Huragan Marie – La Gasita Tucuman

Osiągnięcia Marie Curie są szokujące. Jest jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch dyscyplinach naukowych. Była siłą napędową czteroosobowej rodziny, która również ją otrzymała, co doprowadziło do kolejnej bezprecedensowej sytuacji. Jest „absolutnym pionierem” — mówi Rosa Monteiro, z którą przeprowadziliśmy wywiad w tym dodatku w 2013 roku po opublikowaniu książki z Corym jako bohaterem. Pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Nobla, pierwsza kobieta, która ukończyła nauki ścisłe na Sorbonie, pierwsza kobieta, która uzyskała doktorat we Francji i pierwsza kobieta, która uzyskała tytuł profesora. Pierwsza osoba, która zmierzy radioaktywność i pierwsza, która od niej umrze.

Urodzona w Warszawie w 1867 r. była córką licealnego nauczyciela fizyki i matematyki, który zachęcił Marie do zgłębiania tych dziedzin. Niezdolna do ukończenia studiów wyższych dla bycia kobietą, szkoliła się potajemnie w swoim rodzinnym mieście, a w wieku dwudziestu czterech lat kontynuowała podróż do Paryża. W 1903 r. wraz z mężem Pierre’em Curie i fizykiem Henri Becquerelem za badania nad promieniowaniem otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 zdobył, tym razem indywidualnie, Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie radu i polonu.

Film Netflix pokazuje, jak Marie pokonuje bariery męskości, antysemityzmu, ksenofobii i szkody, jakie wyrządza jej śledztwo. Osiedlając się w Paryżu, by zostawić za sobą prześladowania w ojczyźnie, znalazła tam kolejne odrzucenia. Jednak dominuje w mizoginistycznym świecie akademickim. po pierwsze, dzięki emocjonalnemu i naukowemu sojuszowi – nie bez traumy – z mężem; Teraz wdowa, samotna przeciwko wszystkim. Zmierzył się ze światem mężczyzny i zmierzył się z piętnem jej liberalnego życia i jej pozycji jako Żydówki, ateisty i polarnika.

Film pojawia się i odchodzi w czasie. Odwołuje się do Flashforward, który pokazuje pewne pochodne jego pracy – dobre (przełomy w medycynie) i złe (Hiroshima i Czarnobyl) -. Widzimy różne oblicza życia poświęconego nauce, ze skokami wiedzy i spustoszeniami na jej zdrowiu, jak również na zdrowiu jej męża i zdrowiu jednej z jej córek.

W końcu widzimy ją z córką Ireną – która z mężem również zdobędzie Nagrodę Nobla – prowadzącą ciężarówkę – Mary była jedną z pierwszych kobiet, które zdobyły prawo jazdy – ciągnąc swój ratujący życie sprzęt rentgenowski do na froncie, w czasie I wojny. Za pomocą tego sprzętu wykonano ponad milion płyt.

Jego druga córka, Ewa, była autorką pierwszej biografii swojej matki i wyszła za mąż za Henri Lapuisa, piątego członka rodziny, który otrzymał Nagrodę Nobla, w jej przypadku w imieniu UNICEF, fundacji, której była dyrektorem.

Radactive to film pełen wzlotów i upadków, w którym wyróżnia się interpretacja Rosamund Pike. Przekazuje główne cechy nastroju, który uczynił Marie ikoną w wielu dziedzinach pozanaukowych, takich jak feminizm, antydyskryminacja i ogólnie przeciw wszelkim przeciwnościom losu.

© LA GACETA

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *