Huragan Fiona sieje spustoszenie w Portoryko – Juventud Rebelde

Huragan Fiona sieje spustoszenie w Portoryko - Juventud Rebelde

SAN JUAN, 21 września Fiona jest już huraganem kategorii 4 i kontynuuje swoją katastrofalną drogę na północ w środę, pozostawiając za sobą społeczności dotknięte katastrofami w Puerto Rico, na Wyspach Turks i Caicos oraz w Republice Dominikańskiej, które muszą teraz rozpocząć prace nad odbudową.

Narodowe Centrum Huragan poinformowało wcześnie w środę, że Fiona utrzymuje wiatry o prędkości do 130 mil na godzinę z porywami do 150 mil na godzinę i nadal oczekuje się, że będzie silniejsza, gdy oddali się od wysp Turks i Caicos i uda się na Bermudy w ten weekend. . .

Po tym, jak w niedzielę sztorm dotarł na ląd w Portoryko, sztorm przetoczył się przez wyspę, a następnie uderzył w Republikę Dominikańską, powodując niszczycielskie powodzie i rozległe uszkodzenia infrastruktury wodociągowej i energetycznej. Większość ludzi na ścieżce burzy straciła prąd i wodę w bezpośrednim następstwie.

Według brytyjskiego Urzędu ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami wyspy Turks i Caicos zostały dotknięte ostrzeżeniem o cyklonie, a mieszkańców wezwano do schronienia się, ponieważ wiatry o prędkości prawie 200 kilometrów na godzinę, a nawet silniejsze wiatry, smagały wyspy. Oczekuje się, że warunki ulegną poprawie, gdy burza przeniesie się na północ.

Według gubernatora Anyi Williams różne części Turks i Caicos doświadczyły przerw w dostawie prądu na całej wyspie, w tym Grand Turk, South Caicos, Salt Cay, North Caicos i Central Caicos.

Departament Zarządzania Kryzysowego ostrzegł, że fale sztormowe mogą spowodować wzrost poziomu wody o 1,5 do 2,4 metra powyżej normalnego poziomu pływów. Ostrzegł również plażowiczów, że efekt Fiony może stworzyć zagrażającą życiu falę i rozerwać prądy, donosi CNN.

Chociaż Williams powiedział, że we wtorek wieczorem na wyspach Turks i Caicos nie zgłoszono żadnych zgonów ani poważnych obrażeń, co najmniej pięć zgonów zgłoszono w innych miejscach na Karaibach.

Według lokalnego centrum operacyjnego, w Republice Dominikańskiej zginęły dwie osoby: 18-letnia Aurielys Esther Jiménez została potrącona przez upadek słupa podczas jazdy na motocyklu, a mężczyzna został zabity przez upadające drzewo z powodu silnego wiatru.

Jeden zgon został zgłoszony na francuskiej wyspie Gwadelupie, chociaż władze nie podały dalszych szczegółów. W Portoryko zginęły co najmniej dwie osoby, w tym 58-letni Gilberto Ayala Aponte, który został porwany przez przelewającą się rzekę, oraz 70-letni Jose Cruz Roman, który zginął w pożarze, próbując napełnić swój generator. . Gubernator Portoryko Pedro Pierluisi.

National Hurricane Center powiedział, że huragan ma trwać na północ do środy, a następnie prawdopodobnie skręci na północny wschód i zacznie zbliżać się do Bermudów.

Bermuda Weather Service wydała obserwację burzy tropikalnej przed zbliżającym się huraganem. Oczekuje się, że centrum Fiony przejdzie od 150 do 200 mil na zachód od Bermudów. Stany Zjednoczone wydały zalecenie wzywające obywateli USA do ponownego rozważenia podróży na Bermudy ze względu na potencjalny wpływ burzy.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *