Human Rights Watch ostrzega przed niebezpieczeństwem, jakie dla demokracji stwarza Bolsonaro, „obrońca brazylijskiej dyktatury”

Human Rights Watch ostrzega przed niebezpieczeństwem, jakie dla demokracji stwarza Bolsonaro, „obrońca brazylijskiej dyktatury”

Madryt, 15 września (Europe Press) –

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch (HRW) ostrzegła w środę, że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, którego nazwała „obrońcą dyktatury”, stanowi zagrożenie dla systemu demokratycznego kraju, o czym świadczą jego kampanie „zastraszania” przeciwko Sądowi Najwyższemu , a także groźby odwołania wyborów w 2022 r., a także atak na wolność słowa krytyków jego rządu.

„Prezydent Bolsonaro, obrońca brazylijskiej dyktatury wojskowej, jest coraz bardziej wrogo nastawiony do systemu demokratycznego”, potępił Jose Miguel Vivanco, dyrektor Human Rights Watch w obu Amerykach, który skrytykował „obelgi” i „groźby” przypisywane przez brazylijskiego prezydenta. do Sądu Najwyższego badającego jego ekscesy.

Vivanco ostrzegł, że „nieuzasadnione zarzuty o oszustwo wyborcze”, które Bolsonaro publikuje od kilku miesięcy, są próbą „położenia podwalin” pod możliwe anulowanie wyborów zaplanowanych na październik 2022 r. lub „podważenia decyzji narodu, jeśli nie zostaje ponownie wybrany”.

7 września, z okazji Dnia Niepodległości, Bolsonaro poprowadził masowy wiec ulicami Brasilii i São Paulo, którego kulminacją była seria podżegającej retoryki wymierzonej w wymiar sprawiedliwości i system wyborczy, „które wydają się mieć na celu podważenie podstawowych praw, instytucji demokratycznych i rządów prawa w Brazylii”.

Podczas tego wiecu Bolsonaro zaczął podkreślać, że nie zastosuje się do żadnej z decyzji Sądu Najwyższego, który bada m.in. jego próby ingerencji w policję federalną i jej politykę podczas pandemii, i ponownie skrytykował Kongres za odrzucenie jednej z jego propozycji zmiany elektronicznego systemu głosowania, które uznają za oszustwo.

Kilka dni później, w obliczu krytyki, Bolsonaro wycofał się i zapewnił, że nie ma zamiaru atakować żadnych władz stanowych i poprosił swoich zwolenników o zniesienie barier, które paraliżowały ruch na niektórych głównych drogach kraju. Kraj, który budził niechęć i gniew tych, którzy oskarżali go o zdrajcę.

Human Rights Watch zauważa, że ​​„prezydent Bolsonaro często twierdzi, że jest zwolennikiem „demokracji”, ale jego wypowiedzi rodzą pytania o to, co rozumie przez demokrację”. Jako były szef armii nigdy nie ukrywał swoich powiązań z powodu dyktatury wojskowej (1964-1985) i przywrócił hołdy zamachowi stanu i „bohaterom narodowym” z tego etapu współczesnej historii Brazylii.

Organizacja pozarządowa zauważyła, że ​​Bolsonaro nie tylko „wypełnił rząd federalny ponad 6000 czynnymi i emerytowanymi pracownikami sił zbrojnych”, ale także kilkakrotnie sugerował, że wojsko wspiera jego politykę, ponieważ to oni „decydują o tym, czy ludzie mieszkają w demokracja”. Czy dyktatura?

Ataki na wolność słowa

Oprócz gróźb pod adresem pozostałych instytucji państwowych, kontynuuje Bolsonaro, Human Rights Watch nie uniknął ataków na wolność słowa, a nawet wzywał do wymierzenia kary pozbawienia wolności dziesiątkom krytyków, w tym dziennikarzom, profesorom uniwersyteckim i politykom opozycji.

Human Rights Watch ostrzega, przypominając o zobowiązaniu Brazylii do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który stanowi, że każdy obywatel ma prawo do głosowania, kandydowania w wyborach i swobodnego wyrażania swojej opinii.

„Groźby Bolsonaro, by odwołać wybory i podjąć nielegalne działania w odpowiedzi na prowadzone przeciwko niemu śledztwa, są niebezpieczne i niebezpieczne”, potępia Vivanco, który kończy prosząc społeczność międzynarodową o poinformowanie go, „że niezależność sądownictwa oznacza, że ​​sądy nie są podlega rozkazom prezydenta”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *