Hiszpańskie budownictwo stoi w obliczu spowolnienia w Polsce, na jej dużym wschodnim rynku | Firmy

Hiszpańskie budownictwo stoi w obliczu spowolnienia w Polsce, na jej dużym wschodnim rynku |  Firmy

Kryzys humanitarny wywołany inwazją rosyjską Ukraina Polska została postawiona na pierwszej linii frontu, która ma przyjąć setki tysięcy uchodźców. Jest to okoliczność, która zapowiada się, że będzie miała pełny wpływ na inwestycje publiczne w kraju, a co za tym idzie, na firmy budowlane w połowie Europy. Dodano do tego zaszokować Energia, która najbardziej wpływa na surowce.

Hiszpańskie odniesienia, takie jak Ferrovial i Acciona Mają silne interesy i duże doświadczenie na polskim rynku, który po raz kolejny pogrążony jest w niepewności po przezwyciężeniu dekoniunktury wywołanej koronawirusem. Źródła w branży przyjmują za oczywistość: Spowolnienie aktywności.

Giełdowa polska spółka jest kontrolowana przez wspomniany Ferrovial mieszanka ciała, co przyczyniło się do sprzedaży w wysokości 1 735 mln euro w 2021 r., przy marży operacyjnej na poziomie 7,3% (5,8% w 2020 r.) i ponad 3 000 mln euro w portfelu biznesowym. Acciona ze swojej strony jest od 1999 roku właścicielem kolejnej dużej polskiej firmy budowlanej, Mostostalu Warszawa. Obie spółki zależne borykają się z problemami na giełdzie wraz z lokalnymi konkurentami, takimi jak m.in Mirbauda i Centrum NooczisnicW obliczu zarażenia konfliktem, którego czasu trwania nie da się przewidzieć.

Na czele Unii Europejskiej

W zeszłym roku inwestycje publiczne w budownictwie w relacji do PKB plasowały Polskę na drugim miejscu w Europie z 7,4%, za Finlandią (8%), dzięki planowaniu w zakresie infrastruktury transportowej, infrastruktury społecznej i energetyki. Hiszpania znalazła się na dziesiątym miejscu z 6,3%.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Budimex pod koniec lutego, udział polskiego sektora budowlanego w PKB kraju wynosi nieco ponad 6%. Austria, Litwa i Rumunia zostały uznane przez spółkę zależną Ferrovial za jedne z najbardziej obiecujących krajów w Europie pod względem działalności w zakresie robót publicznych.

Inne są wymienione jako ACSprzez niemiecki HoktiveLub O niea Republika Czeska znalazła się wśród ośmiu krajów Rynki domowe Dużym zainteresowaniem w Polsce cieszą się odniesienia do Europy Wschodniej. Nienotowane na giełdzie spółki, np Aldisa, Rubau, Cumsa (od polskiej firmy budowlanej Trakja) i KubazaOd lat poszukuję pracy również w Polsce.

Lokalny Związek Firm Wykonawczych Bzbb wydał raport podkreślający Wyjazd ukraińskich pracowników W obronie swojego kraju: Spośród 373 000 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2021 roku 80% będzie dotyczyć Ukraińców. Wydaje się to „nieuniknione” Wzrost cen materiałów budowlanychWąskie gardło w dostawach kruszywa, stali, cementu, aluminium i drewna z Ukrainy, Rosji i Białorusi. 20% stali zużytej w Polsce w 2021 roku pochodziło z kraju okupującego i tyle samo z kraju agresora.

Grupa wzywa swój rząd do odłożenia na bok różnic z Unią Europejską w celu przyspieszenia napływu funduszy europejskich, a także podkreśla ryzyko zaostrzenia polityki kredytowej i gwarancyjnej wobec polskich firm budowlanych oraz ograniczenia uwagi na roboty publiczne na rzecz inwestycji w bezpieczeństwie. i infrastrukturę energetyczną.

Rynek budowlany w tym wschodnim kraju rósł najszybciej w Europie latem 2019 roku, a zakończył ten rok wzrostem produkcji o 2,6% (ponad 61,5 mld euro). W 2020 r. zanotowała spadek o 3,5%, w drugim roku pandemii ustabilizowała się, a w 2022 r. oczekiwano ponad 7% ożywienia. Na początku roku polski rząd uruchomił Formaty przeglądu cen W zamówieniach publicznych na roboty budowlane, aby stawić czoła inflacji cen materiałów budowlanych i zapobiec wstrzymaniu projektów. Różne domy analityków szacowały wzrost na 4,5% lub więcej do 2027 roku. Ale to było przed wojną na Ukrainie.

Zdaniem hiszpańskich kierowników budowy, pilną sprawą jest teraz opieka nad uchodźcami. Po drugie, Polska nad tym pracuje Zapewnić dopływ gazuCo bezpośrednio wpływa na ceny energii i branżę materiałów budowlanych.

Dwie trzecie zużycia gazu pokrywał kontrakt zawarty z rosyjskim Gazpromem, który zgodnie z oczekiwaniami nie zostanie przedłużony. Kraj ma nadzieję uzyskać połączenie z norweskim gazem podwodnym gazociągiem 1 stycznia 2023 r. Rury bałtyckieWydajność 10 000 milionów metrów sześciennych rocznie. Projekt jest od maja ubiegłego roku paraliżowany przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska (DEPA), która w marcu wydała pozwolenie na jego kontynuację i dokończenie.

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres

Przyjmij go

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *