Inflacja cen żywności otacza europejskie rządy, w tym Hiszpanię

Inflacja cen żywności otacza europejskie rządy, w tym Hiszpanię

Europejskie rządy od miesięcy próbują obniżyć inflację, obniżając podatki lub ustalając pułapy cenowe, ale inflacja żywnościowa wciąż rośnie.

W Francja Właśnie widzieliście, że ogólny wzrost inflacji zwolnił do 6,6%, ale ceny żywności wzrosły o 16%. W Niemczech inflacja żywnościowa wzrosła do ponad 20%, aw naszym kraju Bank Hiszpanii podniósł prognozę wzrostu cen żywności na ten rok z 7,7% do 12,2%. Żywność i napoje wzrosły w naszym kraju w ubiegłym roku o 16 proc., przy bardzo dużych wzrostach m.in. takich produktów jak cukier (52,6 proc.), mleko (33,1 proc.) czy oleje i tłuszcze (32,9 proc.).

Ángel Talavera, szef działu ekonomii Oxford Economics na Europę, zauważył ostatnio w Bloombergu, że „przy wzroście cen żywności o 15-20%, Rządy zaczynają się denerwować. Inflacja żywnościowa jest naprawdę szkodliwa, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wyborów. Bardzo denerwuje ludzi”. Nie bez powodu bohaterowie są tak odlegli ideologicznie jak polityk Gabriel Rufian I ekonomista Carlosa Rodrigueza Browna Mówili różnymi argumentami, że inflacja może zniszczyć każdego, kto stoi na czele rządu.

Politycy o tym wiedzą i dlatego myślą o rozwiązaniach. Yolanda Diaz Wielokrotnie mówił o ustalaniu cen żywności, czymś, co nie działało w całej historii i nie działało również w ostatnim czasie. Węgry Uruchomił go na początku 2022 roku i od tego czasu ceny żywności wzrosły o blisko 50%.

Ustalanie cen żywności oznacza, że ​​supermarkety sprzedają żywność ze stratą i muszą to rekompensować, podnosząc ceny innych produktów. Kiedy w przeszłości podejmowano działania w reżimach totalitarnych, występowały niedobory, które powodowały wzrost cen.

Ceny żywności wzrosły z powodu różnych czynników: suszy, przerwania łańcuchów dostaw, wzrostu cen nawozów, chorób takich jak ptasia grypa… Ponadto wysokie koszty energii i pracy wywierają presję na producentów żywności i rolników.

Aby powstrzymać wzrost cen żywności, kraje podjęły różne działania. Portugalia, ponieważ ceny żywności rosły o 20% rocznie, spowoduje to usunięcie podatku VAT z koszyka produktów, które uważa za niezbędne. Jest ostatnim krajem, który to zrobił, po takich krajach jak Polska czy Hiszpania. W naszym kraju obniżki podatków dotknęły produkty takie jak chleb czy oliwa z oliwek, ale to nie wystarczyło, aby spowolnić wzrost cen.

Polska Planuje zniesienie podatku VAT na żywność w pierwszej połowie tego roku i być może przedłużenie go na dłuższy okres. Włochy zastanawiają się, co zrobić z podatkami od podstawowych produktów, takich jak makaron, chleb i mleko.

the supermarkety Znajdują się one również w centrum pomiarów. We Francji rząd negocjował z nimi oferowanie podstawowych produktów po obniżonych cenach, które byłyby wyróżnione flagą narodową. Szacuje się, że spółki dystrybucyjne poniosą straty w wysokości kilku milionów euro w ciągu trzech miesięcy.

W Portugalii sieć supermarketów Modelo Continente chce obniżyć swoje marże, aby wchłonąć część wzrostu cen, który ograniczył wydatki konsumentów.

Supermarkety pod lupą inspekcja pracy w Portugalii i Hiszpanii, Szwecja Również Norwegia. W Szwecji ceny żywności wzrosły w najwyższym tempie od 1950 r. Trzech głównych dystrybutorów, którzy odpowiadają za 90% rynku, zostało wezwanych przez rząd. Norwegia zapowiedziała również, że sfinansuje dalszą inspekcję w celu zbadania, czy na rynku występują problemy z konkurencją.

Podczas gdy tego typu procedury są badane, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) krytykuje środki cenowe, ponieważ uważa je za zbyt drogie i korzystne dla tych, którzy ich nie potrzebują. Opowiada się za bezpośrednimi transferami do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji – powiedział w raporcie.

Wzrost cen żywności potrwa dłużej niż się wydaje i uderzy nie tylko w kieszenie obywateli, ale także polityków, o ile ktoś nie znajdzie odpowiedniego rozwiązania.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *