Hiszpania prześle darowizny medyczne osobom dotkniętym katastrofą na Kubie

Hiszpania prześle darowizny medyczne osobom dotkniętym katastrofą na Kubie

Foto: Archiwum | CN360

Tekst: Kuba 360. Newsroom

Według Komisji Europejskiej hiszpański rząd ogłosił w piątek przekazanie środków medycznych dla osób dotkniętych wypadkiem w bazie supertankowców Matanzas w odpowiedzi na prośbę Kuby o wsparcie za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic zauważył na swoim koncie na Twitterze, że oferta złożona przez Hiszpanię pokazuje, że Unia Europejska (UE) jest gotowa pomóc w koordynowaniu odpowiedzi na tę prośbę o wsparcie.

„Wyrażam solidarność z ofiarami” – napisał Lenarcic po pożarze, który wybuchł w zeszły piątek, gdy piorun uderzył w skład paliw w strefie przemysłowej Matanzas.

Płomienie już zostały stłumione, a prawie tysiąc osób wciąż było ewakuowanych.

Oprócz Meksyku i Wenezueli, które odpowiedziały na prośbę Kuby o pomoc podczas pożaru, inne grupy obywatelskie, rządy i stowarzyszenia międzynarodowe koordynują wysyłanie na wyspę środków medycznych lub żywności.

W tym sensie dowiedzieliśmy się, że kraje takie jak Chiny i Brazylia już zaoferowały swoją pomoc i przesłały różne darowizny na współpracę z kubańskim systemem opieki zdrowotnej oraz z tymi, którzy mogą zostać dotknięci pożarem.

Kilka dni temu kubański minister handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych Rodrigo Malmerca potwierdził za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że otrzymał oferty pomocy od Rosji, Argentyny, Chile, Nikaragui, Unii Europejskiej i ONZ.

Za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w którym uczestniczą wszystkie państwa członkowskie UE i sześć innych państw trzecich, Bruksela koordynuje prośby o pomoc w sytuacjach kryzysowych, w których możliwości innego państwa są przeciążone i w których inne rządy udzielają pomocy spontanicznie. Od momentu powstania w 2001 r. mechanizm był uruchamiany ponad 600 razy w Unii Europejskiej i poza nią.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.