Hiszpański przemysł „cierpi podwójny upadek”, który przyspiesza destrukcję zatrudnienia w tym sektorze

Hiszpański przemysł „cierpi podwójny upadek”, który przyspiesza destrukcję zatrudnienia w tym sektorze

Gospodarka europejska zwalnia w wymuszonym tempie, a Hiszpania nie będzie mniej. Choć wzrost PKB pozostaje dodatni, zarówno w strefie euro, jak iw Hiszpanii, należy pamiętać, że jest to wskaźnik opóźniony. I odwrotnie, inne kluczowe wskaźniki (co może się stać z PKB i gospodarką) Pojawiają się wyraźne znaki ostrzegawczePodobnie jak w przypadku PMI dla przemysłu, który w październiku odnotował największy spadek wśród największych gospodarek Europy.

„Hiszpański sektor produkcyjny miał gorący miesiąc w październiku”, mówią analitycy S&P Global. Sektor produkcyjny odnotował spadek zarówno produkcji, jak i nowych zamówień do poziomów Nie widziano go od najcięższych blokad związanych z pandemią na wiosnę 2020 roku. Indeks spadł w październiku do 44,7 punktu, czyli poniżej oczekiwań ekspertów (47,5) i wrześniowych danych. To było 49 punktów.

Ewolucja wskaźnika PMI dla przemysłu w Hiszpanii

Najpierw nastąpił ogromny wzrost kosztów produkcji (iloczyn inflacji i problemy z łańcuchem dostaw), które uderzyły w hiszpański sektor produkcyjny. Teraz, wraz ze spowolnieniem gospodarczym w strefie euro (główny partner handlowy Hiszpanii), cios przychodzi również ze strony popytu, zmuszając firmy do cięć.

Zniszczenie pracy

Likwidacja miejsc pracy przyspieszyła, a zaufanie do przyszłości spadło do najniższego poziomu od 29 miesięcy. Wysoka presja cenowa nadal niepokoiła wiele firm. Chociaż pojawiły się pewne pozytywne wiadomości na tym froncie, ponieważ koszty produkcji rosły w październiku znacznie wolniej, poziom inflacji pozostał na podwyższonym poziomie. S&P Global Spain Manufacturing PMI, jednocyfrowy złożony indeks wydajności produkcji, odnotował w październiku wynik 44,7. Indeks osiągnął najniższy poziom od maja 2020 roku.

Ponadto październik był czwartym z rzędu miesiącem, w którym indeks spadł poniżej poziomu 50 bez zmian, na poziomie wskazującym obszar ekspansji (w górę) lub kurczenia (w dół). Pogarszające się warunki operacyjne były ściśle powiązane z ostrym i przyspieszającym spadkiem zarówno produkcji, jak i nowych zamówień.

Paul Smith, dyrektor ds. ekonomicznych S&P Global Market Intelligence, potwierdza: „Hiszpański przemysł doznał podwójnego załamania produkcji Podobnie jak w przypadku nowych zamówień w październiku, odnotował spadki, których nie widziano od surowych blokad wywołanych przez pandemię w 2020 roku, a wcześniej kryzys zadłużeniowy w strefie euro z 2012 roku. Powinno to podkreślić wagę stojących przed nami wyzwań. „Skutki wysokiej inflacji poważnie wpływają na popyt i wyniki branży” – powiedział ekspert.

Firmy odpowiedziały. Znaczące ograniczenie aktywności zakupowej i miejsc pracyZwłaszcza, że ​​nie ma jasnego kierunku kryzysu. Rzeczywiście, zaufanie do perspektyw spadło w październiku do najniższego poziomu od prawie dwóch i pół roku w związku z oczekiwaniami, że wysoka inflacja i niepewność gospodarcza utrzymają się w nadchodzących miesiącach, powiedział Smith.

Znajduje się na poziomie europejskim

Złe dane o europejskim przemyśle. Wskaźniki PMI dla przemysłu (opracowane przez S&P Global) na koniec października były gorsze od oczekiwań w głównych gospodarkach europejskich. za luką w Dane hiszpańskieglobalny wskaźnik PMI dla przemysłu dla Strefa euro W zeszłym miesiącu wyniósł 46,4 punktu wobec 46,6 punktu oczekiwano i 48,4 we wrześniowym ostatnim odczycie. To już siódmy miesiąc z rzędu, kiedy indeks jest poniżej 50 (strefa skurczu).

„Sektor produkcji towarów w strefie euro wszedł w głębszy spadek na początku czwartego kwartału. Badania PMI teraz wyraźnie wskazują, że gospodarka przemysłowa znajduje się w zastoju. W październiku nowe zamówienia spadły w tempie rzadko spotykanym wcześniej”. „Widzieliśmy więcej. 25 lat zbierania danych. Tylko w najgorszych miesiącach pandemii i w szczytowym momencie światowego kryzysu finansowego, w latach 2008-2009, spadki były silniejsze” – podsumowuje Joe Hayes, główny ekonomista w S&P Global Market Intelligence.

w Niemcy, „lokomotywa” strefy przemysłowej, indeks nadal spadał i był gorszy niż oczekiwano: wzrósł z 47,8 punktu do 45,1 wobec oczekiwanych 45,7. Jest to najniższa liczba od początku 2020 r. „Na początku czwartego kwartału pojawiła się nowa presja na obniżenie poziomu produkcji, a firmy odczuły wpływ wyższych kosztów energii i pogłębiającego się spadku popytu”. Phil Smith z S&P Global Market Intelligence mówi w komentarzu.

w FrancjaOstateczny indeks za miesiąc październik spadł do 47,2 punktu z 47,7 we wrześniu, osiągając najniższy poziom od prawie dwóch i pół roku. w Włochyindeks spadł z 48,3 we wrześniu do 46,5 w październiku, wskazując na czwarte z rzędu pogorszenie warunków w przemyśle i najpoważniejsze od maja 2020 r. Najpoważniejszy jest przypadek PolskaGdzie indeks przesuwa się z 43 punktów do 42.

Strach przed korporacyjną imigracją

Ten upadek europejskiego przemysłu jest również efektem kryzysu energetycznego na kontynencie. Firmy mają trudności z utrzymaniem konkurencyjności w obliczu tych wysokich kosztów energii. Jeśli przemysł opuści Europę, znajdzie to wyraźne odzwierciedlenie w indeksach PMI i gospodarce Starego Kontynentu.

Przemysł europejski od dziesięcioleci przenosi produkcję do miejsc o tańszej sile roboczej i innych kosztach, ale kryzys energetyczny przyspiesza masową migrację, mówi wielu ekspertów w oświadczeniach dla Reuters.

„Jeśli ceny energii pozostaną zbyt wysokie, aby część europejskiego przemysłu była strukturalnie konkurencyjna, zakłady zostaną zamknięte i zwrócą się do Zjednoczone państwoTam, gdzie jest mnóstwo taniej energii łupkowej, mówi Daniel Krall, główny ekonomista Oxford Economics.

Na przykład produkcja aluminium pierwotnego w Unii Europejskiej zmniejszyła się o połowę o milion ton w ciągu ostatniego roku. Zbieraj numery firmowe Reuters Okazało się, że dziewięć hut cynku w bloku zmniejszyło lub wstrzymało produkcję, która została zastąpiona importem z Chin, Kazachstanu, Turcji i Rosji.

Chris Heron ze stowarzyszenia branżowego Eurometaux twierdzi, że ponowne otwarcie huty aluminium kosztowałoby nawet 400 mln euro, co jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niepewne perspektywy gospodarcze w Europie.

„Historycznie, kiedy te tymczasowe zamknięcia następują, następują trwałe zamknięcia”, mówi.

Oczekuje się, że Bruksela przedstawi nowe przepisy na początku przyszłego roku, Europejski Kodeks Surowców KrytycznychA Aby zgromadzić niezbędne zasoby mineralnes w przejściu na zieloną gospodarkę, takich jak lit, boksyt, nikiel i pierwiastki ziem rzadkich. Jednak bez większej ilości energii odnawialnej i niższych kosztów firmy raczej nie będą inwestować w Europie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *