inflacja w sierpniu. Eksperci przewidują rekord. do 5,3 proc. “Większość od 20 lat”?

inflacja W sierpniu można pobić rekord czytania w lipcu, który wyniósł 5 proc. Ekonomiści oczekują. Według średniej prognozy jeden z najważniejszych wskaźników ekonomicznych może osiągnąć 5,1%. Jednak niektórzy eksperci spodziewają się czytania na wyższym poziomie.

Obejrzyj wideo
Ceny domów biją nowe rekordy. Kiedy jego wzrost zwolni?

Standardowa inflacja? Podnieś ceny szerokiej gamy towarów i usług.

gospodarczy Bank PKO BP Camille Pasteur stwierdził w rozmowie z polską agencją informacyjną, że inflacja będzie znacznie wyższa niż w lipcu. Spodziewamy się, że inflacja w sierpniu wyniesie 5,3% r/r i oczekujemy wzrostu grzech Szeroki asortyment towarów i usług. Wysokie ceny paliw i rosnąca dynamika cen żywności nadal przyczyniają się do wyższej inflacji”.

Eksperci Credit Agricole zwracają uwagę na duże znaczenie cen żywności dla inflacji. W tej kategorii podnieśli oczekiwania inflacyjne z 2,3% do 2,6%. w 2021 roku.

Ekspert od słów premiera o cenach cukru. To zdanie brzmi dobrze.

Inflacja może osiągnąć 5,5 proc. Ale co wtedy?

Monica Kortic, główna ekonomistka Pocztowego Banku, spodziewa się, że inflacja w Polsce wyniesie 5,5%. Szczyt spodziewany jest pod koniec roku.

Wysokie wartości mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Ekonomiści przewidują jednak, że wysoka inflacja nie utrzyma się w Polsce na długo. Wiosną zaczyna gwałtownie spadać do poziomu od 2,6 do 2,8 proc.

Narodowy Bank Polski od miesięcy skłania się ku tym prognozom. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, wielokrotnie powtarzał, że wysoka inflacja w Polsce ma charakter przejściowy. – W 2021 r. oczekiwana jest inflacja 4,1%, ze względu na wyższe ceny tylko energii, paliw i utylizacji odpadów. Powiedział w lipcu ubiegłego roku, że inflacja spadnie w przyszłym roku wraz z datą jej wygaśnięcia.

W rozmowie z next.gazeta.pl dr Jakob Karnowski ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że wysoka inflacja jest niebezpiecznym zjawiskiem. – Radzę nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu inflacji i nie lekceważyć go. inflacja Boli Polaków, zwłaszcza mniej zamożnych. Koszty rozbicia go na cel inflacyjny NBP mogą być zbyt wysokie. Inflacja dwukrotnie wyższa niż docelowa jest ryzykowna – człowiek ogłaszający.

inflacja. „Starszy ode mnie, pamiętam lata 80. To się nie może powtórzyć”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *