Inflacja w strefie euro przyspieszyła w marcu do 1,3%

Inflacja w strefie euro przyspieszyła w marcu do 1,3%

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w marcu 1,3% z 0,9% w lutym, co było największym wzrostem cen od stycznia 2020 r. Ze względu na wpływ zmian cen energii, wynika z drugiego szacunku danych. Opublikowane przez Wspólnotowy Urząd Statystyczny, Eurostat.

W całej Unii Europejskiej inflacja przyspieszyła w marcu do 1,7% z 1,3% w lutym, co jest jednocześnie największym rocznym wzrostem cen od stycznia 2020 roku.

Wzrost cen w strefie euro w marcu wynika z wpływu rozwoju energetyki, wzrastając o 4,3% rocznie w trzecim miesiącu 2021 r. W porównaniu ze spadkiem o 1,7% w poprzednim miesiącu, podczas gdy świeże artykuły spożywcze osiągnęły poziom 1,6%. Jedna dziesiąta tego jest droższa w porównaniu z lutym, a usługi wzrosły o 1,3% rocznie, wobec 1,2% w poprzednim miesiącu.

Z drugiej strony koszt dóbr przemysłowych nieenergetycznych zanotował w marcu roczny wzrost o 0,3%, mniej niż 1% wzrost cen obserwowany w lutym.

Tym samym, wyłączając wpływ cen energii, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 1%, dwadzieścia mniej niż w lutym.

Pomijając wpływ świeżej żywności, alkoholu i tytoniu na rachunkach, inflacja bazowa w strefie euro w marcu spadła do 0,9% z 1,1% w lutym.

Spośród krajów, dla których dostępne są dane, tylko Grecja odnotowała spadek cen w marcu, z rocznym spadkiem o 2%, podczas gdy Irlandia, Cypr, Portugalia i Słowenia odnotowały wzrost o 0,1%.

Z kolei największe wzrosty cen w Unii Europejskiej odnotowały Polska (4,4%), wyprzedzając Węgry (3,9%) oraz Rumunię i Luksemburg (po 2,5%).

Jeśli chodzi o Hiszpanię, inflacja wyniosła w marcu 1,2%, w porównaniu z -0,1% w lutym, co zmniejszyło korzystną różnicę cen w tym kraju w stosunku do strefy euro do zaledwie jednej dziesiątej.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *