Hiszpania wycofuje się z Traktatu o Pakcie Energetycznym

Hiszpania wycofuje się z Traktatu o Pakcie Energetycznym

Hiszpania Procedury wypłat rozpoczęły się od Traktat Karty Energetycznej (ETC), który chroni inwestycje w część infrastruktury energetycznej. EWT jest wielostronnym traktatem podpisanym przez 53 państwa i obowiązującym od 1998 roku, którego modernizacja negocjowana jest od czterech lat, a po ostatniej rundzie, która odbyła się w lipcu w Brukselapozostawiono sytuację, w której traktat jest automatycznie aktualizowany w listopadzie, jeśli żadna ze stron formalnie mu się nie sprzeciwi.

Zabezpieczenia traktatu były wykorzystywane w ostatnich latach do pozwania sygnatariuszy w sprawie polityki klimatycznej mającej na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych. Wiele państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), takich jak Hiszpania, Holandia lub Luksemburg, Zwrócili się do Unii Europejskiej o porzucenie tych ram prawnych, podobnie jak wiele organizacji ekologicznych.

Trzeci wicepremier rządu hiszpańskiego i minister transformacji środowiska, Teresa Riverawzywał w przeszłości do „skoordynowanego wyjścia z ETC” przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie z tych ram prawnych i ostatecznie zdecydował się na ten krok, tak jak zrobiła to Polska w zeszłym tygodniu.

Traktat został opracowany po zniknięciu Związku Radzieckiego, w kontekście, w którym wielu obawiało się inwestowania w krajach bloku sowieckiego, i miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez promowanie bardziej otwartych i konkurencyjnych rynków przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. oraz suwerenność nad zasobami energetycznymi.

Została podpisana przez państwa członkowskie UE – z wyjątkiem Włoch, które opuściła w 2016 r. – i kraje takie jak Wielka Brytania, Bośnia i Hercegowina, Japonia, Armenia, Jordania, Ukraina czy Tadżykistanoraz rozważenie systemu ochrony inwestycji, niedyskryminacyjnego traktowania lub rozstrzygania sporów za pomocą mechanizmów arbitrażowych. Tekst stał się przestarzały ze względu na cele Porozumienie paryskie z 2015 r. spowolnić zmiany klimatyczne.

Wiele z omawianych kwestii wzbudziło poważne obawy, w szczególności ochrona inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych i rozstrzyganie sporów w specjalnych trybunałach arbitrażowych, kontrowersje podobne do tych, które pojawiły się w związku z umową o wolnym handlu podpisaną między Unią Europejską a Unią Europejską Unia Europejska. Kanada, Tak zwana CETA. wycofanie Hiszpania Z Traktatu Karty Energetycznej przyjętej przez organizacje ekologiczne, takie jak Sieć Działań na rzecz Klimatu (CAN), Decyzję Hiszpanii i Polski określił jako „odważną” i wezwał inne kraje UE do pójścia w jej ślady.

„Niebezpieczne jest pozostawanie w środku. W obliczu kryzysu klimatycznego i paliw kopalnych, przez który przechodzimy, nie możemy pozwolić krajom na marnowanie publicznych pieniędzy na rekompensaty dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi na prowadzenie polityki, która pomaga zmniejszyć emisje” – powiedział Efe ekspert ds. europejskiej polityki handlowej. Kornelii Marfield.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *