 5% w wyniku „ szoku ” koronawirusa, Zużycie energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł zielonych (słońce, woda, wiatr, fale i biomasa) wzrosło o 7%. Ponadto sektor ten będzie jednym z niewielu sektorów, które wyjdą silniejsze z obecnego kryzysu po tym, jak Komisja Europejska uznała transformację środowiskową za jeden z głównych filarów ożywienia gospodarczego.

W naszym kraju, Odnawialne źródła energii stanowiły 43,6% produkcji energii elektrycznej w 2020 r., Najwyższy udział od czasu REE gromadzi rekordy. Według rocznego bilansu hiszpańskiego operatora systemu elektroenergetycznego, czyste źródła energii wygenerowały 110 577 GWh, podczas gdy paliwa kopalne pozostały na poziomie 32%, a elektrownie atomowe na poziomie 22,2%.

Stąd hiszpański rynek, który również spodziewa się zakończyć ten rok fiskalny nowym rocznym rekordem start-upów dla nowej potęgi, jest jednym z najbardziej lubianych przez międzynarodowych inwestorów, o czym świadczy ranking opublikowany przez EY w tym tygodniu; Według tej corocznej analizy Hiszpania znalazła się w pierwszej dziesiątce preferowanych miejsc docelowych dla inwestorów z sektora, które weszły w zeszłym roku. „Jednym z powodów, które wyjaśniają stopniową poprawę hiszpańskiego rynku w indeksie od 2017 r., Jest większa pewność regulacyjna i jasne planowanie energetyczne w średnim okresie, zwłaszcza ambitne cele wyznaczone przez nowe prawo i plan zmian klimatycznych. Krajowy zintegrowany plan w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r. Za tym zainteresowaniem będzie odpowiadać integracja około 60 gigawatów energii odnawialnej do 2030 r. Oraz ambitne cele zawarte w mapie drogowej dla ekologicznego magazynowania i wodoru, a także nowe zatwierdzone mechanizmy nagród ”. wyjaśnia Antonio Hernandez, partner w sektorach regulowanych i doradztwie w zakresie analiz ekonomicznych.

„Popyt na inwestycje w sektorze energii odnawialnej utrzymuje się, zgodnie z tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym czasie Nasz kraj był drugim rynkiem w Europie pod względem fuzji i przejęć w OZE. Oczekuje się, że ten pozytywny trend będzie nadal napędzany przez już istniejących inwestorów, którzy przyspieszają swoje zaangażowanie w odnawialne źródła energii i wkraczają na rynek nowych graczy z ambitnymi celami dla rynku hiszpańskiego ”- podkreślili na EY.

To ogromne zainteresowanie budzi również podejrzenia, jak na przykład Krajowe Stowarzyszenie Producentów Energii Fotowoltaicznej (ANPIER), które Wezwał do większego nadzoru kierownictwa, aby uniknąć mnożenia się spekulacji w przypadku dużych projektów Z instalacji PV w naszym kraju, które często są napędzane przez duże zagraniczne fundusze inwestycyjne, które mogą być bardzo szkodliwe dla sektora pierwotnego.

Wysokie oczekiwania inwestycyjne są w rzeczywistości globalnym trendem. Cele zrównoważonego rozwoju stały się priorytetem w programie inwestorów, zarówno z prywatnego, jak i instytucjonalnego sektora odnawialnych źródeł energii. W rzeczywistości, według BloombergNEF, W 2020 roku globalne inwestycje w energię odnawialną wzrosły o 2%. Do 303,5 miliona dolarów, co jest drugą najwyższą jak dotąd roczną liczbą. Ponadto szacuje się, że przyszły rozwój w celu osiągnięcia zerowej emisji netto będzie wymagał nowej inwestycji w wysokości 5,2 bln USD.

W tej wersji rankingu EY Stany Zjednoczone i Chiny zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce, a następnie Indie. Akceptacja porozumienia paryskiego, w połączeniu z niedawną zapowiedzią zmniejszenia poziomów gazów cieplarnianych o 50-52% do 2030 r. I osiągnięcia 100% bezemisyjnej energii do 2035 r., Prawdopodobnie doprowadzi do zwiększonego zainteresowania interesariuszy. Joe Biden. Ze swojej strony Chiny pozostały hossą, dodając 72,4 gigawatów nowych mocy wiatrowych w 2020 roku.

Ze swojej strony Indie wspięły się na trzecie miejsce w rankingu, kierując się przewidywaniami, że produkcja fotowoltaiczna prześcignie produkcję węgla przed 2040 r. Z kolei rynki takie jak Japonia i Korea Południowa (odpowiednio 8. i 17. miejsce) również zajmują w tym roku cel osiągnięcia zerowej emisji netto.

Niektórym rynkom udało się również poprawić swoje pozycje w indeksie, ponieważ kilka rządów podjęło kroki w celu uruchomienia nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Na przykład Polska, która obecnie zajmuje 22. miejsce, przyjęła nowe prawo, które ma zwiększyć do 2030 r. O 5,9 gigawata morskiej energii wiatrowej w drodze aukcji. Ze swojej strony Brazylia opublikowała wytyczne dotyczące uruchamiania projektów morskiej energetyki wiatrowej, co plasuje kraj na 11. miejscu za Hiszpanią.

Jednak Niemcy spadły o jedno miejsce w rankingu na siódme ze względu na zmiany w projekcie przyszłych przetargów wiatrowych na lądzie, które były przedmiotem krytyki. W międzyczasie Włochy awansowały o dwa miejsca na 15. miejsce w rankingu po tym, jak ich rząd zaproponował przedłużenie programu aukcyjnego o mocy 4,7 GW w celu wsparcia lądowej energii wiatrowej i fotowoltaicznej do końca roku.

.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *