Hiszpania szuka sojuszu z Portugalią, aby uzyskać więcej funduszy UE na walkę z suszą

Hiszpania szuka sojuszu z Portugalią, aby uzyskać więcej funduszy UE na walkę z suszą

Minister Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności, Ludwika Planasapoinformowała we wtorek, że wysłała list do europejskiego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusza Wojciechowskiego z prośbą Uruchom rezerwy kryzysowe Wspólna polityka rolna (PAC), której roczna dotacja wynosi 450 milionów euro, a z drugiej strony umożliwia wspólnotom autonomicznym korzystanie z Kwoty pozostające do spłaty z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)tak aby był przeznaczony dla rolników i hodowców zwierząt na ich terenach.

A źródła bliskie czubkowi głowy wskazują, że będzie to pierwsze ostrzeżenie dla Hiszpanii o sytuacji na półwyspie, po udzieleniu pomocy Polska, Węgry i Słowacja z powodu przerwy w dostawach ukraińskiego zboża. Bruksela wydaje się otwarta na hiszpański wniosek, ponieważ komisarz wykonał ruch we wtorek wieczorem Janusza Wojciechowskiegochociaż chce dokładnie zbadać skutki braku deszczu.

Ale Hiszpania ma nadzieję znaleźć bliskich sojuszników. A źródła własne ministerstwa potwierdzają, że tak Rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za sprawę portugalską Gdzie dyskutowano nad możliwością zaproponowania wspólnej strategii w Europie, aby zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na problemy, z jakimi borykają się tereny wiejskie po obu stronach granicy. Harmonia między obydwoma krajami jest oczywistaI Sanchez udał się w miniony weekend do Porto, by wziąć udział w obchodach 50. rocznicy partii kierowanej przez Antonio Costę i obaj partnerzy doskonale zdają sobie sprawę z sukcesu negocjacji w sprawie wyjątku iberyjskiego, gdzie utworzyli wspólny front.

Harmonia między Hiszpanią a Portugalią jest ewidentna.Sanchez udał się w miniony weekend do Porto, aby uczcić 50. rocznicę powstania Portugalskiej Partii Socjalistycznej.

Rząd przegląda się w lustrze tego, co się z nim stało ukraińskie zboże. Komisja Europejska zaoferowała rolnikom i hodowcom zwierząt gospodarskich w UE finansowanie w łącznej wysokości 100 mln euro Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria W celu zrekompensowania im nierównowagi cenowej wynikającej z importu dużych ilości zboża z tego kraju. Coś zostało zatwierdzone na posiedzeniu Europejskiej Rady Ministrów Rolnictwa, które odbyło się we wtorek.

Rezerwa kryzysowa w 2022 r. została już uruchomiona przez Ukrainę

W liście wysłanym w poniedziałek do polskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego Planas ujawnił, że proponuje uruchomienie tzw. maksymalnie do 450 milionów euro rocznie. To instrument przewidziany w ramach tej samej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), z której Hiszpania otrzymała pieniądze już w zeszłym roku w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. Konkretnie, został on uruchomiony na spotkaniu szefów rolnictwa, które odbyło się w dniu dzisiejszym 21 marca 2022 r Współfinansował część pierwszego dekretu królewskiego o działaniach antywojennych na Ukrainie, który obejmował między innymi zastrzyk 430 mln euro bezpośrednio w sektory rolnictwa i rybołówstwa.

Kolejna prośba Planasa dotyczy mobilizacji tych środków, które nie są realizowane Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Jest zarządzany przez wspólnoty autonomiczne, których źródła z Ministerstwa Rolnictwa nie ośmielają się oszacować, dopóki Bruksela nie skinie głową na propozycję. W każdym razie wszystko to wymaga dialogu między rządem a regionami autonomicznymi w celu określenia potrzeb.

Rezerwa kryzysowa, do której aspiruje Hiszpania, została uruchomiona przez Brukselę 21 marca 2022 r. po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według szefa biura NextGen Agro w firmie konsultingowej LLYC Fernando Moraleda, Możliwość wykorzystania niewykorzystanych środków z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)” jest Dobra propozycja i zwiększa europejski rekord finansowy. Zdaniem tego eksperta wpływ na dochody rolników będzie wymagał „większego budżetu” i stwierdza, że ​​kilka raportów naukowych potwierdza, że ​​południowa Europa będzie bardziej narażona na więcej susz i pożarów.

Poprzednie kroki są częścią tego, co nazwał szef kultywacji Elastyczność wspólnej polityki rolnej (WPR) Wpłynie to na różne aspekty, takie jak ekoregulacje („dobrowolne” zielone praktyki, w których dostosowywana jest część pomocy otrzymywanej przez rolników i ranczerów), deklarowane strefy, a nawet tzw. „cyfrowy notatnik eksploatacji rolniczej (CUE)”. Za wszystkie powyższe tzw Spotkanie 27 kwietnia Hiszpańskiego Rolniczego Funduszu Gwarancji. Ulubiony, Zrzeszony Urząd ds. Rolnictwa, który koordynuje wypłatę pomocy PAC. Jak informował ten moderator kilka dni temu, główne organizacje rolnicze (Asaja, COAG i UPA) zostały poproszone o przybycie na to spotkanie z propozycjami i sugestiami.

Prasy kalendarzowe na prezydencję w UE

Hiszpański rząd docenia również, że interesujące może być wdrożenie wspólnej strategii z portugalskim sąsiadem, zgodnie z doświadczeniami z „wyjątku iberyjskiego”, w celu przyspieszenia procedur, biorąc pod uwagę, że Kalendarz gra przeciwko Hiszpanii I nie robi tego wyłącznie w dniu wyborów, 28 maja. Potwierdzają to źródła z portfolio Rolnictwa Krajowi łatwiej jest otrzymać tę niezwykłą pomoc Na pytanie przed rotacyjną prezydencją w Radzie Unii Europejskiej – 1 lipca rozpoczyna się kolej Hiszpanii, spotkanie ministrów rolnictwa różnych państw członkowskich w ostatnim tygodniu maja jako preferowany termin nabiera rozpędu. Biorąc pod uwagę, że następne spotkanie, pod koniec czerwca, będzie graniczyć z początkiem hiszpańskiej prezydencji.

Fernando Moraleda (LLYC) ostrzega, że ​​wykorzystywanie obecnej prezydencji przez Hiszpanię do szukania pomocy w walce z suszą byłoby „naganne”.

Zgodnie z powyższym, kierownik biura NextGen Agro w firmie konsultingowej LLYC Fernando Moraleda wyjaśnia, że „byłby zdenerwowany” Że kraj, który sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie Europejskiej, skorzysta ze swojej roli, aby uzyskać pewne korzyści”. W tym sensie dodaje, że prezydencja z kolei „dziedziczy” część agendy Komisji Europejskiej i że jest zobowiązała się do uzupełnienia tego typu dokumentacji teraz, Hiszpania będzie miała możliwość w drugiej połowie roku Zaproponuj swoje priorytety I przedstawienie go w porządku obrad rad (rolnictwo, sprawy zagraniczne, sprawy gospodarcze, energia… itd.). „Margines instytucjonalny jest wąski” – ostrzega konsultant, zaznaczając, że nie jest łatwo „zapunktować” na spotkaniach wypełnionych znakomitymi ekspertami z każdego tematu.

W każdym razie, według eksperta LLYC, Planas się trzyma „odpowiednia strategia” I pamiętajcie, Portugalia „ma bardzo podobne wskaźniki suszy”. I uważa, że ​​”Hiszpania ma możliwość pozyskania odpowiedniej części rezerw kryzysowych”, co jego zdaniem jest bardzo prawdopodobne.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *