Inflacja rok do roku w strefie euro przyspieszyła w maju do 2% z 1,6% w poprzednim miesiącu, co oznacza największą podwyżkę cen w regionie od października 2018 r., potwierdził urząd. Towarzystwo Statystyczne, Eurostat.
Z kolei śródroczna stopa inflacji dla całej Unii Europejskiej (UE) wyniosła w maju 2,3% z 2% obserwowanych w kwietniu.
Przyspieszenie inflacji w strefie euro w piątym miesiącu roku odzwierciedlało 13,1% wzrost cen energii w porównaniu do 10,4% rok do roku w kwietniu, podczas gdy świeża żywność pozostała stabilna po spadku o 0,3% w poprzednim miesiącu. .
Z drugiej strony ceny usług wzrosły w maju o 1,1%, o dwie dziesiąte więcej niż w kwietniu, a ceny nieenergetycznych towarów przemysłowych wzrosły o 0,7%, o trzy dziesiąte więcej niż w poprzednim miesiącu.
Wyłączając wpływ energii, wzrost cen w maju wyniósł 0,9% w porównaniu do 0,7% w kwietniu, a wyłączając wpływ świeżej żywności, alkoholu i tytoniu, inflacja bazowa wyniosła 1%, czyli o trzy dziesiąte więcej niż w kwietniu. kształt.
Wśród krajów UE ceny spadły w Grecji (-1,2%) i wzrosły o 0,2% na Malcie i 0,5% w Portugalii, natomiast największą presję inflacyjną odnotowano na Węgrzech (5,3%), Polsce (4,6%) i Luksemburgu ( 4). %).
W przypadku Hiszpanii skoordynowana stopa inflacji wyniosła w maju 2,4% w porównaniu do 2% w poprzednim miesiącu, utrzymując przeciwną różnicę stóp na poziomie czterech dziesiątych średniej strefy euro.
Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Luis de Guindos, wyraził w środę zaniepokojenie ryzykiem tymczasowego ożywienia co do zasady inflacji w strefie euro, co przełożyłoby się na skutki drugiej rundy na rynku pracy lub podczas indeksowanie pozycji budżetowych, które kończą się w celu stworzenia „oś czasu” wzrostu ceny.
De Guindos ostrzega, że „aby ten wzrost inflacji miał charakter przejściowy, bardzo ważne jest, aby nie wystąpiły efekty drugiej rundy na rynku pracy, a także z powodu indeksowania niektórych pozycji budżetowych, które mogą uczynić go bardziej trwałym. ” W dyskusji zorganizowanej przez Obywatelstwo „Centrum Myśli”.
W swojej najnowszej prognozie makroekonomicznej Europejski Bank Centralny znacząco zrewidował swoją prognozę inflacji na 2021 r. do 1,9%, w porównaniu do wcześniej oczekiwanych 1,5%, podczas gdy na 2022 oczekuje stopy 1,5%, zamiast prognozowanych 1,2%. ostatni marzec. Zamiast tego podtrzymał prognozę podwyżek cen o 1,4% na 2023 rok.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”