Hiszpania to kraj europejski z największą liczbą firm, które zwiększyły zadłużenie w przypadku pandemii

Mężczyzna idzie przed zamkniętym sklepem na zdjęciu. EFE / EPA / MAXIM SHIPENKOV

Bruksela, 2 grudnia (EFE). Według raportu opublikowanego w czwartek przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej z największą liczbą firm, które zwiększyły swoje zadłużenie podczas pandemii Covid-19.
Konkretnie, 29% firm hiszpańskich zwiększyło swoje zadłużenie, a następnie 28% firm włoskich i rumuńskich.
Pod względem poziomu inwestycji Hiszpania jest piątym krajem w Unii Europejskiej, w którym spadła, a konkretnie około 5% w drugim kwartale 2021 r. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r., ostatnim bez żadnego wpływu epidemii.
Spadki były tylko większe na Słowacji iw Polsce, które wyniosły około 11%, a także w Czechach i Luksemburgu.
Jednak około 20% hiszpańskich firm spodziewa się zwiększenia poziomu swoich inwestycji w 2021 roku.
Prezentując raport, główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Deborah Revoltella, zwróciła również uwagę na zdolność reagowania hiszpańskich firm, aby zwiększyć swoją liczbę i innowacyjność podczas pandemii.
Hiszpania jest również krajem UE o najwyższym odsetku firm, które uważają, że zmiany klimatyczne mają wpływ na ich działalność. Stanowią one 78% firm, przed Rumunią i Portugalią, po 72%.
Według Revoltelli to dlatego, że Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził ankietę latem.
Chociaż jednocześnie główny ekonomista instytucji uznał, że hiszpańskie firmy „pozycjonują się odpowiednio, jeśli chodzi o promowanie” inwestycji ekologicznych, co pozwala im „zbierać korzyści z transformacji klimatycznej”.
W sumie 49% europejskich firm stwierdziło, że ich sprzedaż spadła w porównaniu z początkiem 2020 roku, przed wybuchem pandemii.
W związku z tym 56% firm stwierdziło, że otrzymało pomoc finansową na złagodzenie kryzysu gospodarczego wywołanego wirusem koronowym, a Europejski Bank Inwestycyjny w tym zakresie podkreślił wagę wsparcia administracji publicznej, do tego stopnia, że ​​35% firmy powiedziały, że małe firmy z sektora produkcyjnego i usługowego są „Stałaby w obliczu zagrożenia egzystencjalnego” bez tego wsparcia.
Revoltella podkreślił, że „duża niepewność co do przyszłości” jest jedną z przeszkód dla firm, jeśli chodzi o inwestowanie, ponieważ nie wiedzą, kiedy skończy się pandemia, i w tym sensie powiedział, że zmienna omikronowa sprawia, że ​​wątpliwości utrzymują się .

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *