Huragan Elsa zagraża wyspom karaibskim

Huragan Elsa zagraża wyspom karaibskim

Pierwsza poprawka:

Po przejściu przez Miami pierwszy huragan sezonu nasilił się na Oceanie Atlantyckim i stanowi obecnie poważne zagrożenie w regionie. Według prognoz Haiti, najbardziej zagrożony kraj, od soboty będzie musiało stawić czoła ulewnym deszczom. Elsa powinna mieć również wpływ na Dominikanę, Jamajkę i Kubę.

Po raz kolejny Karaiby są w pogotowiu na zbliżające się nadejście Elsy, pierwszego huraganu sezonu. Według prognoz Elsa ma przybyć w sobotę wieczorem na Haiti, najbiedniejszy i najbardziej bezbronny kraj, gdzie prawdopodobieństwo powodzi jest wysokie z powodu masowego wylesiania. Ale także znaczna niepewność ze względu na obecność gangów przestępczych ograniczyła zdolność służb ochrony ludności do radzenia sobie z nadejściem huraganu, jak twierdzi korespondentka RFI w Port-au-Prince, Emily Barron.

Każdego roku haitańskie zespoły ochrony ludności starają się jak najlepiej przygotować do sezonu huraganów, ale środków jest niewiele. W ostatnich tygodniach ratownicy skoncentrowali swoje wysiłki i zasoby na pomocy tysiącom ludzi uciekających z najbiedniejszych dzielnic stolicy, gdzie spotykają się z gangami przestępczymi.

Jerry Chandler, dyrektor ds. ochrony ludności, wyjaśnił: „Od początku czerwca musieliśmy zajmować się przesiedleńcami z obszaru metropolitalnego, mobilizując siły pierwotnie zaplanowane na sezon huraganów.

Chandler podkreślił, że sytuacja jest bardzo złożona i istnieje zapotrzebowanie na żywność i pomoc dla tych przesiedlonych populacji. Ale także, jeśli będą mieli ten materiał, to będzie konieczne zabranie ich do ofiar, co będzie oznaczało przejście przez „czerwone strefy”, kontrolowane przez gangi przestępcze.

Miesiąc temu Haiti zostało podzielone na dwie części: gangi kontrolują część jedynej drogi krajowej łączącej stolicę z południem kraju, uniemożliwiając swobodny przepływ towarów.

niszczy w Miami

Elsa spowodowała w piątek silne wiatry w Miami, a także przerwy w dostawie prądu, wyręby i powodzie w kilku obszarach Barbadosu. Elsa wywołała również duże zaniepokojenie, ponieważ działania ratunkowe są kontynuowane po zawaleniu się 12-piętrowego budynku mieszkalnego w Surfside, w którym wciąż brakuje dziesiątek osób.

Według amerykańskiego National Hurricane Center Elsa może dotrzeć w niedzielę do Portoryko, Dominikany i Kuby.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *